کمبودهای درمانی معمولان؛

شهر ۲۳ هزارنفری «معمولان» در شهرستان پلدختر پزشک متخصص ندارد و مردم این شهر خواستار توجه مسئولان برای رفع این مشکل هستند.

به گزارش لرستان خبر، بخش معمولان با ۲۳ هزار نفر جمعیت در شمال شهرستان پلدختر در مسیر جاده ترانزیتی شمال - جنوب حدفاصل پلدختر - خرم‌آباد واقع‌شده است که مرکز بهداشتی درمانی آن با ۲۴ ساعت فعالیت و خدمات‌رسانی فاقد امکانات اولیه بهداشتی درمانی است.

 

 

برای تهیه گزارش از مشکلات بهداشتی درمانی شهر معمولان از پلدختر راهی این شهر شدیم و پای درد دل مردم در این رابطه نشستیم.

 

 

شهر ۲۳ هزارنفری که پزشک متخصص ندارد

 

 

علی شاکرمی یکی از شهروندان معمولان می‌گوید: از سلامت به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین نعمت‌ها تعبیر می‌شود و این مهم لفظ گویای آموزه‌های اسلامی است که در شهر معمولان با نبود امکانات بهداشتی درمانی و خدماتی به مخاطره افتاده است.

 

افتتاح بیمارستان سوانح سوختگی در گرگان

 

وی می‌افزاید: بخش معمولان با ۲۳ هزار نفر جمعیت فاقد حتی پزشک متخصص بوده و این امر موجب شده مردم برای دسترسی به پزشک مسافت یک‌ساعته را تا مرکز استان طی کنند و در این راستا انتظار می‌رود این مهم موردتوجه دانشگاه علوم پزشکی لرستان باشد.

 

 

حسن صیاد منصور یکی دیگر از اهالی معمولان می‌گوید: مرکز بهداشتی درمانی معمولان با داشتن سه دهستان و ۱۴۶ روستا و باوجود وسایل دندانپزشکی فاقد دندان‌پزشک است و مردم برای یک‌دندان درد ساده با مشکل مواجه شده و راهی شهرهای اطراف می‌شوند.

 

 

کمبود آمبولانس برای انتقال بیماران

 

 

وی می‌افزاید: نبود سونوگرافی و رادیو لوژی نیز در این مرکز از مشکلات دیگری است که مردم با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند درصورتی‌که در یک شهر با این جمعیت و بیماران مختلفی مثل زنان باردار وجود یک مرکز سونوگرافی ضرورت دارد.

 

 

زهرا محمودند شهروند دیگر معمولانی می‌گوید: باوجود گستردگی شهر معمولان حتی در درون شهر یک پزشک عمومی آزاد وجود ندارد و مردم مجبورند برای معاینه خود به پزشک عمومی درمانگاه پلدختر مراجعه کنند.

 

 

مریم کوشکی یکی از اهالی بخش معمولان می‌گوید: مرکز بهداشتی درمانی معمولان داروخانه ندارد و بیماران برای تهیه دارو ناچارند به تنها داروخانه درون شهر مراجعه کنند.

 

 

وی می‌افزاید: این مرکز با کمبود آمبولانس مواجه است بنابراین می‌طلبد که امکانات بهداشتی درمانی در شهرستان پلدختر به‌طور مناسب و عادلانه توزیع شود تا این مرکز بااین‌همه مشکلات مواجه نشود.

 

 

برای مراکز بهداشتی درمانی وجود پزشک متخصص تعریف‌نشده است

 

 

سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان پلدختر اظهار داشت: حضور پزشک متخصص مستلزم شرایط مکانی و جمعیتی یک بخش است و مرکز بهداشتی و درمانی معمولان نسبت به بخش‌های مشابه استان حتی باکیفیت و کمیت نسبت بالاتری خدمات‌رسانی می‌کند.

 

بیمارستان

 

احمد کرم وند افزود: طبق دستورالعمل‌های کشوری برای مراکز بهداشتی درمانی وجود پزشک متخصص تعریف‌نشده اما چنانچه پزشک متخصص آزاد بخواهد در این شهر خدمت کند شبکه بهداشت و درمان شهرستان برای هرگونه همکاری اعلام آمادگی می‌کند.

 

 

وی گفت: وجود پزشک متخصص نیازمند ابزار و تجهیزات پاراکلینیکی مانند رادیولوژی، سونوگرافی، بخش بستری، یک آزمایشگاه کامل و دستگاه‌های تشخیصی است که هم‌اکنون آماده‌سازی و استقرار این امکانات در  مرکز معمولان مقدور نیست.

 

 

 مردم برای دریافت خدمات تخصصی باید به آن بیمارستان پلدختر بروند

 

 

کرم وند افزود: هر شهرستانی در استان تنها یک بیمارستان دارد که آن‌هم در مرکز شهرستان مستقر بوده و مردم برای دریافت خدمات تخصصی باید به آن بیمارستان مراجعه کنند.

 

 

سرپرست شبکه بهداشت و درمان پلدختر بابیان اینکه با توجه به کمبود شدید دندان‌پزشک در کشور و استان هنوز طرحی در این رابطه به شهرستان پلدختر اختصاص نیافته که در صورت حل این مشکل دندان‌پزشک به مرکز معمولان برای خدمت اعزام خواهد شد افزود: وجود سونوگرافی و رادیولوژی با پزشک متخصص رابطه مستقیم دارد که این خدمات برای مراکزی نظیر معمولان ازلحاظ ساختار سازمان و اجرایی تعریف‌نشده و توجیه اجرایی ندارد.

 

 

کرم وند افزود: طبق قانون هر مرکز یک دستگاه آمبولانس باید داشته باشد که در حال حاضر مرکز معمولان دارای یک دستگاه آمبولانس با تکنیسین، امکانات و تجهیزات به‌صورت شبانه‌روزی بوده و مشکل حادی در این رابطه در مرکز وجود ندارد.

 

 

سرپرست شبکه بهداشت و درمان پلدختر گفت: بر اساس تصمیمات متمرکز دانشگاه و سیاست‌های جاری، داروخانه‌ها در مراکز بهداشتی و درمانی به بخش خصوصی واگذارشده و در حال حاضر نیازی به وجود داروخانه دولتی در این مرکز نیست.

 

منبع: مهر

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات