آلودگی ۶ برابر حد مجاز هوای لرستان؛

مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست استان لرستان گفت: هوای استان لرستان در وضعیت ناسالم قرار دارد به طوری که آلودگی در پلدختر ۶ برابر و خرم‌آباد ۵ برابر حد مجاز است.

به گزارش لرستان خبر، مهرداد فتحی بیرانوند با بیان اینکه در پایشی که صبح امروز انجام‌ شده کیفیت هوای استان بر اساس میزان ذرات 2.5 میکرون در وضع ناسالم و خطرناک قرار دارد به طوری که سطح دید کاهش یافته است اظهار داشت: بالاترین میزان آلودگی هوا در استان لرستان مربوط به شهرستان پلدختر با شش برابر حد مجاز و شهرستان خرم‌آباد با پنج برابر حد مجاز است.

وی با اشاره به اینکه ذرات معلق در هوا اندازه‌های مختلفی از یک، 2.5 تا 10 میکرون دارند که در حال حاضرpm10 500 و pm2.5 250 اعلام‌شده است افزود: ذرات 10 میکرون را می‌توان در هوا مشاهده کرد و خطری برای سلامتی انسان ندارند اما ذرات یک و 2.5 میکرون قابل‌ مشاهده نیست و برای سلامتی انسان مضر است.

مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست استان لرستان عنوان کرد: تردد کودکان و سالمندان در هوای ناسالم بیشتر مضر است بنابراین به شهروندان توصیه می‌شود در صورت عدم ضرورت از منزل خارج نشده و در موارد ضروری تردد در هوای آزاد از ماسک استفاده شود.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه کانون ریزگردها مناطق غربی، مرکزی و خارج از کشور است اما به دلیل خشک شدن تالاب‌های خوزستان، استان خوزستان نیز به کانون ریزگردها تبدیل‌شده است.

فتحی بیرانوند احیاء تالاب‌ها را یکی از راه‌های جلوگیری از ورود ریزگردها دانست و گفت: برای مقابله با ریزگردها باید به کاشت درختان بلوط توجه شود که این امر در جلوگیری از آلودگی هوا بسیار مؤثر است.

به گزارش تسنیم استان لرستان در سال 88، 100 روز آلوده، در سال 89، 90 روز، در سال 90، 100 روز، در سال 91، 90 روز در سال 92، 89روز و در سال 93، 137 روز و طی امسال 80 روز غبارآلود را پشت سر گذاشته است.

انتهای پیام/

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید
  • مجید

    باسلام معلوم شد خرم آبادجز. درشهر سالم دنیا نیست

نظرات