لرستان خبر گزارش می دهد،

علاوه بر خشکسالیهای اخیر که موجب پایین آمدن آب سطح رودخانه های شهرستان چگنی شده، کشت محصولات آبدوست این روند را تسریع و موجب خشکی آنها شده است.

به گزارش لرستان خبر، با توجه به خشکسالی های اخیر و کمی بارش باران در بسیاری از نقاط کشور، استان لرستان و شهرستانهای آن از جمله شهرسان چگنی را نیز بی نصیب نگذاشته است و باعث پایین آمده سطح آب رودخانه ها و منابع آبی زیر زمینی در این شهرستان شده است.

 

البته کشت محصولات آبدوست مانند برنج، هندوانه ، بادمجان، ذرت، ماش و سیب زمینی نیز به مصرف بیش از حد آب رودخانه و منابع آبی دامن زده و خشکسالی را تشدید و گسترده تر می کند .

 

از جمله رودخانه های پر آبی که دچار خشکی شدید شده اند می توان به رودخانه کشکان اشاره کرد که در حدود یک سوم خاک لرستان را می پیماید و از پر آب ترین رودخانه های لرستان محسوب می شد ولی متاسفانه اکنون شاهد خشک شدن این رودخانه بزرگ هستیم.

 

"خداداد مرادی" مدیر جهادکشاورزی شهرستان چگنی، با اشاره به کشت محصولاتی که نیاز کمی به آب دارند گفت: محصولاتی که نیاز کمتری به آب دارند از محصولاتی از قبیل گندم، جو، کلزا و ... جز محصولات کشت پاییزه هستند که در فصل بهار آبیاری می شوند و در این فصل آب بیشتری در طبیعت موجود است و اگر در مسیر رودخانه های شهرستان چگنی این محصولات کشت شوند مشکل خشکی رودخانه ها را در این شهرستان نخواهیم داشت.

 

وی افزود: محصولات آبدوست بیشتر در فصل بهار و تابستان کشت شده و در فصل تابستان و پاییز برداشت می شوند و این محصولات در فصل تابستان نیاز به آبیاری بسیاری دارند که این خود مشکلاتی پدید می آورند. اول آنکه بدلیل خشکسالی منابع آب کم می شود و این محصولات آب زیاد مصرف می کنند. که از جمله این محصولات می توان به برنج، خیار، هندوانه، بادمجان ، ذرت، ماش و سیب زمینی اشاره کرد.

 

مرادی اظهار کرد: با متداول شدن کشت محصولات آبدوست در شهرستان چگنی موجب ایجاد بحران آب در این شهرستان شده و با توجه به اینکه 1500 هکتار باغ در این شهرستان  اکثرا در مسیر  رودخانه کشکان و خرم آباد هستند که از آب این رودخانه استفاده می کنند در صورت تداوم کشت محصولات آبدوست در سالهای آینده موجب می شود که آب این دو رودخانه فقط جوابگوی باغات باشد.

 

وی خاطرنشان کرد: می بایست با همکاری فرمانداری، نیروی انتظامی، دادگستری، اداره منابع آب و جهادکشاورزی تدابیری اندیشیده شود که محصولات آبدوست در شهرستان چگنی کشت نشود.

 

منبع:خبر چگنی

انتهای پیام/

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات