بزرگترین پل تاریخی ایران در حسرت اعتبار ماند

معاون میراث سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری لرستان از ریزش یکی از طاق های الحاقی پل تاریخی کشکان خبر داد.

به گزارش لرستان خبر، محمدرضا اسدی روز یکشنبه افزود :بر اثر بارندگی های هفته گذشته یکی از طاق های الحاقی پل کشکان در روز گذشته (شنبه) ریزش کرده است.
وی اظهار کرد : این اتفاق در حالی رخ دادکه یک قسمت این طاق نیزدر سال های گذشته ریزش کرده و قابل ترمیم نبوده است.
به گفته وی ساختار این طاق که حالت سازه ای داشته بر اثر بارندگی های اخیر سنگین شده و فرو ریخته است.
اسدی اضافه کرد : گرچه بارندگی های اخیر خسارت سنگینی به پل های تاریخی استان وارد نکرده است اما بر اثر رطوبت ترک خوردگی و خسارات ثانویه به برخی پل ها وارد شده است .
وی ادامه داد : در سال 88 ساختار چند پل تاریخی کشکان ،گاومیشان ،پل شاپوری ،کلهر معمولان،پلدختر و چند پایه از پل های زال اسکن لیزر شده است.
اسدی گفت : با توجه به در دسترس بودن جزئیات اسکن لیزر و نقشه برداریهای کامل از این نوع سازه امکان بازسازی آن وجود دارد .
وی اظهار کرد : اعتبار ترمیم و بازسازی پل های تاریخی از محل اعتبارات ملی تامین می شود و این در حالی است که تاکنون برای 97 پل تاریخی لرستان فقط 900 میلیون ریال اعتبار تخصیص یافته است .
وی بیان کرد :پل کشکان از آثار تاریخی دوره ساسانیان است وطاق الحاقی تخریب شده ازآثار بازسای شده در دوره قاجاریه می باشد . ایرنا

 

4429918_934

 

بعد از ریزش

4429915_711

پل کشکان

پل کشکان با طول 320 متر، عرض هر یک از دو چشمه شرقی پل 23.20 متر، ارتفاع بالاترین نقطه 26 متر و کوتاه‌ترین قسمت آن 10 متر به عنوان طولانی‌ترین و عظیم‌ترین پل تاریخی ایران در 50 کیلومتری جنوب خرم‌آباد و بخش دوره چگنی بر روی رودخانه کشکان در مسیر باستانی شاپور خواست به طرهان قرارگرفته است.

قدمت 1000 ساله پل تاریخی کشکان

برای ساخت این پل تاریخی از مصالحی مانند سنگ، گچ و آجر استفاده‌شده و پایه‌های این پل از سنگ‌های بزرگ و تراش‌خورده ساخته‌شده است؛ این پل با قدمتی بیش از هزار سال دارای 12 طاق پل بوده اما اکنون سه‌دهنه از این طاق پل‌ها تخریب‌شده و مابقی طاق پل‌ها همچنان پابرجا است.

پل کشکان بیش از هزار سال قدمت دارد و به شماره 355 در فهرست آثار ملی ایران ثبت‌ و در فهرست موقت ثبت آثار جهانی است.

قدمت مادر پل‌های تاریخی ایران به قرن چهارم هجری برمی‌گردد و جزو سه پل تاریخی کشور است که کتیبه دارد؛ کتیبه این پل به‌ اندازه 106 در 92 و با خط کوفی برگ‌دار در هفت سطر و با «بسم‌الله الرحمن الرحیم» شروع‌ شده است.

‌با وجود اینکه در سال‌های اخیر بازسازی‌هایی روی این پل انجام‌شده اما طاق‌های آن به دلیل مرمت‌های غیر کارشناسی اکنون نیاز به مرمت اضطراری دارد و ترک‌هایی در بدنه این پل نیز مشاهده می‌شود.

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات