لرستان خبر گزارش می دهد؛

بیش از ۷۰ هزار تن سیب‌زمینی مازاد در لرستان همچنان در انتظار خریدار روی دست کشاورزان مانده است.

به گزارش لرستان خبر، افزایش سطح زیر کشت سیب‌زمینی در استان لرستان به تولید مازاد این محصول، کاهش قیمت سیب‌زمینی در بازار، ماندن سیب زمینی روی دست کشاورزان و در نهایت متضرر شدن کشاورزان استان لرستان منجر شده است.

 

بر اساس الگوی کشت، قرار بوده که پنج هزار هکتار سیب‌زمینی در استان لرستان کشت شود ولی این سطح با فعالیت کشاورزان مهاجر در استان،  تا 6200 هکتار افزایش یافته است، یعنی از 250 هزار تن سیب‌زمینی‌ که در استان لرستان تولید شده، 100 هزار تن مصرف استان بوده و مقداری نیز صادر می شود که اکنون بیش از 70 هزار تن مازاد است.

 

این تولیدات مازاد در لرستان، همه  کشاورزان لرستان به ویژه کشاورزان شهرستان ازنا را که سهمی 60 هزار تنی در این تولید داشته‌اند را متضرر کرده است.

 

 

انعکاس وضعیت سیب زمینی‌های کشاورزان استان، سبب شد بخش مهمی از جلسه صادرات غیرنفتی لرستان به تعیین تکلیف سیب زمینی های مازاد استان پرداخته شود و هوشنگ بازوند استاندار لرستان در این جلسه خواستار رسیدگی به مطالبات کشاورزان استان شود.

 

 

تشکیل کمیته برای تعیین تکلیف سیب زمینی های مازاد لرستان

 

استاندار لرستان در این جلسه اظهارداشت: کمیته‌ای با مسئولیت معاون برنامه‌ریزی استانداری، برای تعیین تکیلف سیب زمینی مازادی که امسال در لرستان تولید شده، تشکیل شده است.

 

وی افزود: در این کمیته سه راهکار خرید تضمینی، خرید امانی و صادرات، برای تولیدات مازاد استان در بخش محصول سیب‌زمینی پیشنهاد شده است.

 

بازوند عنوان کرد: دولت به ازای هر کیلوگرم صادرات سیب‌زمینی، 150 تومان برای صادرکنندگان در نظر گرفته که این مشوق خوبی برای آنهاست.

 

جلوگیری از متضرر شدن کشاورزان سیب زمینی کار

 

استاندار لرستان تصریح کرد: کشاورزان معتقدند که هزینه تولید برای آنان نه 300 تومان بلکه، 500 تومان است، باید به این مسئله رسیدگی شود که کشاورزان متضرر نشوند.

 

سه شاخص اصلی پایداری در تولید کشاورزی، مقرون به صرفه بودن و تولیدکافی، حفاظت و حمایت از محیط زیست و توجه به مسائل امنیت غذایی است، بنابراین اگر قرار است تولید کشاورزی استان پایدار بماند، تا زمانیکه برای صادرات با مشکل مواجه هستیم و صنایع تبدیلی لازم در استان ایجاد نشده، باید جهاد کشاورزی از تولیدات خارج از برنامه و نیاز استان جلوگیری کند و این مستلزم برخورد قانونی با کشاورزان مهاجر است، کشاورزانی که جز زیان و به یغما بردن منابع طبیعی استان، هیچ سودی برای استان نداشته‌اند و حتی محصولات تولیدی خود را هم از استان خارج کرده‌اند.

 

 

اختصاص یارانه 1500 ریالی برای صادرات هر یک کیلوگرم سیب زمینی

 

سیاست حمایتی جهاد کشاورزی در کمک به صادرات محصولات کشاورزی مازاد و اختصاص یارانه 1500 ریالی برای صادرات هر کیلوگرم سیب زمینی، فرصت بسیار خوبی است که جهاد کشاورزی باید در این برهه از زمان این اهرم تشویقی را بکار گرفته و به صادرات محصولات سیب‌زمینی مازاد استان بپردازد.

 

اسد عبداللهی، فرماندار ازنا در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، اظهار داشت: سطح زیر کشت محصول سیب‌زمینی در شهرستان ازنا 1570  هکتار بوده که  60هزار تن سیب‌زمینی برداشت شده است.

 

وی با اشاره به اینکه هر کیلو سیب‌زمینی با قیمت 360 تومان از کشاورزان خریداری می‌شود، افزود: بخش عمده‌ای از این محصول به فروش رسیده، در حال حاضر نیز سازمان تعاون روستایی استان در حال خریداری محصولات باقی‌مانده است.


جان‌بزرگی، از کشاورزان سیب‌زمینی کار شهرستان ازنا اظهار داشت: امسال دو هکتار سیب‌زمینی کشت کردم که 80 تن تولید داشته است اما کسی حاضر به خریداری همه محصول ما نیست.

 

وی افزود: فقط توانستم یک میلیون تومان سیب‌زمینی تولیدی خود را به فروش برسانم در حالیکه اگر این 80 تن محصول، با قیمت هر کیلو 500 تومان به فروش می‌رفت امسال باید 40 میلیون تومان درآمد عاید ما می‌شد.

 

 

متضرر شدن کشاورزان

 

این کشاورز ازنایی عنوان کرد: برای کاشت این محصول، فقط 10 میلیون تومان برای خرید بذر هزینه کرده‌ام که با احتساب هزینه‌های کاشت، داشت و برداشت، نه تنها سودی نداشته‌ایم بلکه ضرر هم کرده‌ایم.

 

وی تصریح کرد: من مالک زمین کشاورزی خود بوده‌ام اما کشاورزان بسیاری در شهرستان ازنا هستند که زمین کشاورزی آنها اجاره‌ای است و برای هر هکتار هفت میلیون تومان اجاره پرداخت می‌کنند که با کاهش قیمت سیب‌زمینی، این افراد خیلی بیشتر از سایر کشاورزها متضرر شده‌اند و شاید تا الان، 20 میلیون تومان هم ضرر کرده باشند.

 

جان بزرگی خاطرنشان کرد: متأسفانه دولت از تولیدکنندگان حمایت نمی‌کند و با این شرایطی که ایجاد شده، موج ناامیدی همه کشاورزان استان را به ‌ویژه آنهایی که امسال سیب‌زمینی کاشته‌اند را فرا گرفته است.

 

وی با بیان اینکه انتظار داشتیم محصول سیب‌زمینی خود را با قیمت 700 تا هزار و 200 تومان به فروش برسانیم، گفت: قیمت 360 تومانی که تعاونی برای خرید تضمینی در نظر گرفته، اگر از حق‌الزحمه کشاورز هم چشم بپوشیم، حتی هزینه تمام شده تولید محصول را هم جبران نمی‌کند.

 

انتظار کشاورزان برای ساماندهی فروش محصول

 

این کشاورز ازنایی افزود: در حقیقت کشاورزی در استان لرستان به یک حرفه پرزحمت، آسیب‌پذیر و بسیارکم‌درآمد تبدیل شده است، ما از این شرایط، نگران و ناراضی هستیم و انتظار داریم که دولت این وضعیت را مدیریت و ساماندهی کند، چون اگر این وضع ادامه پیدا کند از کشاورزی دست می‌کشیم.

 

 

 

مهرداد غضنفری، رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان نیز در جلسه صادرات غیرنفتی استان، به تولید مازاد سیب‌زمینی در استان اشاره کرد و اظهار داشت: برنامه‌ریزی‌شده بود که  سطح زیر کشت سیب‌زمینی در لرستان پنج هزار هکتار باشد تا به تولید 200 هزار تن منجر شود، اما هزار هکتار کشت خارج از برنامه توسط کشاورزان مهاجر سبب شد که امسال با مازاد تولید و به تبع کاهش قیمت سیب‌زمینی در استان روبرو شویم.

 

وی تصریح کرد: معمولاً هرسال از مجموع حجم سیب‌زمینی تولیدشده در استان، 50 هزار تن در استان مصرف‌شده، 110 هزار تن آن به مصرف خوراکی سایر استان‌ها رسیده و 40 هزار تن نیز به‌صورت بذری صادرشده است.

 

غضنفری خاطرنشان کرد: بر اساس بررسی‌های کارشناسی که از قیمت تمام‌شده محصول سیب‌زمینی برای کشاورز به‌ عمل‌آمده، قیمت خرید تضمینی سیب‌زمینی از کشاورزان 350 تا 360 تومان در نظر گرفته‌ شده اما کشاورزان حاضر به فروش با این قیمت نیستند و خواستار خرید تضمینی با قیمت هر کیلوگرم هزار و 200 تومان هستند.

 

وی اضافه کرد: هزینه تولید سیب زمینی در هر هکتار شامل بذر، کاشت، کود و آبیاری، شخم، وجین و برداشت، برای کشاورز 11 میلیون و 500 هزار تومان برآورد شده است و میانگین هزینه تولید هر کیلوگرم سیب زمینی با عملکرد 40 تن در هکتار، 300 تومان است.

 

3 پیشنهاد برای رفع مشکل تولید سیب زمینی مازاد لرستان

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان بیان کرد: علاوه بر خرید تضمینی دو راهکار خرید امانی و صادرات را نیز برای محصولات مازاد سیب‌زمینی استان در دستور کار قرار داده‌ایم وتوافق شده که صادرکنندگان باقیمت 400 تا 450 تومان محصولات کشاورزان استان را خریداری کنند که البته یارانه‌ای که دولت برای صادرکنندگان در نظر گرفته نیز یک اهرم تشویقی خوبی است.

 

 

وی گفت: پیشنهادی که برای خرید امانی به کشاورزان داده شده، به این شکل است که 30 درصد هزینه خرید توافقی به کشاورز پرداخت می شود و محصول خریداری شده در انبار خود کشاورز نگهداری می‌شود.

 

غضنفری افزود: اگر در زمان قرارداد خرید تضمینی، قیمت سیب زمینی در بازار افزایش یافت و خریداری پیدا شد که محصول کشاورز را با قیمتی بیشتر از نرخ 360 تومان تعاونی خریداری کرد، با توافق تعاون روستایی و کشاورز قرارداد بین طرفین فسخ  شده و کشاورز می‌تواند محصول خود را بفروشد و 30 درصد دولت را بازگرداند، اما اگر خریداری را پیدا نکرد، جهاد کشاورزی همه محصول را با همان قیمت هر کیلو 360 تومان از کشاورز می‌خرد.

 

انتقاد از پیشنهاد امحا سیب زمینی در لرستان

 

وی خرید محصول توسط دولت و امحای آن را امری ناپسند دانست و گفت: افرادی که این پیشنهاد را ارائه می دهند در سال 83 نیز بیش از 10 هزار تن پیاز را امحا کردند در حالیکه امحای محصولات مازاد، یک روش درست و منطقی نیست و نباید برای فرار از شرایط نامطلوب تصمیمات عجولانه گرفته شود.

 

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با بیان اینکه پیش از این هر کیلو سیب زمینی با قیمت 600 کیلوگرم توسط کشاورزان فروخته می شده است، افزود: مهمترین دلیل افت قیمت سیب زمینی در استان، افزایش سطح زیرکشت توسط کشاورزان مهاجر بوده است. منبع: تسنیم

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات