لرستان خبر گزارش می دهد؛

تعطیلی و رکود ۷۵ درصد واحدهای تولیدی لرستان لزوم نگاه حمایتی مسئولان مرتبط به این حوزه را روشن می‌کند، موضوعی که به نظر می‌رسد همچنان تا تحقق و رسیدن به وضع مطلوب فاصله زیادی دارد.

به گزارش لرستان خبر، حوزه صنعت و تولید به عنوان رکن اقتصاد ملی طی سالهای گذشته با چالشهای متعددی مواجه بوده، چالشهایی که هر کدام منجر به خسارات جدی به پیکره این بخش شده است.

 

صنعت به عنوان یکی از شاخص های توسعه در هر جامعه ای تلقی شده و به طور قطع صنعت بانشاط و پویا می تواند نقش موثر و انکارنشدنی در فراهم آورن شرایط توسعه یافتگی یک جامعه ایفا کند.

 

طی سالهای گذشته مشکلات متعدد از تحریم ها و نوسان نرخ ارز گرفته تا تورم و سودهای بالای بانکی در کنار اجرای ناقص هدفمندی یارانه ها بخش صنعت و تولید کشور را با مشکلات زیادی مواجه کرد، مشکلاتی که منجر به از دست رفتن بخشی از اشتغال و تولید این بخش مهم اقتصادی شد

.

در این میان سخت گیری های برخی از دستگاهها نیز در نوع خود بر مشکلات این حوزه افزوده است تا فعالان صنعتی استان از این روند گلایه مند باشند.

 

این وضعیت به گونه ای است که از مجموع هزار و ۶۰۰ واحد تولیدی لرستان که پروانه بهره برداری برای آنها صادر شده حدود ۷۵ درصد آنها در حالت تعطیلی هستند به طوریکه هزار و ۵۶۰ میلیارد تومان میزان سرمایه گذاری این واحدهای تعطیلی و راکد است.

 

شهرک صنعتی در استان سمنان

 

حسین سلاح ورزی رئیس اتاق خرم آباد پیش از این یکی از دلایل تعطیلی واحدهای تولیدی استان را عدم حمایت دستگاههای اجرایی دانسته بود.

 

مطابق اظهار نظر مسئولان شاخص های توسعه یافتگی صنعتی لرستان هیچ وقت از رتبه ۲۷ پایین تر نیامده و همیشه جزو سه تا چهار استان آخر بوده است تا در راستای رفع مشکلات این حوزه ستاد تسهیل رفع مشکلات حوزه تولید استان فعال شود.

 

حسن نوذری مدیر عامل شرکت آجر سفال ۸۲ شهرستان بروجرد شامگاه شنبه در جلسه ستاد تسهیل مشکلات واحدهای تولیدی استان گفت: من ۳۵ سال است که در این زمینه فعالیت دارد و حدود پنج سال است که در واحد اقتصادی خود با مشکل مواجه شده ام.

 

وی به مشکل ایجاد شده در این واحد صنعتی اشاره کرد و گفت: مشکل ما برای فعالیت این شرکت بدهی به اداره کل تامین اجتماعی بوده به طوریکه هم اکنون میزان بدهی شرکت آجر سفال ۸۲ بروجرد از ۱۲۰ میلیون تومان به بیش از ۳۰۰ میلیون تومان رسیده است.

 

قفل بزرگ تامین اجتماعی بر در یک واحد تولیدی

 

مدیر عامل شرکت آجر سفال بروجرد با بیان اینکه تامین اجتماعی لرستان لیست بیمه ما را قبول نمی کند و این امر موجب افزایش بدهی این شرکت شده، گفت: در حال حاضر نیز تامین اجتماعی بروجرد دو قفل بزرگ و سنگین بر درب سالن های تولید این شرکت زده است.

 

نوذری با بیان اینکه ما بارها تقاضای همکاری تامین اجتماعی لرستان برای راه اندازی مجدد شرکت را داشته ایم گفت: ما از تامین اجتماعی خواسته ایم که برای شروع مجدد فعالیت این واحد سند آن را در اختیار گیرد و تا زمانی که ما بدهی را پرداخت نکرده ایم به ما پس ندهد و این در حالیست این موضوع را نپذیرفته اند و در اقدامی عجیب اقدام به مصادره منزل مسکونی من کرده اند.

 

شهرک صنعتی در استان سمنان

 

حاضرم سند و کاغذ سفید برای فعالیت مجدد کارخانه بدهم!

 

مدیر عامل شرکت آجر سفال ۸۲ بروجرد با بیان اینکه میزان بدهی من به تامین اجتماعی ۱۲۰ میلیون تومان بوده و هم اکنون به ۳۰۰ میلیون تومان رسیده است گفت: هم اکنون من یک سند کارخانه دارم که از تامین اجتماعی می خواهم آن را در اختیار گیرد و اجازه فعالیت این کارخانه را صادر کند.

 

نوذری همچنین بر لزوم تقسط بدهی و بخشودگی جرایم این کارخانه از سوی تامین اجتماعی تاکید کرد و گفت: من حاضرم هم سند کارخانه را گرو بگذارم و هم هر کاغذ سفیدی که می دهید امضا کنم تا زمانی که بدهی خود را پرداخت کنم.

 

وی با بیان اینکه در حال حاضر تامین اجتماعی دو سالن اصلی تولید این کارخانه را قفل زده است گفت: هم اکنون حدود سه سال بوده که تامین اجتماعی این دو سالن تولید را قفل کرده است.

 

تامین اجتماعی: ما در انبارها را قفل زده ایم

 

این سخنان مدیر عامل شرکت آجر سفال ۸۲ در حالی در این جلسه مطرح شد که شهنار حمزه لویی مدیر کل تامین اجتماعی لرستان گفت: دو سال پیش ما اقدام به تقسط بدهی این شرکت کرده ایم ولی یک بار اقساط پرداخت شد اما دیگر اقدامی برای پرداخت ما بقی قسط های بدهی از سوی شرکت آجر سفال ۸۲ صورت نگرفت.

 

شهرک صنعتی در استان سمنان

 

این گفته مدیر کل تامین اجتماعی با واکنش مدیر عامل این شرکت مواجه شد و گفت: ما یک بار قسط را پرداخت کردیم ولی به دلیل اینکه سالن های تولید ما از سوی شما قفل زده شده بود نتوانستیم اقدام به پرداخت ما بقی اقساط خود کنیم.

 

رد ادعای تامین اجتماعی توسط معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت

 

در ادامه مدیر کل تامین اجتماعی لرستان با رد این موضوع که ما سالن های تولید این شرکت را قفل نزدیم بلکه درب انبار های آن را قفل زده ایم، که این سخن شهناز حمزه لویی نیز از سوی معاون صنعت، معدن و تجارت لرستان اینگونه پاسخ داده شد که بر اساس بررسی های صورت گرفته از سوی کارشناسان این سازمان درهای سالنهای تولید شرکت آجر سفال ۸۲ بروجرد قفل زده شده نه در انبارها.

 

مسعود رضا همچنین در ادامه سخنان خود گفت: بر اساس ماده سه قانون رفع موانع تولید نیز تا پایان سال ۹۵ موضوع ممنوع الخروج بودن و همچنین توقیف ابزار و ماشین آلات و مواد اولیه هیج واحد تولیدی از سوی دستگاههای اجرایی نباید اجرایی شود.

 

کنایه استاندار به تامین اجتماعی

 

این سخنان معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با واکنش استاندار لرستان مواجه شد تا هوشنگ بازوند به کنایه بگوید که احتمالا نیروهای غیبی اقدام به قفل زدن درهای سالن تولید این شرکت کرده اند.

 

وی از تامین اجتماعی پرسید که کدام قانون به شما اجازه داده که در یک واحد تولید را قفل کنید؟ ادامه داد: باید دستگاههای اجرایی از واحدهای تولید برای فعالیت خود حمایت کنند نه اینکه برای آنها مشکل ایجاد کنند.

 

استاندار لرستان بر لزوم راه اندازی کمیته ای با مسئولیت معاون برنامه ریزی استانداری لرستان، تامین اجتماعی، صنعت، معدن و تجارت، فرماندار بروجرد و همچنین مدیر عامل شرکت آجر سفال ۸۲ برای تعیین تکلیف این واحد تولیدی ظرف مدت زمان یک هفته تاکید کرد. منبع: مهر

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات