لرستان خبر گزارش می دهد؛

قطع درختان و تصرف حریم رودخانه به دست سودجویان منابع طبیعی سبب تخریب منطقه گردشگری «کهمان» در شهرستان سلسله شده است.

آب‌وهوای معتدل لرستان این استان را به سرزمینی زیبا تبدیل کرده و شهرستان سلسله یکی از شهرستان‌های بسیار زیبای این استان است که بهشت لرستان نام گرفته است.

 

شهرستان سلسله به واسطه مناطق بی‌نظیر گردشگری از طرف سازمان میراث فرهنگی منطقه نمونه گردشگری شناخته‌شده است.

 

این شهرستان دارای مناطق گردشگری بسیاری است که همواره موردتوجه عده زیادی از گردشگران ایران بوده و «کهمان» که یکی از مناطق دیدنی و بکر این شهرستان است دارای طبیعت منحصربه‌فردی از پوشش درختی و سراب‌های خروشان است.

 

کهمان به زبان محلی "کی امان" (کیمو)خوانده می‌شود. "کی امان " همان امانگاه کیان،مامن پادشاهان است. گواهش را می‌توان همان گاو خمره‌ها و آثار بدست آمده از آن و تخت‌گاههای سراب خاصون (سراب خاصان) و سراب و چشمه معروف تخت شا (تخت شاه) دانست.

 

تخته سنگ‌های کهمان لرستان تخت شاهان ایران باستان در زمان‌های فراغت از سلطنت بوده است تا آنجا که وجه تسمیه بزرگترین چشمه آن یعنی« تخت شاه» دیگر جای تردید برای کسی باقی نمی‌گذارد.

 

 

دره باستانی کهمان لرستان، تفرجگاه باستانی ایرانیان

 

کوه‌های سر به فلک کشیده ،طبیعت بکر،یخچال‌های دائمی و غارهای متعدد،داروهای گیاهی بسیار نادر و کمیاب،چشمه سارهای فراوان و پرآب،طراوت و خنکی و آب وهوای بی بدیل، این منطقه را به منطقه‌ای جذاب و رنگارنگ برای گردشگران تبدیل کرده است.

 

منطقه باستانی و گردشگری کهمان و دروازه در شمالی ترین نقطه لرستان و شهرستان سلسله (الشتر) قرار دارد یکی از دره‌های بسیار زیبا و در عین حال پرآب و باستانی در سطح کشور است. در حال حاضر منطقه کهمان و دروازه الشتر معروفترین جاذبه ژئو توریسم در استان لرستان است.

 

کهمان چند سراب دارد که از شهرستان سلسله (الشتر ) تا نخستین سراب آن حدود 15 کیلومتر فاصله است. آب سراب از کهمان رو به شهرستان الشتر در جریان است.

 

در این منطقه درختان گردو، آلو، به، گلابی، زالزالک، تمشک، پسته وحشی و بلوط به صورت خودرو وجود دارد اما در این میان درختان گردو جلوه ویژه‌ای به این منطقه داده به طوری که قطر برخی از این درختان به چندین متر هم می‎رسد؛ این درختان اکنون در مالکیت افراد محلی هستند و سالیانه صدها تن از گردوی موردنیاز استان و کشور را تأمین می‎کنند.

 

 

کهمان؛ منطقه نمونه گردشگری لرستان

 

مسعود سلطانی فر، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در خرداد سال 93، در بازدید از منطقه گردشگری کهمان گفت: این منطقه دارای جاذبه‌های طبیعی توریستی بسیاری است که ظرفیت ایجاد یک منطقه نمونه گردشگری در لرستان را دارد.

 

وی بابیان اینکه دولت آمادگی کامل برای حمایت از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در این منطقه را دارد، گفت: دولت در زمینهٔ گردشگری سلسله آمادگی دارد تا از طریق صندوق توسعه ملی به سرمایه‌گذارانی که در این شهرستان سرمایه‌گذاری می‌کنند تسهیلات کم‌بهره و خارج از نوبت پرداخت کند.

 

آب‌وخاک بسیار حاصلخیز منطقه کهمان سبب شده تا برخی از اهالی برای کسب سود بیشتر به درختان خودروی این منطقه رحم نکرده و با قطع آ‎ن‎ها اقدام به کاشت درخت گردو کنند.

 

این افراد حتی حریم و بستر رودخانه‎ها و جاده منطقه کهمان را برای سود بیشتر دست‌خوش چپاول قرار داده‎اند، ‎به‎گونه‎ای که مرز میان حریم و بستر رودخانه‎ و جاده در این منطقه همانند گذشته مشخص نیست از طرفی حصارکشی زمین‎ها و باغات این منطقه توسط اهالی سبب شده حتی اندک جایی برای تفریح و تفرج گردشگران باقی نماند.

 

 

حجت‎الاسلام سید سجاد موسوی، امام جمعه شهرستان سلسله داشت: خداوند منابع طبیعی را به صورت خدادادی برای استفاده در اختیار انسان قرار داده و محدود به زمان و مکان خاصی نیست.

 

تعرض سودجویان به منطقه گردشگری کهمان

 

وی بابیان اینکه متولی منابع طبیعی، دولت است و متولیان جامعه باید از تعرض به آن جلوگیری کنند، افزود: متأسفانه تعرض در منطقه کهمان معلوم و مبرهن است و مسامحه و سهل‎انگاری به عنوان دو آسیب جدی سبب شدت تعرض می‌شود.

 

امام جمعه سلسله تصریح کرد: مردم باید نسبت به منابع طبیعی و خدادادی دقت داشته باشند و از طرفی متولیان امر نیز مانع تعرض شوند تا این منطقه زیبا همچنان برای گردشگران قابل استفاده باشد.

 

موسوی خاطرنشان کرد: منطقه کهمان ظرفیتی است که اگر به درستی مدیریت و هدایت شود، می‎تواند در حیطه گردشگری و رونق اقتصادی منبع خوبی برای ایجاد اشتغال در شهرستان باشد.

 

 

تشکیل 40 پرونده قضایی برای قطع درختان کهمان

 

وی افزود: از سال 91 تاکنون بیش از 40 پرونده در ارتباط با قطع درختان این منطقه تشکیل و برای برخورد قانونی به دادگستری فرستاده‌شده است و در این زمینه هفت هکتار از اراضی این منطقه پاک‌سازی و رفع تصرف‌شده است.

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سلسله بابیان اینکه تصرفات انجام‌گرفته در منطقه کهمان در سه حوزه قابل‌بررسی است، عنوان کرد: تصرفات انجام‌شده بستر رودخانه در حیطه فعالیت‎های منابع آب و تجاوزت حریم جاده در حوزه فعالیت‎های اداره راه و شهرسازی است بنابراین منابع طبیعی در این حیطه‎ها حق ورود ندارد چراکه هر کدام از ادارات مربوطه حوزه تعریف‌شده خود رادارند.

 

سعیدی فر بیان کرد: بازدیدهایی از منطقه کهمان انجام‌شده که متأسفانه مشاهده کردیم فنس، پل‎کشی‎ و احداث دریاچه‎های ماهی در حریم و بستر رودخانه‎‎های این منطقه فاقد هرگونه مجوز قانونی است.

 

 

تصرف حریم رودخانه کهمان

 

وی تصریح کرد: تقریباً 80 درصد تجاوزت انجام‎گرفته در حیطه فعالیت‎های اداره منابع آب است؛ سال‎های گذشته عرض رودخانه کهمان تقریب به 15 متر می‎رسید اما اکنون با این‌گونه تخریب‎ها عرض آن به پنج متر کاهش‌یافته است.

 

وی اظهار داشت: متأسفانه جو عمومی به‎گونه‎ای است که گمان می‎شود همه این تجاوزها در حوزه فعالیت‎های منابع طبیعی است درحالی‌که عملاً این‌گونه نیست و حوزه فعالیت‎های هر کدام از ادارات مربوطه کاملاً مشخص است.

 

سعیدی فر با اشاره به اینکه عمده فنس‎کشی باغات توسط اهالی منطقه مربوط به ملک‎های شخصی است، افزود: گمان نمی‎کنم منع قانونی برای فنس‎کشی باغات توسط اهالی وجود داشته باشد اما حق گردشگران این منطقه توسط اهالی نیز باید رعایت شود.

 

وی خاطرنشان کرد: باید فرهنگ پذیرش گردشگر در بین اهالی منطقه کهمان بیشتر شود و مردم نیز به عنوان حافظان و مالکان عرصه‎های منابع طبیعی از این عرصه‎ها به بهترین نحو ممکن مراقبت کنند.

 

 

قابل‌بررسی بودن تعرض به حریم رودخانه و جاده کهمان

 

غلامرضا سلیمانی، فرماندار سلسله، در رابطه با تصرفات منطقه کهمان  گفت: چند ماه گذشته اعضای شورای تأمین شهرستان با حضور دادستان و نیروی انتظامی از منطقه کهمان بازدید میدانی به عمل آورده‌اند  و مشخص شد تعرضات انجام‌گرفته این منطقه از دو منظر حریم رودخانه و جاده قابل‌بررسی است زیرا عمده این تعرضات به حریم رودخانه و جاده است.

 

وی افزود: متأسفانه در سنوات گذشته در هر کدام از این حیطه‎ها تعارضاتی انجام‌گرفته و اهالی اقدام به کاشت درختان گردو در این حریم‎ها کرده‎اند.

 

فرماندار سلسله بابیان اینکه جاده دارای حریم است و بایستی مالکان طرفین، این حریم‎ها را رعایت کنند، عنوان کرد: متأسفانه برخی از اهالی این منطقه حریم‎ها را رعایت نکرده و اقدام به فنس‎کشی و کاشت درخت و کشاورزی در این حریم‎ها کرده‎اند.

 

وی تصریح کرد: یکی از دلایل افزایش این تعرضات، کمبود نیروی انسانی و وسایل نقلیه گشت زنی در دستگاه متولی (اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان) است که بایستی مسئولین مربوطه نسبت به تأمین نیروی انسانی و به‌کارگیری وسایل نقلیه بیشتر در این محدوده‎ها اقدام کنند.

 

 

کمبود نیروی انسانی علت تصرف منابع طبیعی

 

سلیمانی خاطرنشان کرد: هر دستگاهی نیز باید با توجه به اختیاراتی که در این حوزه‎ها دارد نسبت به شناسایی و ممیزی مالکین و افرادی که غیرقانونی تخلف کرده‎اند جهت برخورد قاطع و قانونی با قانون‎شکنان با تشکیل پرونده آن‌ها را به مراجع قضایی معرفی کنند.

 

حجت الله خدایی سوری، نماینده سلسله و دلفان در مجلس شورای اسلامی نیز اظهار داشت: متأسفانه به دلیل تعرضت، حدود و حریم در این منطقه به‌هم‌خورده و نیاز به نقشه‎برداری مجدد دارد تا دولت از حق خود و مردم نیز از حقوق خود دفاع کنند اما در این میان دولت حق‌وحقوق مردم را تعیین می‎کند نه توسط خود آن‌ها مشخص شود.

 

وی افزود: دولت به عنوان مدافع حقوق مالکین و مردم پیگیر است که هم حق مالکین این منطقه رعایت شود و هم حق عموم به عنوان گردشگران منطقه حفظ شود.

 

خدایی سوری تأکید کرد: منابع طبیعی دستگاه متولی دارد و دستگاه متولی بایستی وظایف قانونی خود را اعمال کند و چنانچه مشکلی برای این عرصه‎ها به وجود بیاید باید اعمال قانون انجام بگیرد.

 

 

لزوم آزادسازی مناطق تصرف‌شده کهمان

 

هوشنگ بازوند استاندار لرستان نیز در مورد منطقه گردشگری کهمان سلسله اظهار داشت: منطقه زیبای کهمان ظرفیت بسیار بالایی برای جذب گردشگر در استان لرستان دارد.

 

وی تصرف و تخریب در منطقه گردشگری و ملی کهمان را غیرقانونی دانست و افزود: حریم رودخانه و منابع طبیعی در اختیار مردم و دولت است  و نباید اجازه استفاده خصوصی از این منابع طبیعی داده شود.

 

استاندار لرستان با اشاره به لزوم آزادسازی مناطق تصرف‌شده به دست سودجویان بیان کرد: این منطقه زیبا جز منابع ملی است و قسمت‌هایی که به تصرف درآمده باید هرچه سریع‌تر آزادسازی شود.

 

بازوند با اشاره به آمادگی دولت برای حمایت از بخش گردشگری گفت: دولت آماده است از سرمایه داران بخش خصوصی که تمایل به سرمایه گذاری در بخش گردشگری دارند حمایت کند و ما در استان لرستان نیز همکاری های لازم را انجام می‌دهیم تا منطقه کهمان به یکی از مناطق نمونه گردشگری در استان تبدیل شود.منبع: تسنیم

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید
  • شهروند


    اگه مسولین حرف و عملشان یکی باشد اراضی تصرف شده رفع تصرف میشود و اگر روال فعلی باشد تا قیامت در تصرف باقی خواهند ماند

  • ناشناس

    سلام شک نکنید که این کارها را با هماهنگی منابع طبیعی انجام دادن اونجا الشتره همه با هم فامیلند هیچ کی نمیتونه قانون رو اجرا کنه مگر غیر بومی باشه خودش و همسرش. چون همه چیز در این شهر با نشست خانه به خانه قابل حل و فصله و دستگاههای اجرایی با هم شبانه در ارتباطند. میگید نه بشینید و ببینید این تور و حصار و فنس ها روز به روز بیشتر میشن یا نه ضمنا این گزارش از تلویزیون هم پخش شد و هیچ مدعی العمومی از طرف مردم طرح موضوع نکرد

نظرات