لرستان خبر گزارش می دهد

طی روز گذشته تعدادی درخت در مسیر شهرک اندیشه به سمت بلوار شهرداری به دلیل تعریض بلوار و توسعه به وسیله لودر قلع و قمع شدند و باز هم سرانه فضای سبز کاهش یافت.

به گزارش لرستان خبر، مدتی است درختان در حالی که این همه از فضای سبز صحبت می شود، آرام آرام و در سکوت کامل قلع و قمع می شوند و هر روز به جای کاشتن درختان و افزایش فضای سبز، خبر از قطع درختان گفته می شود. درختانی که هر کدام در محیط زیست و هوای پاکیزه و سالم و همچنین جذب ریزگردها نقش مهمی دارند این روزها به بهانه های مختلفی قطع می شوند و انگار نه انگار که روزی برای کاشت همین درخت تلاشهایی صورت گرفته است.

 وقتی نهالی کاشته می شود سالها زمان نیاز است تا این نهال کوچک به یک درخت تنومند تبدیل شود اما این روزها شاهدیم که در جای جای مختلف شهر درختان قلع و قمع می شوند. دیماه بود که خبر قطع درختان زیادی در نزدیکی باغ فدک بروجرد به دلیل برخورد با سیم های برق انتشار یافت و حالا کمتر از یک ماه از این موضوع نگذشته که شب گذشته درختانی را در مسیر شهرک اندیشه به سمت بلوار شهرداری آن هم به وسیله لودر قلع و قمع کرده اند.

 این بار توسعه و عمران شهری و تعریض بلوار سبب شده است تا درختان زیادی در این مسیر قطع شوند. 

رئیس اداره محیط زیست بروجرد در گفت و گو با بازتاب بروجرد افزود:متاسفانه شب گذشته تعدادی از درختان مسیر شهرک اندیشه به سمت بلوار شهرداری به واسطه توسعه و عمران شهری قلع و قمع شده اند. 

"مصطفی مصطفی وند" اضافه کرد: مدتی پیش صحبت هایی در این راستا صورت گرفت و شهرداری قرار بود که این درختان را به واسطه توسعه جابجا کند که ما در این جلسه اعلام کردیم باید درختان با کار کارشناسان همراه باشد و درختان به همراه خاک نباتی و ریشه از این محل به مکانی دیگر منتقل شوند تا بتوانیم فضای سبز شهر را حفظ نماییم. 

به گفته وی اما متاسفانه این کار بدون نظر کارشناسی صورت گرفته و درختان این مسیر به وسیله لودر قطع شده اند . مصطفی وند اظهار داشت: به واسطه توسعه و عمران و یا هر گونه تغییر کاربری نباید درختان قلع و قمع شوند چرا که باید درختان جابجا شوند نه این که قطع شوند و دیگر نتوان هیچ گونه اقدامی را انجام داد.

 وی با اشاره به این که سرانه فضای سبز هر شهروند 15 متر مربع است بیان کرد: با قطع هر درخت در واقع سرانه فضای سبز شهروندان کاهش می یابد . به گفته وی درختان در جذب ریزگردها تاثیر بسیار مهمی دارند و همچنین سبب می شوند تا مقداری از آلودگی هوا را کاهش دهند.  رئیس اداره محیط زیست بروجرد افزود:درختان اکسیژن تولید می کنند و در لطافت هوا نیز اثر گذار هستند . 

وی اظهار داشت: بسیاری از پرندگان بر روی درختان آشیانه های را می سازند که با قطع درختاان پی در پی لانه های این پرندگان تخریب می شود. به گفته وی نیاز است که برای حفظ فضای سبز تلاش کنیم.منبع: بازتاب بروجرد

 انتهای پیام/

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات