قبلاً در لرستان حتی یک پزشک ایرانی نداشته‌ایم

دکتر حسن قاضی‌زاده‌هاشمی وزیر بهداشت در مورد استان لرستان اظهار نظری اشتباه کرده است .

به گزارش لرستان خبر، "‌حسن قاضی‌زاده‌هاشمی" در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: در گذشته در استان‌هایی مانند سیستان و بلوچستان و لرستان حتی یک پزشک ایرانی هم نداشتیم اما در حال حاضر محققان برتری در سطح منطقه حائز رتبه شدند. همچنین تمام روستاها و مراکز بهداشتی پزشک ایرانی دارند.
وی افزود: در شهرهایی مانند کوهدشت که از ابتدایی‌ترین خدمات هم محروم بودند، در طول 2 سال گذشته خدماتی در تراز بهترین مراکز ارائه می‌شود، در استان لرستان 57 نفر از افراد بومی وارد دوره پزشکی شدند.
وزیر بهداشت تاکید کرد: اگر سلامت جزو اولویت‌های برنامه 5 ساله کشور قرار گیرد، نه تنها رضایتمندی مردم بیشتر می‌شود، بلکه در حوزه اقتصادی هم پیشرفت‌ قابل‌توجهی خواهیم داشت.
هاشمی تصریح کرد: من نمی‌توانم ادعا کنم که خیلی تفاوت ایجاد شده است. انتظار این بوده است که خدمات بهداشتی در کشور بسیار بیشتر از آن‌چه که اکنون ارائه می‌شود، مورد توجه قرار گیرد. واقعیت این است که در بحث رفاه اجتماعی آن‌طور که حق انقلاب بوده است عمل نکردیم. البته در حال حاضر تلاش می‌کنیم تا جبران مافات کنیم.
وی اضافه کرد: فکر می‌کنم دولت فعلی موفق بوده است. تاکنون 24 میلیون نفر تحت پوشش خدمات قرار گرفته‌اند، برای 10 میلیون نفر مراکز جامع خدمات سلامت ایجاد شده است، علاوه بر این نزدیک به 60 دانشگاه علوم پزشکی در امر تربیت نیروی انسانی تلاش می‌کنند. اگر همان‌طور که سلامت در کشورهای پیشرفته جز اولویت قرار گرفته، در کشور ما نیز جز اولویت‌های برنامه 5 ساله کشور قرار گیرد، نه تنها رضایتمندی مردم بیش از امروز خواهد بود، بلکه در حوزه اقتصادی هم پیشرفت‌های قابل‌ توجهی خواهیم داشت؛ زیرا ملتی که سالم باشد می‌توانند در همه حوزه‌ها رشد داشته باشند.
وزیر بهداشت گفت: پیشرفت‌های حوزه سلامت هم قابل قیاس با گذشته نیست چرا که همه ملت‌ها در حال پیشرفت هستند؛ آن‌چه در حوزه علم، دانش و فناوری اتفاق افتاده است استقلال است، در عرصه علمی رتبه اول در منطقه را داریم که با بسیاری از کشورها قابل مقایسه نیست اما در حوزه خدمات فاصله زیادی با انتظارات داریم، هرچند که بیان این نکته حائز اهمیت است.

ادعای وزیر محترم بهداشت در خصوص نبود پزشک ایرانی در لرستان ظرف سال‌های نه‌چندان دور، چنان عجیب به نظر می‌رسد که ایشان حتی اطلاع ندارند در سال‌های بسیار دور و بیش از 70 سال قبل افرادی مثل دکتر "سید رضا عرب‌زاده (آراسته)"، دکتر "مصطفی محجوبی" و در دهه‌های 30 تا 50 نیز پزشکان سرشناسی مثل مرحومان دکتر "هوشنگ اعظمی" و "عباس الوندیان" و بسیاری دیگر از لرستانی‌ها در استان لرستان مشغول به طبابت بوده‌اند!

منبع: یافته

 

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید
  • حمید مینایی

    سلام
    دکتر نادعلی مینایی که در شهر پلدختر بودن و قبل از انقلاب به رحمت خدا رفتن و اکنون قبر ایشون در شهرستان پلدختر هست از دکترهای برجسته لرستانی هستند که از لیست شما جا مونده بود.

  • ناشناس

    لطفا پیگیر این اشتباه باشید که به نوعی اهانت به مردم لرستان و پزشکان ررگذشته و نامی استان است. با تشکر منتظر جواب وزیر در این رسانه مردمی هستیم.

نظرات