لرستان خبر گزارش می دهد؛

با وجود بالا بودن آمار تب مالت در لرستان اما اعتبار کافی برای مقابله با این بیماری نیست.

به گزارش لرستان خبر، بیماری تب مالت یا بروسلوزبه عنوان یکی از مهم‌ترین بیماری‌های مشترک انسان و دام محسوب می‌شود.

 

باکتری بروسلا که ایجادکننده بیماری است، طیف وسیعی از پستانداران اهلی و وحشی را مبتلا می‌سازد. این بیماری به علت ایجاد سقط‌جنین در دام، کاهش تولید شیر، عقیمی و نازایی دام‌های مبتلا و همچنین به علت ابتلای انسان به بیماری تب مالت، همواره از دو بعد اقتصادی و بهداشتی موردتوجه قرار می‌گیرد.

 

تب مالت به علت سقط‌جنین در دام، کاهش تولید شیر، عقیمی، نازایی و از دست دادن ارزش‌های اقتصادی دام‌های مبتلا و همچنین به علت ابتلای انسان به بیماری تب مالت، همواره از دو بعد اقتصادی و بهداشتی موردتوجه بوده است.

 

روند رو به رشد بیماری تب مالت در استان لرستان پای این سوژه را به جلسه ستاد پشتیبانی از اردوهای جهادی، هجرت و شورای قرارگاه جهاد اقتصادی استان لرستان کشاند تا مسئولان امر از وضعیت موجود در این زمینه ابراز نگرانی کنند.

 

رشد 93 درصدی بیماری تب مالت در لرستان

 

پیش از این نیز از سوی مسئولان دانشگاه علوم پزشکی لرستان اعلام‌شده بود که بیماری تب مالت از سال 89 تا 92 در لرستان بیش از 93 درصد رشد داشته است و این بیماری بیشتر در شهرستان‌های الیگودرز، خرم‌آباد، بروجرد و نورآباد مشاهده می‌شود که 89 درصد علت ابتلا به این بیماری در استان به دلیل تماس مستمر با دام است.

 

استان لرستان در رابطه با شیوع این بیماری جزء 10 استان اول کشور است و بیشتر بین مردان شیوع دارد.

 

با توجه به اینکه حدود 95 درصد از جمعیت دامی استان نیز به صورت سنتی نگهداری می‌شوند اگر فکری برای مهار این بیماری نشور در آینده خسارت‌های جبران‌ناپذیری وارد می‌کند.

 

عدم واکسیناسیون صحیح دام در روستاها

 

سرهنگ نبی‌الله شمس بیرانوند مسئول جامعه پزشکی سپاه حضرت ابوالفضل (ع) استان در جلسه ستاد پشتیبانی از اردوهای جهادی، هجرت و شورای قرارگاه جهاد اقتصادی لرستان اظهار داشت: موضوع موردنظر ما تب مالت است و تقاضا داریم برای این مشکل تدبیری شود چراکه این مشکل فی‌مابین علوم پزشکی و دامپزشکی استان است.

 

وی افزود: روستاهایی که می‌رویم مشکل تب مالت دارند وقتی در مورد مشکل می‌پرسیم ادعا می‌کنند که واکسیناسیون دام‌ها به درستی انجام نمی‌شود و اگر این کار انجام شود مشکلی به وجود نمی‌آید.

 

مسئول جامعه پزشکی سپاه حضرت ابوالفضل (ع) استان بیان کرد: ظاهراً دام‌پزشکی واکسیناسیون دام‌ها را به بخش خصوصی واگذار کرده از هر 100 دام حدود 20 دام را واکسیناسیون می‌کنند.

 

مهار تب مالت در لرستان نیازمند 15 میلیارد ریال اعتبار

 

وی عنوان کرد: زمانی که اعزام تیم به مناطق محروم داریم تیم‌ها برای رفتن به روستاهای دور از دسترس نیازمند وسیله نقلیه مناسب است که وسیله نقلیه برای انتقال تیم پزشکی و داروها وجود ندارد.

 

ابراهیم توکلی، مدیرکل دامپزشکی لرستان نیز در این جلسه گفت: با توجه به اینکه آمار تب مالت آمار بالایی است متأسفانه با کمبود اعتبار برای مقابله با این بیماری روبه‌رو هستیم و سیاست سازمان در این رابطه تست و کشتار است که تمام دام‌های سطح استان تست شوند و در صورت رؤیت بیماری کشتار شوند که اعتبار زیادی را می‌طلبد که در استان اعتباری حدود 15 میلیارد ریال اعتبار برای سال جاری برای تست، کشتار و واکسیناسیون نیاز دارد.

 

وی افزود: استان‌های غرب و شمال کشور درگیر مشکل تب مالت هستند که در سطح ملی اعتبارات لازم وجود ندارد.

 

لزوم ورود بحث تب مالت به شورای سلامت

 

مهرداد غضنفری، مدیرکل جهاد کشاورزی لرستان نیز در این جلسه اظهار داشت: در کل کشور خیلی از مناطق درگیر این مشکل هستند، در سطح استان کلاً واکسیناسیون را به بخش خصوصی داده‌شده است.

 

وی افزود: سازمان دام‌پزشکی به ما قول داده‌اند که اعتباراتی به این امر اختصاص داده شوند.

 

مدیرکل جهاد کشاورزی استان بیان کرد: سازمان نظام دام‌پزشکی در استان باید فعال باشد و در تمام دامپزشکی‌ها باید نیروی ناظر باشد و اعلام آمادگی می‌کنیم که در این زمینه بخشی از منابع را به استان بیاوریم و در سطح استان نیز نیازمند تأمین اعتبار هستیم.

 

وی عنوان کرد: بحث تب مالت توسط دام‌پزشکی نیز در شورای سلامت مطرح شود تا به این مشکل بهتر رسیدگی شود. منبع: تسنیم

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات