فریاد بی صدای قشر محروم جامعه

معوق ماندن حقوق کارگران فضای سبز شهرداری خرم‌آباد به یک مشکل همیشگی تبدیل شده و تاکنون وعده مسئولان برای رفع این مشکل عملی نشده است.

به گزارش لرستان خبر، پاکی، سرسبزی و طراوت شهرمان را مرهون دستان زحمت‌کش کارگران فضای سبزی هستیم که از سپیده‌دم تا غروب آفتاب زحمت می‌کشند؛ کارگرانی که سرسبزی و نفس کشیدن در فضای شهر را به آن‌ها مدیونیم.

داستان تکراری معوق ماندن حقوق چند ماهه کارگران فضای سبز خرم‌آباد ما را بر آن داشت تا بار دیگر از وعده‌های عملی نشده مسئولان برای پرداخت حقوق این کارگران بنویسیم کارگرانی که همیشه باید ماه‌ها چشم‌انتظار دریافت مزدشان باشند.

انتظار چند ماهه کارگران فضای سبز شهرداری خرم‌آباد برای دریافت حقوق به یک تراژدی تلخ تبدیل‌ شده انتظاری که همیشه با گرفتن بخش ناچیزی از حقوق دوباره تلخ‌تر می‌شود و این چرخه هم‌چنان ادامه دارد.

عقب ماندن حقوق کارگران شهرداری خرم‌آباد سبب شده در گزارش‌های مختلفی با عنوان‌های«بلاتکلیفی کارگران شهرداری خرم‌آباد در بازی وعده‌ها»، «کارگران فضای سبز شهرداری خرم‌آباد 7 ماه حقوق معوقه دارند» و«کارگران شهرداری خرم‌آباد 5 ماه حقوق نگرفتند؛ وعده‌‌هایی که هرماه تمدید می‌شود» به این موضوع بپردازد که این بار نیز برای رفع مشکل کارگران فضای سبز خرم‌آباد به این گزارش پرداخته شد.

برای شنیدن حرف دل این کارگران به چند پارک در مناطق مختلف شهر می‌روم تا بار دیگر صحبت‌هایشان را به گوش مسئولان برسانم.

طلب 8 ماهه کارگر فضای سبز خرم‌آباد از پیمانکار و شهرداری

وارد پارک می‌شوم از دور کارگر سبزپوشی را می‌بینم که مشغول آبیاری چمن‌های کنار خیابان است با نزدیک شدن من شلنگ آب راکمی دورتر نگه می‌دارد تا خیس نشوم. جلوتر می‌روم و پس از معرفی خود به‌ عنوان خبرنگار در مورد وضعیت دریافت حقوقش می‌پرسم که می‌گوید: هشت ماه یک‌بار هم حقوق نمی‌گیرم و در حال حاضر هم نزدیک به هشت ماه است که از پیمانکار و شهرداری طلب دارم.

عدم نظارت شهرداری بر کار پیمانکاران

کارگر فضای سبز خرم‌آباد عنوان می‌کند: متأسفانه پیمانکار اصلاً به فکر کارگر نیست و شهرداری نیز نظارتی بر کار پیمانکار ندارد.

وی بیان می‌کند: چند وقت پیش با احتساب اضافه‌کاری حدود یک‌ میلیون تومان از پیمانکار طلب داشتم اما متأسفانه پیمانکار حقوق این‌ یک ماه را پرداخت نکرد و گفت من تسویه کرده‌ام اما خدا را خوش نمی‌آید که مزد کارگر این‌ طور نادیده گرفته شود. به سراغ کارگر دیگری می‌روم تا او نیز نحوه پرداخت حقوق‌اش را برایمان توضیح دهد.

این کارگر نیز در ابتدای صحبت‌هایش به حقوقی اشاره می‌کند که برای گرفتن آن ماه‌ها باید انتظار بکشد.

وی می‌گوید: قبل از عید شش ماه حقوق نگرفته بودم که وعده دادن تا پایان سال تمام آن پرداخت می‌شود اما هر چه به‌ روزهای پایانی سال نزدیک ‌شدیم خبری از حقوق نبود تا اینکه همه کارگران به پیمانکار اعتراض کردند که او نیز پس از وعده‌های پی‌درپی تنها حقوق یک ماه را برای کارگران آورد.

کارگر فضای سبز خرم‌آباد می‌افزاید: وقتی کارگران یک روز مانده به پایان سال تنها حقوق یک ماه‌ نقد شده بود عصبانی شده و با درگیری جزئی که با پیمانکار پیش آمد همه روانه کلانتری شدیم.

عدم تسویه حقوق کارگران در پایان سال 94

وی می‌گوید: این پول برای ایام عید و پرداخت قرض‌های کارگران کافی نبود اما دست‌ آخر کارگران مجبور شدند همان 700 هزار تومان را در آخرین روز سال از پیمانکار بگیرند و آخر تعطیلات عید نیز حقوق دو ماه دیگر را دریافت کنند.

برای اطلاع از چگونگی پرداخت حقوق دیگر کارگران فضای سبز خرم‌آباد به پارک دیگری در وسط شهر می‌روم، کارگر مسنی مشغول آبیاری گل‌های رنگارنگ وسط خیابان است به او خدا قوت می‌گویم و سؤال‌هایم را یکی‌ یکی می‌پرسم او به‌ آرامی می‌گوید: قبل از عید چندین ماه حقوق نگرفته بودم اما نزدیک عید همه طلب مرا پرداخت کردند. از اینکه بالاخره یک نفر پیداشده بود که تمام حقوقش را پرداخت کرده بودند خوشحال شدم اما پرس‌وجو را در دیگر مناطق شهر همچنان ادامه می‌دهم.

غروب به یکی از پارک‌های بزرگ شهر در منطقه دیگری می‌روم تا از وضعیت پرداخت حقوق آن کارگران نیز مطلع شوم.

کسر شدن حقوق کارگران به بهانه بیمه

پارک حسابی شلوغ است و چند کارگر با جاروهای بلندشان مشغول جمع‌کردن زباله و خاکروبه‌های پارک هستند نزدیک‌تر می‌شوم تا با یکی دو نفر از آن‌ها صحبت کنم.

وقتی از مرد میان‌سال در مورد چگونگی پرداخت حقوقش می‌پرسم به مزاح می‌گوید من سالانه حقوق می‌گیرم تازه اگر از آن‌هم کسر نشود.

وی می‌افزاید: نه عیدی داریم و نه مرخصی فقط شده همین حقوق ثابت 712 هزار تومان که آن‌هم هیچ‌ وقت سر ماه پرداخت نمی‌شود.

کارگر فضای سبز خرم‌آباد می‌گوید: قبل از عید با کلی دردسر و پیگیری توانستیم بخشی از طلب خود را بگیریم در حال حاضر هم از حقوق سال قبل دو ماه پرداخت‌ نشده و حداقل تا شش ماه دیگر هم نباید انتظار دریافت حقوق داشته باشیم.

چرخیدن چرخ زندگی با پول یارانه

از این کارگر می‌پرسم در این مدت طولانی که حقوقی دریافت نمی‌کنید مخارج زندگی‌تان را از کجا تأمین می‌کنید با خنده می‌گوید مهمان احمدی‌نژاد هستیم و سپس لبخند از روی لبش کمرنگ می‌شود و ادامه می‌دهد دو فرزند پسر و یک دختر دارم که با مدرک فوق‌لیسانس و لیسانس بیکارند که مجبوریم هر طور شده زندگی‌مان را با یارانه بچرخانیم.

وی می‌افزاید: در طول روز حدود 9 ساعت کار می‌کنم اما اول ماه خبری از حقوق نیست هر موقع هم پیگیری می‌کنیم شهرداری می‌گوید این موضوع مربوط به پیمانکار است پیمانکار هم می‌گوید ما چه‌کار کنیم شهرداری باید به ما پول بدهد تا ما هم بتوانیم حقوق شما را پرداخت کنیم.

کارگر فضای سبز خرم‌آباد عنوان می‌کند: کسانی که اجاره‌نشین هستند و مشکلات دیگری هم دارند گاهی آن‌قدر برای گرفتن حقوق به پیمانکار التماس می‌کنند که در نهایت پیمانکار 50 تا 100 هزار تومان به آن‌ها می‌دهد.

از کارگر دیگری نیز سؤال می‌پرسم اما او از پاسخ دادن واهمه دارد و می‌گوید من تازه آمدم چیزی نمی‌دانم برای پرسش از کارگر دیگری راهم را پیش می‌گیرم که کارگری که چند لحظه پیش با او مصاحبه داشتم صدایم می‌زند و می‌گوید خوب است حرف‌های همکارم که شش سال است حق بیمه او پرداخت‌ نشده را هم بشنوی.

خجالت کشیدن کارگر از قرض‌های پی‌درپی

با دستش همکارش را که مشغول جارو زدن پارک است نشانم می‌دهد چند قدم جلوتر می‌روم تا درد و دل‌های این کارگر را نیز بشنوم. او می‌گوید: امسال دقیقاً شش سال است که در فضای سبز کار می‌کنم و همیشه بعد از پنج یا شش ماه به من حقوق داده‌اند اما قبل از عید 9 ماه به ما حقوق ندادند این‌قدر قرض کردیم که دیگر از قرض کردن خجالت می‌کشم.

وی می‌افزاید: قبل از عید فقط بخشی از طلب‌مان را پرداخت کردند که هم‌چنان حقوق سه ماه دیگر مانده و البته همان مبلغی را هم که دادند بیشتر جای قرض رفت.

عدم پرداخت بیمه در طی شش سال

کارگر فضای سبز خرم‌آباد عنوان می‌کند: شش سال است که دارم کار می‌کنم تاکنون هیچ حق بیمه‌ای برای من پرداخت‌ نشده و با اینکه بیمه برایم واریز نمی‌شود اما متأسفانه هزینه بیمه هم از همان 712 هزارتومانی که می‌گیرم کسر می‌شود.

وی دستی بر زانوهایش می‌کشد و می‌گوید: پاهایم همیشه درد می‌کند آن‌ها را با پارچه‌ای می‌بندم تا شاید کمی آرام شوند. او دوباره یاد پرداخت نشدن بیمه می‌افتد و می‌گوید من که دفترچه درمان ندارم حداقل اگر پول بیمه از حقوقم کم نمی‌شد بهتر بود چون فقط روزی چهار هزار تومان تاکسی می‌دهم.

این کارگر برای اثبات حرف‌هایش مدام قسم می‌خورد و می‌گوید: پنج دختر دارم که دانشجو و دانش‌آموزاند، درآمد دیگری ندارم و همیشه محتاج دیگرانم اگر برای ما کاری از دستت برمی‌آید کوتاهی نکن ما هم دعاگوی شما هستیم.

تسویه نشدن تمام مطالبات کارگران فضای سبز شهرداری خرم‌آباد در حالی است که یحیی عیدی بیرانوند شهردار خرم‌آباد بیست بهمن‌ماه سال 94 اظهار داشت: 270 کارگر خدمات شهری و 300 نفر از کارگران فضای سبز شهرداری خرم‌آباد حقوق معوقه دارند.

پرداخت مطالبات کارگران شهرداری تا قبل از پایان سال 94

وی افزود: تا قبل از پایان سال حتی اگر حقوق کارکنان اداری پرداخت‌ نشده حقوق معوقه کارگران حوزه خدمات شهری و فضای سبز خرم‌آباد پرداخت می‌شود.

شهردار خرم‌آباد عنوان کرد: بیمه همه کارگران خدمات شهری و فضای سبز شهرداری خرم‌آباد پرداخت می‌شود و ناقصی در بیمه ندارند بنابر این در صورتی‌که ناقصی وجود داشته باشد پیگیری انجام می‌شود.

حسن آذری رئیس شورای شهر خرم‌آباد اظهار داشت: عقب افتادن حقوق کارگران شهرداری کاملاً صحت دارد قبل از ایام نوروز با توجه تخفیفات عوارض یک مقداری درآمد شهرداری افزایش یافت که توانست بخش اعظمی از بدهی کارگران را پرداخت کند.

وی افزود: فرایند کار خدمات شهری و فضای سبز حجمی است و گاهی پیمانکار بر اساس پولی که از شهرداری دریافت می‌کند آن را بین کارگران تقسیم نمی‌کند مثلاً اگر بنا است حقوق سه ماه کارگران پرداخت شود تنها حقوق یک ماه را پرداخت و بقیه پول را برای خودش نگه می‌دارد.

پیگیری برای نظارت بر کار پیمارنکاران شهرداری

رئیس شورای شهر خرم‌آباد عنوان کرد: با توجه به اینکه بنا است خدمات شهری منطقه دو نیز بخش خصوصی واگذار شود چند روز پیش مصوب شد تا هر موقع شهرداری پول پیمانکار را پرداخت می‌کند همان موقع بر پرداخت حقوق کارگران توسط پیمانکار نیز نظارت داشته باشد.

وی با تأکید بر اینکه باید از کارگران شهرداری حمایت شود بیان کرد: برای پرداخت مطالبات این کارگران پیگیری‌هایی انجام شد که اکنون بنا است بخشی از طلب آن‌ها پرداخت شود.

آذری نظارت بر پرداخت حقوق کارگران شهرداری را از جمله وظایف معاونت خدمات شهری شهرداری خرم‌آباد دانست و گفت: کار خدمات شهری فقط سرکشی برای ریخته شدن زباله نیست بلکه بر پرداخت حقوق کارگرانی که صبح زود از خانه بیرون می‌روند نیز نظارت و حمایت کند تا چنین مشکلاتی پیش نیاید.

وی تصریح کرد: ماهی 700 هزار تومان پول زیادی نیست که برخی پیمانکاران آن را به‌ موقع پرداخت نمی‌کنند حتی معتقدم حتی اگر یک پروژه عمرانی اجرایی نشده پول کارگر باید پرداخت شود چرا که با زندگی این افراد سر و کار دارد. تسنیم

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات