بی توجهی به نیاز بیمار

به موضوع قبلی بازگردیم که چرا رقابت مالی عظیمی بین پزشکان شکل گرفته و از نگاه دیگر، باعث بی‌اهمیتی بعضی از پزشکان نسبت به بیماران‌شان و زایش نگاهی درآمدزا به آنان گشته است.

به گزارش لرستان خبر، در زمان‌های بسیار قدیم از لحاظ تاریخی، پزشک و علم پزشکی همواره وجهه بسیار بالایی در بین جوامع مختلف و بالاخص ایران داشته‌اند. تاریخ ایران نشان‌دهنده اهمیت این موضوع است، افرادی چون ابن سینا که هنوز هم آثاراش از جمله کتاب قانون در علم پزشکی حرف برای گفتن دارند چندین سال در دانشگاه‌های معتبر دنیا تدریس می‌شده‌اند، همگی موید این موضوع است که ایران و ایرانی همواره در علم پزشکی و بهداشت حرف برای گفتن داشته و از نگاه دیگر در بحث اجتماعی این قشر برای مردم بسیار با اهمیت و مورد توجه بوده تا جایی که اگر بخواهیم از کودکان این مرز و بوم شغل آینده‌شان راسوال کنیم تعداد چشم‌گیری از آنان شغل پزشکی را  نام می‌برند.
با این تفاسیر متاسفانه این علم و این جایگاه باعظمت با میزان درآمد و به زبان ساده "پول" گره خورده است! حال باید دید علت چیست و چه کسی می‌تواند پاسخ‌گوی این اشتباه تاریخی شود؟ در بیش‌تر شهرهای کشور و از جمله خرم‌آباد می‌بینیم که بزرگ‌ترین برج ها، هتل‌ها و پروژه‌های ساختمان‌سازی متعلق به پزشکان است!
 مگر چه درآمدی به این قشر افزوده شده و چه کسی پاسخ‌گوی این درآمد است که برخی از پزشکان به جای حرفه خود به تجارت روی آورده‌اند؟
 حال با تمام این تفاسیر وقتی از چرایی این موضوع سوال می‌شود، عده‌ای می‌گویند درس خوانده است! مگر همه این علما درس نخوانده‌اند؟ مگر یک جامعه‌شناس، یک معلم، یک مهندس و ... درس نخوانده‌اند؟! پس چرا این‌ها وضعیت اجاره‌نشینی تجربه می‌کنند؟
از همه این مسائل بگذریم متاسفانه تشخیص‌های درست هم در علم پزشکی بسیار کم شده و البته طولانی! یعنی علم پیشرفت کرده یا پسرفت که اکثر پزشکان "درس‌خوانده" گاهی از تشخیص امراض عاجز می‌مانند یا شاید زمانی را که باید صرف مطالعه و آپدیت اطلاعات خود کنند، به نظارت بر برج‌سازی و کسب درآمد اختصاص داده‌اند!
 افزایش پزشک‌های بورژوا در لرستان!
این روزها تا به اکثر پزشکان متخصص مراجعه می‌شود بدون هیچ معطلی آدم را در یک پروسه پیچیده آزمایش گرفتار می‌نمایند که احتمالاً دیگر عمر بیمار کفاف انجام آزمایشات را برای تشخیص پزشک ندهد!
به موضوع قبلی بازگردیم که چرا رقابت مالی عظیمی بین پزشکان شکل گرفته و از نگاه دیگر، باعث بی‌اهمیتی بعضی از پزشکان نسبت به بیماران‌شان و زایش نگاهی درآمدزا به آنان گشته است.
نگارنده چندی قبل جهت معالجه به مطب پزشک متخصص عزیمت نمودم و نوبت گرفتم. حین معاینه زمانی که متوجه شدم در حال نوشتن آزمایش است، از پزشک خواهش کردم چند دقیقه‌ای تحمل بفرماید جواب چند آزمایش اخیر را که پزشکان قبلی برایم نوشته بودند را خدمتش بیاورم بلکه از این وقت‌کشی بی‌مورد جلوگیری شود، اما متاسفانه در یک رفت آمد کوتاه به مطب هنگامی مراجعه کردم که پزشک محترم بدون توجه به وضعیت بیمارش رفته بود.
به راستی این عدم تعهد نزد برخی از پزشکان از کجا سرچشمه می‌گیرد؟ منبع یافته

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید
  • مريض سالها دور

    بيمه تامين اجتماعي بودم به دكتر مراجعه كردم پس از ديدن آزمايش وعكس گفت فردا به بيمارستان خوصوصي مراجعه كن براي بستري واين مقدار پول واريز كن البته ممكن است بعد ازجراحي نتيجه نگيري گفتم اگر اين مبلغ را واريز كنم چند خانوادم خرجي ندارند از گسنگي ميميرند آياخودم بميرم بهتر نيست تا بچه هايم

نظرات