لرستان خبر گزارش می دهد؛

بیمارستان شهر دلفافاقد مرکز سونوگرافی است و فقط یک مرکز خصوصی درمانی سونوگرافی در شهرستان دلفان فعال است که در این مرکز متخصص مرد فعالیت می‌کند و این موضوع انتقاد بسیاری از شهروندان را در پی داشته است.

به گزارش لرستان خبر، از زمان‌های قدیم، زنان برای مراجعه به پزشک مشکلات بسیاری داشتند و با آنکه از همان سنین کودکی در گوششان خوانده می‌شد پزشک محرم بیمار است باز هم ترجیحشان نرفتن به نزد پزشک مرد بود.

 

تمرکز خدمات پزشکی در پایتخت و یا مراکز استان‌های بزرگ موجب شده است تا اهالی بسیاری از استان‌ها از دسترسی به خدمات پزشکی مناسب محروم باشند.

 

در این میان، یکی از مشکلاتی که موجب رنجش بیشتر مردم این مناطق می شود، نبود پزشک زن است که موجب شده تا بانوان برای درمان به پزشکان مرد مراجعه کنند. این مشکل وقتی حادتر می‌شود که موضوع درمان کاملاً مربوط به زنان باشد.

 

نبود نیروی متخصص زن برای سونوگرافی و استفاده از نیروی مرد برای سونوگرافی بیماران زن، استفاده از کادر مرد در جراحی سزارین مادران باردار و کمبود نیروی متخصص زن در دلفان از مشکلات جدی و مهم مردم این شهرستان ۱۵۰۰۰۰ نفری است.این شرایط در حالی رقم می‌خورد که فرهنگ مردم منطقه دلفان از یک‌سو مراجعه به سونوگرافیست مرد را با مشکل مواجه کرده است و چنین موضوعی را نمی پذیرد و از سوی دیگر کمبود و همین‌طور نبود سونوگرافیست سبب ایجاد یک بازارمالی نامناسب در این حوزه از درمان شده است.

 

در حال حاضر بیمارستان شهر فاقد مرکز سونوگرافی است و فقط یک مرکز خصوصی درمانی سونوگرافی در شهرستان دلفان فعال است که در این مرکز متخصص مرد فعالیت می‌کند و این موضوع انتقاد بسیاری از شهروندان را در پی داشته است.

 

یک شهروند دلفانی در این خصوص گفت: همسرم بیمار است و هر بار که پزشک برای او سونوگرافی تجویز می‌کند به علت نبود متخصص خانم باید به کرمانشاه یا خرم آبادبرویم ، این مسأله هم هزینه بالایی به همراه دارد و هم اینکه به علت زمان‌بر بودن و طول مسیر، برای سلامتی همسرم خطرناک است.

 

وی افزود: درست است که در دین اسلام پزشک محرم است اما به هر حال وجود متخصص سونوگراف خانم در همه شهرستان‌ها ضروری است، چرا که بسیاری از خانم‌ها دچار مشکلاتی می‌شوند که نیاز به سونوگرافی دارند و انجام این کار درمانی از سوی متخصص مرد برای آنها سخت است.

 

یکی دیگر از شهروندان در گفتگو با خبرنگار سلام دلفان میگوید: از زمان اجرای طرح تحول نظام سلامت، پزشکان متخصص در زمینه‌های مختلف به شهرستان آمده‌ و ماندگار شده‌اند که این مسأله باعث حذف‌ تردد بیماران به مراکز استان های همجوار شده است. اگر در زمینه انتقال متخصص خانم سونوگرافی نیز اقدام شود مشکل بزرگی در این شهرستان رفع می‌شود.

 

دیگر شهروند دلفانی نیز گفت: اکثر پزشکان برای تشخیص بیماری، انواع آزمایش‌ها و عکسبرداری یا سونوگرافی را تجویز می‌کنند، لذا مراکز درمانی باید مجهز به نیروی انسانی متخصص باشند. چرا که نمی‌توان برای برخی از این روش‌ها سراغ متخصص مرد رفت و به ناچار باید به متخصص خانم مراجعه کنیم و مسافتی طولانی را طی کنیم .این روز ها باید در خاطر مسئولین بماند! البته شاید هم در ذهنشان نماند؛ چون درد نداشته اند، چون خانواده ی آنها به سونوگرافی نیاز نداشته اند.اما قطعا این ایام به تلخی در یاد و ذهن بیماران و مراجعه کننده جهت اخذ نوبت برای سونوگرافی خواهد ماند.صف طولانی، سیل جمعیت، بحث و جدل ها،تلف شدن وقت،دلهره ی فرزندان کوچک و بزرگی که در خانه تنها گذاشته شده اند و… در ذهن این مردم خواهد ماند!

 

در این رابطه امام جمعه شهرستان دلفان در دیدار با سرپرست جدید شبکه بهداشت و درمان اظهار داشت:یکی از انتظارات بحق مردم وجود یک سونوگراف خانم در شهرستان است که امیدوارم سرپرست جدید تلاش خود را برای حل این مشکل بکار بگیرد.

 

حجت الاسلام هاشمی نژاد همچنین بر لزوم وجود یک درمانگاه ویژه متخصصین در شهر اشاره کرد و گفت:هم اکنون بسیاری از مردم در دسترسی به پزشکان متخصص در تگنا هستند و با توجه به مسافت طولانی بیمارستان با مرکز شهر در نظر گرفتن محلی در شهر جهت ارائه خدمات از خواسته های مردم دلفان است.

 

به گزارش سلام دلفان ،طبق شواهد موجود به دلیل رسوبات و املاح زیادی که در آب دلفان وجود دارد ، (این مساله خود جای تهیه یک گزارش کامل از کیفیت آب شهر را می طلبد) عده زیادی از شهروندان ما دچار امراض کلیوی از جمله سنگ کلیه هستند و بیشتر اوقات برای تشخیص باید به یک متخصص سونوگرافی مراجعه کنند که وجود یک متخصص سونوگرافی در شهر با هزینه بالا هم از لحاظ زمان و هم از لحاظ اقتصادی مردم محروم ما را در تنگنا قرار داده و حل این مشکل همت مسئولین مربوطه را می طلبد.

 

منبع: سلام دلفان

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات