ساخت و ساز غیر قانونی با کمک شهرداری؛

ماجرای ساخت وساز غیر قانونی در خیابان توسکا دو شهر خرم آباد موضوعی بود که به جلسه تصویب طرح تفصیلی این شهر کشیده شد تا خبرنگاران به دنبال چرایی وقوع این اتفاق باشند.

به گزارش لرستان خبر، رضا طلایی کارشناس شهرسازی دفتر امور شوراهای استانداری لرستان در جمع خبرنگاران با اشاره به مشکل خیابان «توسکا» و ساخت و ساز غیر قانونی که در این خیابان صورت گرفته است اظهار داشت: طرح گذر بندی بر اساس ضوابط ابتدا شهرداری را مامور به تعیین و تنظیم آن می کنند.

 

وقتی معبر تبدیل به منزل مسکونی می شود

 

وی با بیان اینکه بعد از این، طرح تعیین و تنظیم شده و به کمیسیون ماده پنج ارجاع می شود عنوان کرد: منطقه آذربایجان در مرکز لرستان نیز به مثابه همه مناطق شهر یک طرح گذر بندی نیاز داشته است که سال ۸۳ شهرداری خرم آباد یک طرح گذر بندی برای منطقه آذربایجان حد فاصل استخر صدف با ۶۰ متری را پیشنهاد می دهد.

 

کارشناس شهرسازی دفتر امور شوراهای استانداری لرستان عنوان کرد: در تاریخ ۱۲ تیرماه سال ۸۴ کمیسیون ماده پنج عینا همین پیشنهاد شهرداری را مصوب می کند و در متن صورت جلسه این کمیسیون به دلیل اینکه پیشنهاد شهرداری مصوب شده این نهاد ملزم به تملک اراضی مورد نیاز معابر و تامین سرانه ها می شود.

 

طلایی ادامه داد: همچنین بر اساس قانون این نهاد ملزم می شود که رضایت مالکانی که در این منطقه به خاطر تملک اراضی از سوی شهرداری متضرر و املاک آنها مصروف طرح می شود اقدام کند.

 

وی با بیان اینکه بعد از سال ۸۴ این طرح گذر بندی به عنوان یکی از طرحهای گذربندی مصوب کمیسیون ماده پنج بوده است گفت: در سال ۹۲ فردی متقاضی صدور پروانه بر روی معبر می شود و متاسفانه شهرداری بر روی معبر مصوب پیشنهادی خودش پروانه صادر می کند.

 

کارشناس شهرسازی دفتر امور شوراهای استانداری لرستان تصریح کرد: شهردار ابتدا برای این فرد پروانه حصارکشی صادر می کند و سپس پل معبر برداشته می شود و پروانه مسکونی در این زمینه از سوی شهرداری صادر می شود.

 

صدور پروانه مسکونی برای معبر!

 

طلایی بیان داشت: در ادامه فرد متقاضی اقداماتی را انجام می دهد که در نهایت این امر منتهی به ورود دفتر امور شهری و شوراهای استانداری لرستان و سازمان بازرسی کشور به ماجرا می شود.

 

وی افزود: بعد از این اتفاق مستحدثاتی که بر روی معبر احداث شده بود تخریب شد و این ماجرا ادامه پیدا کرد تا سال ۹۳ که متاسفانه شهرداری در این سال یک صورت جلسه بدون سند را از مالکان مشرف بر معبر تنظیم می کند و بر اساس آن یک طرح حذف معبر و تغییر کاربری به دوباره به کمیسیون ماده پنج می آورند.

 

کارشناس شهرسازی دفتر امور شوراهای استانداری لرستان با بیان اینکه در این طرح معبر حذف می شود گفت: کسی هم که در این زمینه متقاضی است صاحب حدود ۵۰۰ متر ملک حاصل از تغییر کاربری معبر می شود و تقاضای پروانه ای که قبلا صادر شده بود بر اساس همان پروانه آنجا مقرر می شود که در یک پلاک احداث مسکن کند.

 

طلایی بیان داشت: این فرد پلاک را تفکیک می کند و یک قسمت را ورودی می دهد به خیابان «توسکا» و یک قسمت را به ملک مردم ورود می دهد.

 

وی با بیان اینکه متاسفانه در مقابل همه این اقدامات متخلفانه شهرداری مانع نبوده در حالیکه بر اساس متن ماده ۱۰۰ قانون شهرداری ها این نهاد باید از ساخت و ساز مغایر پروانه جلوگیری کند گفت: این نهاد اقدامی نکرده و از اقدامات خلاف قانون مالک نیز ممانعت به عمل نیاورده و در حال حاضر نیز بحث های اجتماعی و درگیری و اختلافات زیادی را در محل ایجاد کرده است.

 

شهردار خرم آباد: ساخت و ساز غیر قانونی مربوط به زمان شهردار بودن من نیست

 

یحیی عیدی بیرانوند شهردار خرم آباد نیز با اشاره به اظهار نظرهای رضا طلایی کارشناس شهرسازی دفتر امور شوراهای استانداری لرستان در رابطه با ساخت و ساز غیر قانونی در خیابان توسکا و تبدیل معبر به منزل مسکونی در این خیابان اظهار داشت: ایرداتی که در این زمینه وارد شده در زمانی که من شهردار خرم آباد بوده ام نبوده است.

 

وی با بیان اینکه این اقدام در زمان شهرداران قبل از من بوده است عنوان کرد: اما اگر واقعا جایی احساس شود که حقی از کسی ضایع شده مطمئن باشید این حق را به او به هر قیمتی باز می گردانم.

 

شهردار خرم آباد بیان داشت: کوچه توسکا دو چند سال بوده که به دلیل اختلاف مالکان همجوار با هم نمی توان طرح مصوبی که مورد رضایت همگان باشد برای آن در نظر گرفت

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید
  • ناشناس

    لرستان این همه شهید دارد چرا نام خیابان ها را به اسم شهدا نمی گذارید تا یاد و نام آنها در فرهنگ جامعه زنده بماند.

    اسم 60 متری هم بلوار شهید شفیع پور است.

    تازه لرستان را به آذربایجان چه ؟

نظرات