مناظری بکر در دورود «پایتخت طبیعت ایران زمین»؛

«دریاچه گهر» یکی از زیباترین مناظر طبیعی ایران زمین است که در شهرستان دورود برای طبیعت دوستانی که دنبال مناظر بکر و دور مانده از تخریب انسانی هستند می تواند لحظاتی فراموش ناشدنی پدید آورد.

به گزارش لرستان خبر، دریاچه گَهَر  یکی از زیباترین دریاچه‌‌های ایران زمین در شهرستان دورود واقع شده است این دریاچه در میان رشته‌کوه اشترانکوه در استان لرستان با ارتفاع ۲۳۵۰ متر از سطح دریا واقع شده است .

 

 

 

عمق تقربی گهربزرگ حدود 30 متر مساحت 100 هکتار است و طول دریاچه 5/2 کیلومتر از سطح دره را پوشانده است. این دریاچه از لحاظ زیست بوم و محیط طبیعی اهمیت زیادی دارد و به علت نداشتن جاده چندان مناسب تا حد زیادی از خرابی و آلودگی به دست انسان به دور مانده است.

 

دریاچه گهر

 

 

دریاچه در میان دره ای وسیع واقع شده و آب آن از ذوب برف های اشترانکوه و انباشت آب آن ایجاد می شود. دریاچه گهر مانند آبگیری است که از چشمه ها، آبشارها و سراب های اشترانکوه پر شده و آب آن در تابستان و زمستان ثابت است. بیشتر سطح دریاچه گهر در زمستان یخ می بندد.

 

دریاچه گهر

 

گهر به احتمال زیاد در اثر وقوع زمین لرزه‌ای بزرگ به وجود آمده‌است. این دریاچه بر روی گسل اصلی امروزی زاگرس قرار دارد. بنابراین احتمالاً در اثر جنبش گسل و رویداد یک زمین لغزش سنگ ریزش تشکیل شده‌است.

 

دریاچه گهر

 

 

انواع بوته ها، درختان تنومند بید، گیاهان و گلهای زیبای پیرامونی، اطراف دریاچه را به صورت یک پارک طبیعی شگفت انگیز در آورده است. زیبایی خیره کننده و چشم اندازهای بدیع دریاچه سبب شده هر ساله با وجود سختی راه، انبوهی از مردم لرستان، استان های اطراف و دیگر نقاط کشور، پای پیاده یا سواره به دیدن دریاچه و زیبایی های آن بروند و چند روزی از اوقات فراغت خود را در آنجا سپری کنند.

 

دریاچه گهر

 

 

دسترسی به این دریاچه از طریق شهر دورود امکان‌پذیر است. از راه بریرورد در الیگودرز هم می‌توان به این دریاچه سفر کرد. البته مسیری که از الیگودرز به گهر می رسد زیباتر ولی مشکل‌تر است. کوهنوردانی که به قله های اشترانکوه صعود می‌کنند معمولا برای رسیدن به گهر از مسیر آبادی تیان حرکت می‌کنند. برای رفتن از مسیر تیان می‌توان از راه آهن تهران – خرمشهر استفاده کرد و در ایستگاه دربند از قطار پیاده شد.

 

دریاچه گهر

 

 

دریاچه گهر زیستگاه مناسبی برای آبزیان و دیگر حیوانات وحشی است که ساحل آن به جز قسمت مدخل دریاچه که ساحلی ماسه‌ای دارد و به تدریج عمیق می شود در کلیه نقاط دارای ساحلی ماسه‌ای است جنگلی انبوه وجود دارد که این جنگل هم در معرض خطر است. از قسمت بالا، جوی آبی به دریاچه می‌ریزد که ادامه آن به دریاچه ای دیگر منتهی می شود. با حدود 40 دقیقه پیاده‌روی می شود به این دریاچه (گهر دوم یا گهر پایین) رسید که یکی از زیباترین پدیده‌های طبیعی است. عمق آن کم است و ماهیان کف دریاچه را با کمی دقت می‌شود به خوبی دید.

 

انتهای پیام/

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات