لرستان خبر گزارش می دهد؛

کمبود امکانات درمانی و پزشکی در مراکز درمانی اشترینان از توابع شهرستان بروجرد تا آنجاست که این شهر ۴۰ هزار نفری حتی یک پزشک متخصص هم ندارد.

به گزارش لرستان خبر، شهر اُشترینان در 15 کیلومتری شمال شهر بروجرد و در مسیر راه بروجرد – ملایر – نهاوند قرار دارد که با آب و هوایی معتدل و با دارا بودن روستاهایی زیبا و پرجمعیت نظیر و نایی از مهم‌ترین نواحی گردشگری در شهرستان بروجرد به شمار می‌رود.

 

این شهر که از توابع شهرستان بروجرد است، با جمعیتی حدود 40 هزار نفری خود از کمبود امکانات درمانی در حوزه بهداشت و درمان رنج می‌برد به گونه ای که اکنون امکانات درمانی اشترینان متناسب با جمعیت این شهر نیست.

 

اشترینان پیشانی استان لرستان از سمت غرب کشور است، اما به رغم اینکه این شهر دارای مواهب الهی و مفاخر فراوانی است، به دلایل مختلف تاکنون به آنچه شایسته آن است، دست نیافته و مردم این منطقه با مشکلات عدیده‌ای در حوزه‌های گوناگون از جمله بهداشت و درمان دست و پنجه نرم می‌کنند.

 

کمبود امکانات درمانی و تجهیزات پزشکی در شهر اشترینان به روایتی تکراری و تا حدی ملال آور بدل شده است، روایتی که نه فقط مردم اشترینان بلکه مسئولان این شهر نیز بر آن صحه گذاشته و سخن به گلایه گشوده و از ناتوانی در رفع این مشکلات به شِکوه آمده‌اند.

 

در حالی مردم این شهر از نبود امکانات درمانی همچون داروخانه شبانه روزی و عدم حضور پزشک متخصص رنج می‌برند که بیماران این شهر مجبورند برای درمان بیماری‌های خود به شهرستان بروجرد و شهرهای اطراف، آن هم در صورت اورژانسی بودن وضعیت بیماری خود مراجعه کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عدم حضور پزشک متخصص در اشترینان

 

 

 

 

 

 

 

 

رفت و آمد به شهر بروجرد و مراجعه به پزشکان متخصص به ویژه در فصول مختلف سال بسیار دشوار است و علاوه بر صرف هزینه، موجب اتلاف وقت و هزینه می‌شود و جای تاسف است که به گفته مسئولان این شهر، اشترینان تنها یک مطب پزشک دارد و پزشک متخصصی در این شهر وجود ندارد!

 

 

 

 

 

این در حالی است که شبکه بهداشت و درمان تاکنون اقدام موثری در رابطه با رفع مشکلات درمانی ساکنان اشترینان و روستاهای تابعه آن انجام نداده به گونه ای که نبود پزشک متخصص در برخی موارد موجب تشدید بیماری افراد شده است و علاوه بر اینکه طول درمان آن‌ها افزایش یافته، هزینه‌های زیادی را نیز بر دوش خانواده بیماران تحمیل می‌کند.

 

نبود داروخانه شبانه‌روزی در اشترینان

 

از دیگر مشکلات بخش درمان اشترینان، نبود داروخانه شبانه‌روزی است. این جا است که وخامت کلاف سردرگم محرومیت ماندگار در اشترینان سر باز کرده و حکایت می‌کند از دشواری زندگی در این شهر 40 هزار نفری!

 

بیماری را تصور کنید که به دلیل وخامت اوضاع جسمانی خود نمی‌تواند مصافت حدود 15 کیلومتری اشترینان تا بروجرد را تاب آورده تا به مراکز درمانی بروجرد خود را برساند در این هنگام است که همراهان این بیمار آه از نهاد جان سر برآورده و دست بر دست زده که هیهات از شهر فراموش شده اشترینان!

 

زنگ خطر ندیدن کمبودات حوزه درمانی اشترینان

 

با توجه به اینکه ممکن است، در طول شب افراد زیادی از اهالی شهر اشترینان یا حتی روستاهای مجاور آن نیاز فوری و مبرم به تهیه دارو داشته باشند، با وجود نبود داروخانه شبانه روزی به طور جدی با مشکل مواجه شده و به ناچار باید تا صبح روز بعد صبر کرده و یا در صورت نیاز فوری، به بروجرد آمده و از داروخانه‌های شبانه‌روزی سطح این شهر، داروی مورد نیاز خود را تهیه و تامین کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

از دیگر مشکلات حوزه درمانی اشترینان، درمانگاه فرسوده ای است که از ابتدای انقلاب تاسیس شده و به همان شکل باقی مانده است گویی نیازهای درمانی مردمان صبور این دیار با سی و اندی سال پیش هیچ تفاوتی نکرده و همچنان آن‌ها به اجبار ناچار به استفاده از مراکز درمانی بروجرد هستند و صد افسوس که حضور تنها چند پزشک عمومی جوابگوی نیاز درمانی بیماران مراجعه کننده به این مرکز درمانی نیست و این شهر نیازمند احداث درمانگاه تخصصی است.

 

 

 

 

عدم تناسب امکانات درمانی اشترینان با جمعیت 40 هزار نفری

 

محسن یعقوبی فر بخشدار اشترینان در رابطه با مشکلات درمانی شهر اشترینان در گفت وگو  با تسنیم، اظهارداشت: امکانات درمانی متناسب با جمعیت اشترینان وجود ندارد، بنابراین تسریع در روند ساخت بیمارستان و تاًمین اعتبار لازم برای آن یکی از ضروریات کنونی است که در سایه بی توجهی مسئولان امر تا کنون نادیده گرفته شده است.

 

وی با اشاره به اینکه تاکنون مصوبات بسیاری در رابطه بهبود شرایط درمانی این شهر به تصویب رسیده است،افزود: پیگیری مصوبات قبلی و نیز رسیدگی بر اجرای درست آن‌ها از مطالبات شهروندان اشترینانی است اما متاسفانه تاکنون هیچ اقدام موثری در این راستا انجام نشده و کمبودات مشهود همچنان به قوت خود باقی است.

 

بخشدار اشترینان با اشاره به لزوم خدمت رسانی به این بخش از شهرستان بروجرد، عنوان کرد: تسریع در اجرای پروژه‌های حوزه بهداشت و درمان مصوب تأثیر به سزایی در رشد فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی این منطقه دارد و بسیاری از نیازهای درمانی آن را برطرف می‌کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

شهر اشترینان در انتظار رسیدگی مسئولان استان

 

 

 

 

 

 

 

یعقوبی فر بیان کرد: شهر اشترینان در انتظار رسیدگی مسئولان استان لرستان و شهرستان بروجرد در برآوردن مطالبات به حق آن در حوزه کمبودات بهداشتی و درمانی است بر این اساس حضور پزشکان متخصص و احداث یک کلینیک درمانی شبانه روزی برای این شهر در مقطع کنونی ضروری است.

 

 

 

 

وی تصریح کرد: امکانات درمانی متناسب با جمعیت اشترینان وجود ندارد، بنابراین تسریع در روند ساخت بیمارستان و تاًمین اعتبار لازم برای آن یکی از ضروریات کنونی است.

 

 

بخشدار اشترینان با بیان اینکه نیازهای درمانی شهروندان هم اینک متفاوت از سی سال پیش شده است، خاطر نشان کرد: در درمانگاه اشترینان، پزشک عمومی به صورت شبانه‌روزی حضور دارد و از این نظر مشکل خاصی وجود ندارد، اما نبود پزشک متخصص به ویژه در ایام تعطیل و شب هنگام موجب شده بیماران اشترینان و روستاهای مجاور با مشکل جدی مواجه شوند.

 

وی نبود پزشک متخصص را از دیگر مشکلات درمانی ساکنان اشترینان برشمرد و گفت: در صورت توافق شبکه بهداشت و درمان بروجرد، حتی با حضور روزانه یک پزشک متخصص در درمانگاه اشترینان، نیاز مردم این شهر و روستاهای مجاور آن به پزشک متخصص تا حدودی مرتفع می‌شود.

 

نبود اعتبار و  متوقف شدن پروژه بیمارستان اشترینان

 

یعقوبی فر با اشاره به آغاز احداث بیمارستان شهر اشترینان در چند سال پیش بیان کرد: با وجود پیشرفت فیزیکی خوبی که این بیمارستان داشته است، هم اکنون ادامه روند اجرای این پروژه به دلیل نبود اعتبار کافی در نیمه راه متوقف شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وی اظهارداشت: امید است، با همت مسئولان دانشگاه علوم پزشکی استان لرستان، اعتبار لازم برای تکمیل این بیمارستان نیز تاًمین شود، تا این پروژه مهم و حیاتی برای رفاه بیشتر ساکنان این منطقه مورد بهره برداری قرار گیرد.

 

 

 

 

 

 

 

محسن صیرفی رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان بروجرد در رابطه با نبود داروخانه شبانه روزی و پزشک متخصص در شهر اشترینان، اظهارداشت: احداث داروخانه تنها می‌تواند در بخش خصوصی مطرح شود چرا که یک سیستم خصوصی است یعنی احداث آن نیازمند وجود متقاضیانی است که درخواست  احداث داروخانه داشته باشد.

 

صدور مجوز احداث داروخانه منوط به وجود متقاضی

 

وی صدور مجوز برای احداث داروخانه را منوط به وجود متقاضی برای این مهم دانست و افزود: شبکه بهداشت و درمان شهرستان بروجرد آمادگی دارد تا در صورت تقاضای افراد نسبت به صدور مجوز برای احداث داروخانه اقدام کند.

 

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان بروجرد، عنوان کرد: در صورت تمایل پزشکان متخصص نسبت به تأسیس مطب در شهر اشترینان، شبکه بهداشت و درمان بدون هیچ گونه مشکلی، همکاری لازم در این زمینه را به عمل می‌آورد.

 

وی با اشاره به اینکه اعزام پزشکان متخصص به شهرهای کوچکی همچون اشترینان با مشکلاتی مواجه است، بیان کرد: هم اکنون در شهر اشترینان پزشک عمومی و آمبولانس وجود دارد و در صورتی که هر کدام از بیماران نیاز به درمان تکمیلی داشته باشند، در صورت نیاز از طریق آمبولانس به اورژانس بیمارستان‌های شهید چمران یا امام خمینی (ره) بروجرد منتقل شده و توسط پزشکان مستقر در این مراکز درمانی ویزیت می‌شوند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

امکان پذیر نبودن حضور پزشکان متخصص در اشترینان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

صیرفی با اشاره به اینکه حضور پزشکان متخصص در اشترینان امکان‌پذیر نیست، تصریح کرد: با توجه به اینکه تعداد بیمارانی که روزانه در شهر اشترینان به پزشک متخصص مراجعه می‌کنند، اندک بوده و بازدهی لازم را برای پزشک ندارد، در حال حاضر امکان حضور پزشکان متخصص در اشترینان امکان‌پذیر نیست.

 

 

 

بهرام بیرانوند نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی، اظهارداشت: منطقه اشترینان گستره ای وسیع از روستاهای مهم کوچک و بزرگ با جمعیت‌های متفاوت است که نیازمند تخصیص سرانه درمان و بهداشت است.

 

تخصیص سرانه درمان اشترینان از اعتبارات ملی

 

وی از تخصیص اعتباراتی ویژه در سال 94 برای مراکز درمانی شهرهای با جمعیت کمتر از 50 هزار در مجلس شورای اسلامی خبر داد و افزود: بر این اساس در حوزه‌های شهرسازی و درمان به منظور تکمیل و تجهیز مراکز درمانی و بیمارستانی اعتباراتی ویژه از اعتبارات ملی دیده شده است.

 

نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: تاکید و اصرار مجلس شورای اسلامی  بر فعالیت و تجهیز مستمر مراکز درمانی شهرهای کوچک است.

 

وی بیان کرد: سیاست کلی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر این است که احداث واحدهای کوچک بیمارستانی متوقف شده و به جای آن واحدهای بیمارستانی با تجهیزات بیشتر و وسیع تر در شهرهای مختلف کشور احداث شود.

 

تکمیل واحدهای بیمارستانی کوچک

 

بیرانوند عنوان کرد: بر این اساس سیاست وزارتی مبنی بر عدم احداث واحدهای بیمارستانی کوچک شکل گرفته اما با توجه به اینکه در شهر اشترینان یک ساختمان نیمه کاره بیمارستانی وجود دارد ضرورت دارد این بیمارستان تکمیل و مورد بهره برداری قرار گیرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وی از تخصیص اعتباری از بودجه سال 94 برای این گونه طرح‌ها از سوی مجلس خبر داد و گفت: در بودجه 94 یک اعتبار کلی به منظور تکمیل این واحدهای نیمه کاره درمانی شهرهای کوچک از محل ارزش افزوده یا از محل یارانه‌ها دیده شده است.

 

 

 

 

 

نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس تصریح کرد: این استدلال که چون اشترینان نزدیک به شهرستان بروجرد است نباید برای زمینه درمانی آن سرمایه گذاری شود، نادرست است چرا که در بسیاری از شهرهای شمال کشور فاصله شهرها از یکدیگر بسیار کوتاه است و هر کدام هویت امکانات خود را دارند بر این اساس تلاش در راستای تکمیل امکانات درمانی این حوزه در دست انجام است.

 

مسلم پور قاسمیان فرماندار بروجرد با اشاره به جمعیت 40 هزار نفری شهر اشترینان و روستاهای تابع آن اظهارداشت: مشکلات حوزه درمانی در این شهر به رغم جمعیت قابل توجه آن به قوت خود باقی است و در سال‌های اخیر به منظور رفع آن تلاش پیگیری انجام نشده است.

 

پیگیری برای اخذ اعتبار

 

وی با بیان اینکه پیگیری‌های لازم در رابطه با اخذ اعتبارات مورد نیاز به منظور تکمیل پروژه درمانی بیمارستان اشترینان در حال پیگیری است، افزود: با توجه به اینکه بیمارستان‌ها از محل اعتبارات استانی و شهرستانی ردیف تخصیص ندارند بر این اساس ضرورت دارد از محل اعتبارات ملی بودجه ای برای تکمیلان در نظر گرفته شود.

 

فرماندار بروجرد خاطرنشان کرد: در حال رایزنی و تلاش به منظور دریافت اعتبارات مورد نیاز در این زمینه هستیم که بیمارستان نیمه کاره این شهر تکمیل شود.

 

وی به دیگر کمبودات حوزه درمانی این شهر اشاره کرد و گفت: نبود داروخانه شبانه‌روزی و مراکز درمانی مورد نیاز تنها از طریق مشارکت بخش خصوصی امکان پذیر است که در این راستا فعالیت‌هایی در حال پیگیری است. منبع: تسنیم

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات