لرستان خبر گزارش می دهد؛

قلعه مظفری یکی از بناهای تاریخی شهرستان سلسله در استان لرستان، متعلق به اواخر دوره قاجار بوده که اکنون در محاصره ساخت‌وسازها قرار گرفته و نیازمند بازسازی است.

به گزارش لرستان خبر، ثار باستانی هویت تاریخی هر ملتی به شمار می‌روند چراکه این آثار گویای وقایع روی‌داده، بازتاب تفکر و زندگی مردمان هر دیار است در واقع هویت هر دیار در دل آثار تاریخی نهفته است.

 

این آثار گرچه بی‌زبان‌اند اما بسیار گویاتر از کتب تاریخی به بیان اتفاقات روی‌داده و چگونگی زندگی مردمان در هر زمان می‎پردازند، حفظ این آثار و نگهداری از آن‎ها می‎تواند در انتقال صحیح این وقایع و چگونگی زندگی گذشتگان به نسل‎های آینده مفید باشد.

 

یکی از عواملی که سبب جذب گردشگران و رونق صنعت توریسم می‌شود و اشتغال‌زایی را در پی دارد وجود آثار تاریخی است بنابراین باید در حفظ و نگهداری این آثار تلاش بیشتری انجام شود.

 

شهرستان سلسله با قرار گرفتن در شمال لرستان و با دارا بودن آب‌وهوایی معتدل یکی از پر بازدیدترین مناطق تفریحی استان است، وجود 3 منطقه نمونه گردشگری، طبیعت بکر، چشمه‌سارها و سراب‎های بی‌نظیر، سلسله را به یکی از زیباترین شهرستان‎های لرستان تبدل کرده است، به‌گونه‌ای که اغلب آن را به‌نام «بهشت لرستان» می‎شناسند.

 

این شهرستان 450 اثر تاریخی دارد که تاکنون 218 اثر آن به ثبت ملی رسیده است و همین امر سبب شده در زمینه تعدد آثار تاریخی رتبه سوم استان را به خود اختصاص دهد.

 

 

قلعه مظفری میراثی از دوره قاجار

قلعه مظفری یکی از بناهای تاریخی این شهرستان است که متعلق به اواخر دوره قاجار بوده و توسط یکی از خوانین محلی الشتر به‌نام صید مهدی خان حسنوند، ملقب به امیرالعشایر ساخته‌شده است که درواقع بیانگری از تمدن و قدمت قوم لک است، این بنای تاریخی هرساله پذیرای گردشگران بسیاری است.

 

معماری این اثر تاریخی مربوط به پهلوی اول بوده و از مصالحی چون آجر، چوب و خشت خام استفاده‌شده و معماری آن طاق ضربی است.

 

این بنای تاریخی با مساحت کلی 750 مترمربع و مساحت هر طبقه 270 مترمربع دارای زیربنایی به ابعاد 9 در 30 متر و حیاط آن به ابعاد 20 در 25 متر می‎باشد، در ساخت آن از مصالحی چون آجر، چوب، خاک، گچ و سنگ استفاده‌شده است، این بنای تاریخی نیاز به مرمت و بازسازی دارد.

 

‌درگذشته بخشی از این بنای تاریخی به‌عنوان دارالحکومه و بخش دیگر آن به‌عنوان محلی برای برگزاری مراسمات ملی و مذهبی استفاده‌شده است به‌طوری‌که در مناسبت‌های مذهبی و در ایام مختلف سال این مکان تاریخی به‌عنوان مکانی برای روضه‌خوانی و برگزاری مراسمات عزاداری از آن استفاده‌شده است.

 

کم توجهی‌های مسئولان درگذشته سبب تخریب قسمت‌هایی از این اثر تاریخی شده است که در صورت عدم توجه به این بنای تاریخی در آینده شاهد از بین رفتن قسمت‌های بیشتری از آن خواهیم بود.

 

میراث قاجار پنهان درمیان پیچ‌وخم کوچه‌ها

متأسفانه ساخت‌وسازها در حریم این بنای تاریخی سبب شده این بنا از دید مردم پنهان بماند که می‌طلبد باهمت مسئولان حریم آن آزادسازی شود.

 

این بنای تاریخی به شماره 4146 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

 

مختار عزیزی رئیس میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سلسله اظهار داشت: این بنادر دوطبقه با پلان مستطیل و به شکل جنوبی ساخته‌شده که دارای 4 برج مدور در 4 گوشه آن است که فقط یکی از برج‌های آن باقی‌مانده است.

 

وی افزود: طبقه اول بنا به شیوه معماری سنتی و طبقه دوم با تیر چوبی ساخته‌شده است که در قسمت شمال‎غربی دارای مقداری تزئینات گچی است.

 

رئیس میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سلسله بابیان اینکه بخش شاخص بنا برج آن است، عنوان کرد: این برج با سنگ و آجر احداث‌شده که نمای کلی آن بنا به شکل خفته‌وراسته تزئین شده است.

 

وی بیان کرد: عملیات مرمت این بنای تاریخی در سال 85 آغازشده که علاوه بر مرمت نما و سقف استحکام‌بخشی پی آن نیز انجام‌گرفته، در حال حاضر 90 درصد عملیات مرمت آن با هزینه‎ای بالغ‌بر 550 میلیون تومان انجام‌شده است.

 

 

حریم قلعه مظفری نیازمند آزادسازی

عزیزی تصریح کرد: امسال 40 میلیون تومان اعتبار به آن تعلق‌گرفته است که در حال برگزاری مناقصه و تعیین پیمانکار برای ادامه عملیات مرمت است و پس از اتمام عملیات مرمت قلعه، موزه مردم‌شناسی و تاریخ‌نگاری قوم لک نیز در آن دایر خواهد شد.

 

‌وی بابیان اینکه آثار باستانی، شناسنامه و هویت ملی هر جامعه هستند خاطرنشان کرد: باید از این آثار به‌درستی حفاظت و حراست شود و به‌عنوان یک سند هویتی به نسل‎های بعدی منتقل شوند.

 

رئیس میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سلسله یکی از مشکلات این بنا را وجود ساخت‌وسازهای منازل مسکونی در حریم این بنا دانست و گفت: متأسفانه این بنای تاریخی و زیبا در میان کوچه‎ای باریک در پس ساخت‌وسازها از دید رهگذاران پنهان ساخته‌شده است.

 

وی عنوان کرد: بی‎شک قرارگیری این قلعه تاریخی در مرکز شهر و استفاده از آن به‌عنوان موزه مردم‌شناسی و دایر کردن بازارچه فروش صنایع‌دستی در حریم آن می‎تواند در اشتغال‌زایی جوانان و نیز افزایش تعداد گردشگران و رونق صنعت گردشگری در شهرستان بسیار مفید باشد که البته آزادسازی حریم قلعه و محقق شدن همه این امور همت مضاعف و توجه ویژه مسئولان را می‎طلبد.منبع: تسنیم

 
 
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات