رئیس مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران:

رئیس مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران گفت: تاکنون 5 طرح نظرسنجی پیرامون انتخابات مجالس پیش رو انجام دادیم.

به گزارش لرستان خبر، محمد آقاسی ظهر امروز در جلسه فعالان فرهنگی استان لرستان که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد، اظهار داشت: نظرسنجی‌ها به‌ طورجدی می‌تواند در توسعه و پیشرفت کشور تأثیرگذار باشد چراکه تمام کشورهایی که توسعه را وجهه عمل خود قرار می‌دهند، علم برای آن‌ها دارای اهمیت بوده است.

 

وی افزود: نظرسنجی چون با متن مسائل و مشکلات مردم رجوع می‌کند در آن تلاش  می‌شود تا واقعیات جامعه را آن‌طور که هست نشان دهد بنابراین یک علمی معطوف به حل مسئله است.

 

رئیس مرکز افکار سنجی دانشجویان ایسپا با اشاره به اینکه  در بحث نظر سنجی در دو سال گذشته و در ابتدای دولت تدبیر و امید تعامل خوبی با دستگاه‌های مختلف کشور داشتیم، عنوان کرد: فروردین‌ماه سال گذشته طرح نظرسنجی ملی  تحت عنوان «نگرش مردم با آسیب‌های اجتماعی» توسط این مرکز انجام شد.

 

وی با تأکید بر اینکه «سنجش سرمایه اجتماعی» کل کشور از دیگر طرح‌هایی بود که سال گذشته انجام شد، بیان کرد: موج سوم طرح نظرسنجی ارزش و نگرش ایرانیان در ایسپا تازه به اتمام رسیده که برای این نظرسنجی 15 هزار و 20 نمونه  در سراسر کشور تکمیل شد.

 

آقاسی تصریح کرد: بیش از 360 نقطه در کشور در طرح نظرسنجی ارزش و نگرش ایرانیان موردسنجش قرار گرفت که در موج نخست تنها 50 مورد رصد شد.

 

وی گفت: در خلال این نظرسنجی‌ها این مرکز کارهای متعدد دیگری نیز انجام داده است  به‌ طوری که در این زمینه می‌توان به طرح نظرسنجی ملی «دلایل استرس مردم ایران» اشاره کرد.

 

رئیس مرکز افکار سنجی دانشجویان ایسپا  با بیان اینکه نظرسنجی «فرهنگ سیاسی مردم ایران» از دیگر طرح‌های نظرسنجی پیش روی مرکز نظرسنجی ایسپا است، خاطر نشان کرد: تاکنون پنج طرح نظرسنجی که هم در سطح تهران و هم ملی بوده است پیرامون انتخابات مجالس پیش رو انجام دادیم که  شامل آگاهی مردم از زمان انتخابات، میزان مشارکت و نوع نگرش  مردم نسبت به جناح‌های سیاسی کشور و درصد مشارکت مردم بوده است.

 

وی اظهارداشت: موضوع «ماهواره» یکی از نظرسنجی‌هایی بود که آذرماه امسال توسط مرکز نظرسنجی دانشجویان ایسپا انجام گرفت که در این رابطه حجم نمونه‌گیری آن  چهار هزار و 390 نفر در سراسر کشور بوده است.

 

آقاسی بابیان اینکه در این نظرسنجی 51 درصد مرد و 49 درصد زن مشارکت داشته است، افزود: در این بررسی 38 درصد مردم کشور اعلام کردند که از شبکه‌های ماهواره‌ای استفاده می‌کنند که البته ممکن است تجهیزات ماهواره‌ای و داشتن آن در منزل بیشتر باشد اما مصرف آن 38 درصد اعلام‌شده است.

 

وی با اشاره به اینکه در این نظرسنجی 40 درصد استفاده‌کنندگان ماهواره ساکن شهر و 32 درصد نیز در روستاها ساکن بوده‌اند، گفت: 46 درصد استفاده‌کنندگان جوانان بین 18 تا 29 سال، 38 درصد افراد میان‌سال 30 تا 49 سال و 25 درصد افراد بالای 50 سال  اعلام کردند که مصرف ماهواره دارند.

 

رئیس مرکز افکار سنجی دانشجویان ایسپا  عنوان کرد: 47 درصد کسانی که اعلام کردند از ماهواره استفاده می‌کنند دارای تحصیلات آکادمیک و 33 درصد دیگر نیز فاقد تحصیلات آکادمیک بوده‌اند.

 

وی بابیان اینکه در این نظرسنجی 44 درصد مردم تهران اعلام کردند که از ماهواره استفاده می‌کنند، گفت: بر اساس یک داده هرچه میزان اعتماد به صداوسیما کاهش پیدا می‌کند بالا فاصله میزان مصرف ماهواره افزایش پیدا می‌کند که این موضوع بسیار قابل‌تحلیل است.

 

آقاسی تصریح کرد:  بر اساس نتایج بررسی مرکز نظرسنجی ایسپا در حدفاصل سال‌های 77 تا 88 روند استفاده از ماهواره در کشور صعودی بوده است و  از سال 88 تا 92 بر اساس دلایل متعدد یک‌روند نامنظم در استفاده از ماهواره داشته‌ایم که در این زمینه عدم اعتماد به پرسشگر می‌تواند مطرح باشد.

 

وی اظهارداشت: این آمار نشان می‌دهد که استفاده مردم از ماهواره لزوماً نشان دهنده اعتماد به آن نیست بنابراین همین موضوع یکی از مواردی است که سیاست‌گذاران باید به آن دقت کنند.

 

انتهای پیام/

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات