معاون علوم پزشکی استان لرستان:

معاون علوم پزشکی استان لرستان گفت: در حال حاضر 17 مورد بستری در سطح استان داریم که مشکوک به بیماری آنفلوانزا هستند و به ترتیب در شهرستان های زیر است.

به گزارش لرستان خبر، محمدعلی دریک عصر امروز در نشست کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد، بابیان اینکه بیماری آنفلوانزا جزو بیماری‌های ویروسی است که  از سال 88 وارد کشور ایران شده است، اظهار داشت: در فصول سرد بروز اپیدمی را داریم و این بیماری میزان مرگ‌ومیر را در سنوات گذشته نیز به همراه داشته است.

 

وی افزود: تعداد 43 موارد مرگ مشکوک در سطح کشور اعلام شد به‌طوری‌که در  استان کرمان 16 مورد و در استان زاهدان چهار مورد تائید شده اعلام شد.

 

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان لرستان عنوان کرد: دو مورد مرگ مشکوکی که در استان لرستان اعلام شد، نمونه‌گیری‌ها انجام و به تهران فرستاده شد که جواب هر دو منفی بود و خوشبختانه در استان لرستان تاکنون مرگ ناشی از آنفلوانزا وجود نداشته است.

 

وی بیان کرد: نمونه‌گیری از یک مورد مرگ مشکوک دیگر طی دو روز گذشته انجام و به تهران ارسال‌شده که منتظر جوابیه هستیم که پیش‌بینی می‌شود در این مورد نیز جواب نمونه‌گیری مثبت نباشد.

 

دریک بابیان اینکه در حال حاضر 17 مورد بستری در سطح استان داریم که مشکوک به بیماری آنفلوانزا هستند، تصریح کرد: در شهرستان خرم‌آباد شش نفر، بروجرد چهار نفر، کوهدشت یک نفر، دورود پنج نفر و در شهرستان پلدختر نیز یک نفر بستری است.

 

وی با اشاره به اقدامات انجام‌شده، خاطرنشان کرد: نظام گزارش دهی که وجود دارد در بحث ثبت بیماران به‌صورت 24 ساعته از طریق مراکز درمانی و بستری اطلاعات دریافت می‌شود و زمانی که موارد مشکوکی دیده شود اقدامات لازم انجام می‌شود.

 

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان لرستان گفت: هماهنگی لازم با آموزش‌وپرورش در بحث مدارس صورت گرفته تا دانش آموزان سایر مدارس در مراکز بهداشتی درمانی حضور پیدا کنند و از ورود دانش‌آموزانی که علائم سرماخوردگی رادارند جلوگیری شود.

 

وی اظهار داشت: واکسن برای افراد در معرض خطر ازجمله زنان باردار، افراد سرطانی، سالمندان، بیماران دیابتی، بیماران ریوی و بیماران قلبی ریوی تزریق می‌شود.

 

دریک با بیان اینکه مشکلی در زمینهٔ دارو در استان وجود ندارد، افزود: در بحث دارو و کپسولی که در اختیار است بنا به تشخیص پزشک از طریق داروخانه‌ها در اختیار بیماران قرار می‌گیرد.

 

وی عنوان کرد: با توجه به اینکه در استان‌های هم‌جوار نیز موارد مثبت وجود داشته به‌طوری‌که در استان کرمانشاه 16 مورد، همدان 12 مورد، ایلام چهار مورد مثبت گزارش‌شده است؛ لازم است از آمادگی کافی برخوردار باشیم تا در صورت به وجود آمدن این بیماری بتوانیم کنترل کنیم.

 

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان لرستان بیان کرد: با توجه به اینکه دوره انتقال بیماری آنفلوانزا 48 ساعت قبل از بروز علائم و هشت روز بعد از بروز علائم است، تعطیلی مدارس در طول دو الی سه روز ازنظر علمی توجیه ندارد.

 

وی تصریح کرد: با توجه به دوره 9 روزه انتقال بیماری آنفلوانزا توصیه می‌شود دانش‌آموزانی که علائم تب، سردرد، ریزش بینی، علائم سرماخوردگی را با علائم شدیدتر دارند در مدرسه حضور پیدا نکنند.

 

دریک با اشاره به استقرار مراقبین بهداشت در مدارس، خاطرنشان کرد: این دانش آموزان تا زمان بهبودی در محل کلاس حضور نداشته باشند؛ در بحث ادارات نیز کسانی که این علائم رادارند همین موضوع لحاظ شود.

 

وی وضعیت استان را زرد دانست و گفت: باید در حالت آمادگی باشیم و تمهیدات لحاظ شود تا اگر مواردی پیش آمد بتوانیم کنترل کنیم؛ همه بیمارستان‌های استان آمادگی لازم را در همه شهرستان‌ها دارند.

انتهای پیام/

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات