وقتی ثروت‌های خودمان را نمی‌بینیم

مشکل استان لرستان نه‌تنها محروم بودن آن نیست، چراکه بنا به دلایل فوق و هزار و یک دلیل دیگر، لرستان یکی از استان‌های برخوردار و ثروتمند کشور است که این ثروت عظیم و بی‌شمار در انتظار مدیریت صحیح است تا به پول رایج در دستان مردم تبدیل شود

به گزارش لرستان خبر، بعضی وقت‌ها، فقر را نداشتن پول و سرمایه توصیف می‌کنند؛ اما کاغذهای پول و صفرهای حساب‌های بانکی هیچ‌کدام یک سرمایه واقعی محسوب نمی‌گردند.

 

عوامل رشد و توسعه اقتصادی گوناگون‌اند و هر منطقه اقتصادی با بهره‌گیری از یک یا چند عامل رشد و توسعه، شرایط را برای پیشرفت و گام برداشتن در مسیر ثروتمند شدن جامعه فراهم می‌کند.

 

در این میان همواره استان لرستان یکی از فقیرترین استان‌های کشور ازنظر شاخص‌های درآمد سرانه و اشتغال محسوب شده و همواره مهر محروم بودن را بر پیشانی داشته است، این در حالی است که به‌جرئت می‌توان گفت استان لرستان تمام فاکتورهای لازم برای رشد اقتصادی رادار است.

 

دلیل این مدعا نیز مشخص است. ما در سرتاسر کشور کمتر استان و منطقه‌ای را می‌توانیم بیابیم که تا به‌اندازه لرستان از طیف متنوع ظرفیت‌های رشد اقتصادی کشور برخوردار باشد و درعین‌حال این‌چنین از فقر و بیکاری رنج بکشد.

 

برای آگاهی از سرمایه‌های عظیم استان، بخشی از عوامل را به‌اختصار ازنظر می‌گذرانیم:

 

- راه‌های دسترسی: لرستان بزرگ‌ترین مسیر اتصال کری دور غرب به شرق کشور محسوب شده و یکی از اصلی‌ترین مسیرهای دسترسی به جنوب و جنوب غرب کشور و فلات خوزستان است.

 

از این منظر لرستان را می‌توان یک شاهراه ارتباطی تمام‌عیار به شمار آورد که زیرساخت‌های مناسب حمل‌ونقل جاده‌ای و ریلی رادار است.

 

تجهیز مسیرهای دسترسی، توسعه راه‌های هوایی و تسهیل ارائه خدمات حمل‌ونقل پایه گزار رشد اقتصادی استان است.

 

- جغرافیای طبیعی: هر خطه‌ای از لرستان، دست زیبای طبیعت را به همراه دارد و هر زمان از سال می‌توان جلوه‌ای از چهارفصل سال را در جای‌جای لرستان مشاهده نمود که تابلویی از زیبایی، نشاط و طراوت را به انسان هدیه می‌دهد. به‌طورقطع این زیبایی‌های طبیعی و جلوه‌های شگفت خدادادی پتانسیل بزرگی برای گردشگر پذیری است.

 

- میراث فرهنگی: لرستان، استانی است با میراث فرهنگی غنی و امپراتور دوران مفرغ. بااین‌حال می‌توان گفت لرستان ناشناخته‌ترین استان کشور ازنظر بوم‌شناسی و میراث فرهنگی است.

 

توجه ویژه نسبت به سرمایه انسانی و بوم‌شناختی و همچنین میراث غنی فرهنگی لرستان قطعاً به‌تنهایی قادر خواهد بود بخش عظیمی از مشکلات اشتغال استان را مرتفع نماید.

 

-باغداری و کشاورزی: جغرافیای طبیعی استان، لرستان را مهیای برخورداری از خاک حاصلخیز و آب فراوان نموده است به‌گونه‌ای که می‌توان انتظار داشت طیف وسیعی از محصولات کشاورزی اعم از محصولات گرمسیری، محصولات معتدله و محصولات کشاورزی و باغی سردسیری را در استان تولید نمود. به‌طور حتم توجه ویژه به بخش کشاورزی و سرمایه گزاری بیشتر برای تعامل این عرصه با صنعت و صنایع تبدیلی می‌تواند استان لرستان را تبدیل به یک استان مهاجرپذیر نماید.

 

- دامداری و دام‌پروری: استانی که همواره محل ییلاق و قشلاق عشایر است، به‌طور حتم در تولیدات دامی توانمندی فوق‌العاده‌ای دارد و البته همگان نیز به این امر معترف‌اند. اوجه ویژه به زیرساخت‌ها و ساماندهی صنایع تبدیلی در این بخش نیز گره‌گشای اقتصاد و اشتغال استان است.

 

منابع معدنی: معادن عظیم سنگ‌های زینتی، سنگ‌آهن، شن و ماسه و... همگی نشان‌دهنده لطف خداوند تعالی به مردم غیور لرستان بوده و هست و نمایانگر پتانسیل عظیم اشتغال‌زایی در این بخش است.

 

صنایع: شامل شهرک‌های صنعتی، صنایع پتروشیمی، صنایع فولاد، خودروسازی و... به معنای توانمندی استان در تولیدات صنعتی است.

 

آنچه از مقابل دیدگان شما گذشت، صرفاً گوشه‌ای از ثروت‌های عظیم استان لرستان و سرمایه‌های بالقوه استان ماست که با توجه به این مجال کم فرصت پرداخت به آن فراهم شد و هدف از بیان این مطالب، یادآوری آن چیزی است که داریم و به دست غفلت و فراموشی سپرده‌ایم.

 

به‌سادگی قابل‌درک است که توجه ویژه به توسعه زیرساخت‌های تجاری و صنعتی استان و تلاش در مدیریت مناسب و استفاده کامل از ظرفیت‌های فعلی فراهم‌شده در سطح استان، در کوتاه‌مدت مشکلات اقتصادی را برطرف خواهد ساخت و در بلندمدت این استان را تبدیل به یک استان مهاجرپذیر خواهد ساخت و ازاین‌روست که می‌گوییم استان ما، ثروتمندترین استان فقیر کشور است. هیچ استان صنعتی و رشد یافته‌ای را در کشور نمی‌توان نام برد که تا این حد از ظرفیت‌های غنی برخوردار بوده و در این سطح از رشد اقتصادی و تولید ثروت قرار داشته باشد.

 

مشکل استان لرستان نه‌تنها محروم بودن آن نیست، چراکه بنا به دلایل فوق و هزار و یک دلیل دیگر، لرستان یکی از استان‌های برخوردار و ثروتمند کشور است که این ثروت عظیم و بی‌شمار در انتظار مدیریت صحیح است تا به پول رایج در دستان مردم تبدیل شود.

 

فقر استان لرستان فقر مدیریتی و عامل محرومیت لرستان طایفه‌گرایی است.آری، فقر لرستان فقر مدیریت است. مدیر متخصص و متعهد و کارآمد.

نویسنده: محمد ادیب

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات