معاون خدمات شهری شهردار بروجرد:

لرستان خبر: معاون خدمات شهری شهردار بروجرد گفت: اقدامات انجام شده برای اجرای طرح تفکیک زباله از مبدأ در شهرستان بروجرد اثربخش نبده و تحقق این امر نیازمند فرهنگ‌سازی جامع در بین شهروندان است.

به گزارش لرستان خبر، احمد عبدی‌زاده عصر امروز در کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر بروجرد اظهار داشت: نخستین گام در اجرای طرح بازیافت زباله و استفاده از پسماندها، تفکیک زباله از مبدأ است که در شهرستان بروجرد اجرایی نشده است.

 

وی با اشاره به اثربخش نبودن اقدامات انجام شده برای اجرای طرح تفکیک زباله از مبدأ در شهرستان بروجرد، افزود: با توجه به این‌که عدم تحقق این امر سبب عدم دستیابی به اهداف طرح پسماند در این شهرستان شده، بنابراین تحقق این امر نیازمند فرهنگ‌سازی جامع در میان شهروندان است که تاکنون اثربخشی نداشته است.

 

معاون خدمات شهری شهردار بروجرد عنوان کرد: بازیافت و استفاده بهینه از زباله‌های شهری نیازمند تجهیزات و امکانات نوین است که کم‌هزینه‌ترین راه کاهش زباله در سایت بازیافت زباله‌ها، تفکیک آن‌ها در مبدأ است.

 

وی بر لزوم ورود بخش خصوصی در این زمینه تأکید و تصریح کرد: با توجه به افزایش زباله‌های شهری و اثرات مخربی که انباشت بیش از حدمجاز پسماندهای شهری در درازمدت بر محیط زیست می‌گذارد، نیاز به بازیافت زباله را در مبدأ امری ضروری می‌کند.

 

عبدی‌زاده با اشاره به این‌که دفن زباله‌های بیمارستانی به صورت سنتی انجام می‌شود، بیان کرد: زباله‌های بیمارستانی به صورت مستقیم در مراکز درمانی امحاء می‌شوند و به صورت مجزا در سیلو نگهداری شده و به صورت لایه لایه با استفاده از ماشین‌آلات دفن می‌شوند.

 

محمدرضا معظمی گودرزی، رئیس شورای اسلامی شهر بروجرد در این نشست اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های جوامع بشری مدیریت پسماند محسوب می‌شود.

 

وی افزود: در شهرستان بروجرد روزانه 200 تن زباله خشک تولید می‌شود که لازم است از زباله‌های تر تفکیک شود و افزایش حجم زباله‌ها و نیز گوناگونی آن‌ها سبب پیچیدگی نحوه جمع‌آوری و دفع آن‌ها در سایت انباشت زباله شده است.

 

رئیس شورای اسلامی شهر بروجرد عنوان کرد: با توجه به این‌که دفن اصولی و بهداشتی زباله‌های شهری معضلی زیست‌محیطی است اما تاکنون اقدامات انجام شده در شهرستان بروجرد در این زمینه اثربخش نبوده است.

 

وی تصریح کرد: با توجه به این‌که زیرساخت‌های لازم برای تفکیک زباله از مبدأ در این شهرستان وجود ندارد همین عامل سبب شده که طرح تفکیک زباله از مبدأ تاکنون اجرایی نشود.

 

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات