لرستان خبر گزارش می دهد

شهرستان بروجرد که روزگاری قطب صنعت نساجی غرب کشور محسوب می‌شد امروز لنگ‌لنگان به حیات خود ادامه می‌دهد و وضعیت ادامه کار نیمی از کارگران نساجی در هاله‌ای از ابهام فرورفته است.

به گزارش لرستان خبر، قصه پر غصه نساجی بروجرد این روزها با آغاز سال جدید و آغاز فعالیت‌های کاری به تعلیق 500 نیروی کارگر این واحد صنعتی انجامید تا در اقدامی غیرمنتظره مدیران این کارخانه از بستن قرارداد مجدد با نیمی از کارگران خودسر بازده و بار دیگر با اعلام اعتراض کارگران و نگرانی خانواده‌های آن‌ها پای وعده‌های مسئولان استانی به یافتن راه علاجی برای این زخم کهنه باز شود.

تعدیل 500 نیرو در پَس وعده‌های مسئولان

در حالی مدیران عامل این واحد صنعتی تولیدی بزرگ در غرب کشور اقدام به تعدیل 500 نیرو از 1040 کارگر مشغول به کار خود در این کارخانجات کرده است که پیش‌ از این در سال گذشته با شدت گرفتن مشکلات این واحد بزرگ صنعتی که از سال 1387 آغاز شده بود، با دادن امیدواری‌های گاه و بی‌گاه به کارگرانی که نگران خرجی شب عید خود بودند، ادامه فعالیت آن‌ها در این واحد کارگری بزرگ را تضمین کرده و خیال آن‌ها را از بابت اخراج و یا تعدیل نیرو راحت کردند.

کار به اینجا ختم نشده تا در ابتدای زمستان سال گذشته که زمزمه‌های اخراج کارگران این واحد صنعتی قوت گرفت استاندار لرستان در جریان بازدید خود از کارخانه‌ها نساجی بروجرد و در نشست با اعضا هیئت‌مدیره این کارخانه‌ها قاطعانه گفت: کارخانه نساجی بروجرد تعدیل نیرو نخواهد داشت.

وی همچنین با به‌کار بردن قید تأکید "نباید" در ابراز نظر خود افزود: نباید هیچ‌گونه تعدیل نیرویی در نساجی بروجرد داشته باشیم.

استاندار لرستان از پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش به این واحد تولیدی در آن هنگام خبری داد و عنوان کرد: در این راستا بر اساس پیگیری‌های صورت گرفته مقرر شده که 50 میلیارد تومان سرمایه در گردش برای نساجی بروجرد از سوی بانک مرکزی اختصاص یابد که این میزان سرمایه در گردش ظرف یک ماه آینده به نساجی بروجرد پرداخت خواهد شد.

خانه‌نشینی ارمغان وعده‌های مسئولان برای کارگران نساجی

اما نه این سرمایه در گردش آمد و نه مشکلات مالی که مشخص نیست علت دقیق آنچه بوده، رفع شد تا قربانی این وعده‌ها بار دیگر کارگرانی باشند که ثبات وضعیت شغلی خود را آماج وعده‌هایی دیده‌اند که این بار عملی نشد و خانه‌نشینی را برای آن‌ها به دنبال آورد تا نساجی بروجرد امروز با نیمی از ظرفیت نیروی انسانی خود مشغول به فعالیت شود.

علی آشتاب مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان دیگر مسئول بلندپایه لرستانی بود که چندی پیش به کارگران این واحد صنعتی امیدواری داد که اخراجی در کار نخواهد بود و گفت: توسعه و نوسازی خط تولید نساجی بروجرد در سال 1395 انجام می‌شود و امیدواریم با بهتر شدن اوضاع اقتصادی و رونق بازار کسب‌وکار این نوسازی و طرح توسعه بدون تعدیل نیرو انجام شود.

وی آن زمان در جمع نمایندگان کارگران نساجی بروجرد در اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان در خرم‌آباد افزود: در نشست اخیر هیئت‌مدیره نساجی بروجرد و استاندار لرستان مصوب شد تا پایان سال جاری هیچ‌گونه تعدیل نیرو در نساجی صورت نگیرد که با رایزنی‌های انجام‌ شده و حل مشکلات تسهیلات نساجی تا هفته آینده امیدواریم مشکلات مالی این کارخانه نیز برطرف شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان با دفاع از حقوق کارگران بیان کرد: کارگران این واحد صنعتی نگران تمدید قراردادها نباشند و با درک درست از شرایط موجود هرگز تولید را متوقف نکنند و به ما اعتماد داشته باشند.

اما فرافکنی مسئولان از پیگیری وعده‌های خود به اینجا ختم نشده تا با اتمام سال 94 کارگران در نگرانی به‌کارگیری خود در سال آینده، نوروز را با حال و هوایی نه‌ چندان خوشایند سپری کنند و منتظر زنگ تلفن‌های خود برای دعوت به کار بمانند اما دریغ از تماس با کارگران چشم‌انتظار که امروز پس از گذشت یک هفته از زمان آغاز به کار صنایع، نساجی بروجرد تنها با نیمی از کارگران خود مشغول به فعالیت است.

سرنوشت مبهم کارگران در بزرگترین واحد نساجی غرب کشور

این روزها که با اوج گرفتن تب‌ و تاب شایعات مختلف در مورد ادامه فعالیت بزرگترین واحد نساجی غرب کشور کسی از مسئولان حاضر به پاسخگویی در مورد وضعیت آینده آن نیست به سراغ رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد می‌رویم تا حال و احوال نساجی و پیگیری‌های مسئولان را در این خصوص از زبان وی جویا شویم.

کامران فرشید رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد با انتقاد از تعدیل نیرو در نساجی بروجرد انجام این اقدام را بدون اطلاع مسئولان امر دانست و گفت: نساجی بدون اطلاع ما دست به تعدیل نیرو زده در حالی‌که حق چنین کاری را ندارد و تا ارائه طرح نباید این کار را انجام دهد.

وی افزود: در صورتی‌که نساجی بروجرد طرح نوسازی، بهسازی و یا تعدیل نیرو دارد باید با ارائه توضیحات و دلایل فنی لازم و پس از دریافت مجوز بهینه‌سازی و تأمین اعتبار دست به این اقدام زند.

تعدیل نیرو بدون هماهنگی با مسئولان امر

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد با خودسرانه خواندن تعدیل نیرو در نساجی عنوان کرد: تعدیل نیرو در این وسعت نیاز به ارائه طرح دارد که این طرح پس از بررسی در ستادها و کمیته‌های استانی و تصویب آن با انجام هماهنگی‌های لازم آن‌هم نه در این وسعت اجرایی شود.

اما حال که مشخص می‌شود اقدام مدیران عامل نساجی بروجرد در تعدیل نیرو و یا به‌اصطلاح نوسازی و بهسازی ماشین‌آلات خود بدون هماهنگی مسئولان مرتبط شهرستانی و استانی صورت پذیرفته است سؤال اینجاست که وضعیت 500 کارگر از کار بیکار شده این واحد چه زمانی مشخص می‌شود؟ آیا شرایط بحرانی سامان کاشی و کاشی جم بار دیگر در نساجی بروجرد تکرار می‌شود یا خیر؟ این‌ها سؤالاتی است که باید درگذر زمان پاسخ آن‌ها را دریافت چرا که مسئولان استانی ترجیح می‌دهند در خصوص وضعیت آینده نساجی بروجرد در حالی‌ که حاضر گمانه‌زنی نداشته باشند.

شهرستان بروجرد که روزگاری قطب صنعت نساجی غرب کشور محسوب می‌شد امروز لنگ‌لنگان به حیات خود ادامه می‌دهد و به‌درستی روابط و ضوابط پشت پرده گواهی از تجدید حیات آن نمی‌دهد و معلوم نیست که آیا بار دیگر این واحد صنعتی دست‌مایه بازی‌های سیاسی شده یا خیر؟

این سوالی است که مسئولان از پاسخگویی آن طفره می‌روند تا فرصت حل مشکلات آن را در میان خود گسترش داده و موضوع را بدون دریافت صحیح از چگونگی وقوع آن رفع‌ و رجوع کنند تا صدای بر خواسته از جامعه کارگری این باربر سر قطب صنعت استان لرستان فرود نیاید.

انتهای پیام/

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات