گفتگو با بانوی کارآفرین بروجردی؛

نبود کارگاه بسته بندی چاشنی های غذایی گیاهی مهمترین مشکل بانوی کارآفرین بروجردی است به طوری که همه تجهیزات برای بسته بندی وجود دارد اما نبود کارگراه مشکلاتی را ایجاد کرده که با راه اندازی این کارگاه زمینه اشتغال 20 نفر فراهم می شود.

به گزارش لرستان خبر، کارآفرینان در توسعه مسائل اقتصادی نقش مهمی دارند و کارآفرینان با ارائه ایده های خود در زمینه های مختلف می توانند گام های موثری بردارند و نقش خود را در  توسعه اقتصادی ایفا نمایند. 

در برخی از موارد کارآفرین در اجرایی شدن طرح های خود اشتغالزایی را سبب می شود و با حمایت های مختلف می تواند در این راستا موفق شود و برای افراد جویای کار، شغل ایجاد کنند.

 کارآفرینان می توانند در عرصه های تولیدی تحولات بزرگی را ایجاد کنند و تنها نیاز است که بسترهای مناسب و لازم با توجه به شرایط موجود برای کارآفرینان مهیا شود. 

کارآفرین بروجردی در گفت و گو با بازتاب بروجرد افزود: این شرکت از سال 89 در بروجرد راه اندازی و ثبت شده است و افرادی که قصد انجام کارهای تولیدی و یا خدماتی داشته باشند، مشاوره های لازم به آنها ارائه می شود.

این کارآفرین بروجردی  که دارای مدرک کارشناس ارشد مهندسی اقتصاد کشاورزی است افزود: همچنین کلاسهای آموزش قارچ، زعفران، زنبور عسل، دام و طیور برای علاقه مندان برگزار می شود .

 "آزاده سبز علی" اضافه کرد: یک کارگاه تولید چاشنی های غذایی از گیاهان دارویی در حال فعالیت داریم که به دلیل نبود فضای مناسب برای بسته بندی این چاشنی ها، در حال حاضر با مشکلات زیادی روبرو شده ایم. 

به گفته وی هم اکنون همه تجهیزات لازم برای بسته بندی چاشنی های غذایی گیاهی را داریم اما طبق ضوابط شبکه بهداشت باید در فضایی این سبزیجات خشک و چاشنی ها بسته بندی شوند که شرایط خاصی داشته باشد و به دلیل اینکه نیازمند یک ساختمان بزرگ و شرایط خاص است ، آماده کردن این محیط برای ما بسیار هزینه بر و سنگین است.

 وی خاطر نشان کرد: تجهیزات مورد نیاز بسته بندی سبزیجات معطر را خریداری کرده ایم اما به دلیل نبود مکان برای بسته بندی ، مقدار زیادی از سبزیجات خشک شده را نمی توانیم به فروش برسانیم .

 سبزعلی افزود: در صورت ایجاد شرایط برای بسته بندی حداقل زمینه اشتغال 20 نفر در بروجرد فراهم می شود . 

وی تصریح کرد: بسیاری از سبزیجات معطرخشک شده به صورت فله ای به فروش می رسند که به دلیل نبود بسته بندی مناسب فروش این چاشنی های غذایی ، درآمد زیادی ندارند. 

به گفته وی یک انبار چاشنی های غذایی گیاهی داریم که به دلیل نبود بسته بندی ممکن است از بین بروند. این بانوی کارآفرین بروجرد اظهار داشت: بسیاری از افراد در شهرستان بروجرد  به کشت زعفران علاقه خاصی دارند به طوری که کشت زغفران، سیاه دانه، خاکشیر، گل گاوزبان را در بروجرد کشت کردیم که سالانه با کشت این نوع گیاهان زمینه اشتغال 30 نفر از جویندگان کار در بروجرد فراهم شده است.

 به گفته وی در زمینه تولید کارگاه های قارچ نیز افراد علاقه مند در این کلاسها حضور می یابد و پرورش قارچ را بسیاری از افراد به عنوان شغل دوم خود انتخاب می کنند به طوری که امسال نیز 20 نفر از سرپرستان خانوار در این دوره ها برای راه اندازی کارگاه پرورش قارچ شرکت کردند.

 این کارآفرین بروجرد تصریح کرد: سال گذشته 250 نفر در دوره های مختلف کلاسها شرکت کردند اما امسال با توجه به شرایط اقتصادی و کاهش توان مالی افراد، تا کنون حدود 100 نفر در این دوره ها حضور یافته که بیشتر در کلاسهای پرورش قارچ و زنبور عسل شرکت کرده اند.

 سبزعلی اضافه کرد: یکی دیگر از مشکلات ما برای پیشبرد برنامه ها، جابجایی مدیران است به طوری که وقتی برنامه و یا طرحی قرار است اجرا شود با مدیر فعلی در میان گذاشته می شود و برنامه ریزیهایی صورت می گیرد اما وقتی بعد از مدتی مدیر جابجا می شود و مدیران جدیدی روی کار می آیند هیچ طرحی اجرا نمی شود و یا به زمان های بعدی موکول می شود.

 وی بیان کرد: اگر حمایت های لازم برای توسعه و اجرای طرح ها صورت گیرد قطعا می توان علاوه برایجاد اشتغالزایی برای پیشبرد برنامه ها و ایده ها و توسعه قدم برداشت.

 این بانوی کارآفرین بروجرد تا کنون به عنوان کارآفرین برتر شهرستان  و سه سال پیاپی به عنوان جوان برتر وهمچنین شرکت تعاونی اقتصاد نوین دو سال نیز به عنوان تعاونی برتر شهرستان معرفی شده است.

منبع:بازتاب بروجرد

 انتهای پیام/

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات