مدرس دانشگاه:

مدرس دانشگاه گفت: شهرسازی ما سنتی است ولی دنیا این‌گونه نیست، اگر سنتی عمل کنیم، زیست ما نابود می‌شود.

به گزارش لرستان خبر،  ناصر بهرامیان در سالن همایش دانشگاه تربیت‌معلم علامه طباطبائی خرم‌آباد در مراسم بزرگداشت مقام معمار اظهار داشت: تاریخ را مهندسان می‌سازند و در هرجای دنیا مهندسان هستند که آثار آن‌ها نشانگر فرهنگ، قدرت و تاریخ آن سرزمین است مثلاً اهرام ثلاثه مصر سبب شناخت مصر شد.

وی بابیان اینکه مقوله مهندسی در کشور ما مقوله غم‌نامه است، افزود: به دست شما است که تغییر پیدا کند.

مدرس دانشگاه با اشاره به اینکه مقام معمار در کشورهای اروپا و امریکا خیلی بالا است، عنوان کرد: همین بالا بودن مقام معمار سبب شده به جایگاه‌های بالای در سیستم ساخت‌وساز و اجراهای ارزشمند رسیده‌اند.

وی بابیان اینکه معمار جدا از مهندس عمران نیست،  تصریح کرد: به گفته یکی از بزرگان، معمار روح زمان است یعنی معمار باید این‌قدر دانش داشته باشد که در هر مقطع بتواند بیان زندگی را برای آن عرصه داشته باشد.

بهرامیان خاطرنشان کرد: آلبرتی می‌گوید معمار دانشمند زمان است که بازهم نشان از مقام معمار دارد ولی ما ارزش آن را از بین بردیم و جایگاه آن را نشناخته‌ایم.

وی در رابطه با نظام‌مهندسی در سطح کشور، گفت: انتظار می‌رفت نظام‌مهندسی پرقدرتی در کشور باشد و نظامی باشد که تمام امور فنی مهندسی را به دست بگیرد و نظامی باشد که حداقل در دوران آغاز به کار جایگاه خود را با همایش، مقاله، جلسات، گردهمایی، همفکری و دلسوزی به دست بگیرد که نشد و فقط نظامی برای تنظیم مدارک مهندسان است.

مدرس دانشگاه افزود: در بیشتر کشورهایی که جایگاهی پیدا کردند نظام‌مهندسی یکی از پرقدرت‌ترین سازمان‌های آن کشور است چراکه هرگونه ساخت و سازی باید زیر نظر نظام‌مهندسی باشد یعنی تغییر ظاهر یک‌خانه و تغییر المان‌های آن بعد از نظر دادن چند همسایه برای ساخت‌وساز، مهندس باید نظر دهد و این قدرت نظام‌مهندسی است.

وی عنوان کرد: در کشور ما نیز باید این‌گونه می‌شد اما بعد از سی‌وچند سال ما به‌روزی افتادیم که یک شبه شهرداری بیاید و نظام‌مهندسی را کنار بگذارد که ضعف نظام‌مهندسی را می‌رساند.

بهرامیان با اشاره به اینکه درحالی‌که شهرداری جایی بود که در سیستم سنتی جواز صادر می‌کرد، گفت: هنوز قانون مسکن ما متعلق به سال 1302 است، ضعف نظام‌مهندسی است که شهرداری هنوز در جایگاه خود مانده است.

وی با اشاره به اینکه نظام‌مهندسی فقط ساخت‌وساز نیست، خاطرنشان کرد: اکنون تهران ماهی 700 میلیون مترمکعب فاضلاب می‌سازد، طراحی این باید توسط نظام‌مهندسی انجام می‌شد درحالی‌که نظام‌مهندسی از این کار خبر ندارد یا ایجاد شهرهایی مانند پرند، پردیس یا ساخت نواب و جهان‌نما که خود به قول یکی از بزرگان معماری زمین خراب‌کن هستند.

مدرس دانشگاه بابیان اینکه جوازی که باید صادر شود باید زیر نظر نظام‌مهندسی باشد، اظهار داشت: تمام امور سیستم مهندسی را سیتی به عهده گرفته است، امروز عصری نیست که سنتی فکر و عمل کنیم چراکه زمین نداریم و چند نفر از مهندسان ایتالیایی تحقیق کرده‌اند که به خاطر مهاجرت جمعیت تهران به 35 میلیون نفر در پنج سال آینده می‌رسد .

وی با اشاره به اینکه تهران به دلیل بی‌سوادی و بی‌دانشی خراب‌شده است، گفت: تفکری به نام تفکر کلان‌شهر به وجود آمد که مشکل‌زا بوده است، در روز سه میلیون مترمکعب زباله در تهران تولید می‌کنیم که نظام‌مهندسی باید در این مورد کار می‌کرد.

بهرامیان عنوان کرد: شهرداری نظام‌مهندسی را کنار می‌گذارد و می‌گوید که منحل می‌شود .

وی بیان کرد: به گفته یکی از بزرگان ایرانی اگر کشوری پزشک نداشته باشد فقط به تعداد مرگ‌ومیر اضافه می‌شود ولی اگر مهندسی نباشد کشوری وجود ندارد .

مدرس دانشگاه تصریح کرد: ما سنتی عمل کردیم و شهرسازی ما سنتی است ولی دنیا این‌گونه نیست، اگر سنتی عمل کنیم زیست ما نابود می‌شود چراکه جهان امروز اجازه سنتی عمل کردن را به ما نمی‌دهد، نظام‌مهندسی باید در مقابل ان بایستد .

وی با بیان اینکه در ایران گذر است و باید برای آن جنگید، عنوان کرد:  اگر مهندسی کشور تضعیف شود مردم دیگر جایگاهی ندارند پس نظام‌مهندسی باید قدرت خود را پیدا کند چراکه جواز ساختمان و حتی تمام امور ساختمانی در شهر و روستا باید زیر نظر نظام‌مهندسی باشد.

بهرامیان خاطرنشان کرد: نظام‌مهندسی باید خود را نشان دهد و جایگاه خود را پیدا کند که متأسفانه تاکنون این کار را نکرده است .

وی با اشاره به اینکه نظام‌مهندسی باید به تشکیلات وسیعی تبدیل شود، بیان کرد: نظام‌مهندسی باید گروه تشکیل دهد برنامه‌ریزی کند چراکه اگر باقدرت عمل می‌شد نتیجه‌بخش بود حتی از سال 74 باید حرکت‌هایی مهندسی در نظام‌مهندسی شروع می‌شد.

مدرس دانشگاه بابیان این پرسش که، غیر از نظام‌مهندسی چه کسی می‌تواند مسائل فنی را حل کند؟، افزود: همه امید مردم نیز به مهندسان است و فکر می‌کنند که نظام‌مهندسی هم فقط می‌تواند پول بگیرد.

وی عنوان کرد: در کشور ما فاجعه است که پروژه‌های مهر را به‌گونه‌ای بسازیم که بهترین اکوسیستم را نابود کرده‌اند.

بهرامیان خاطرنشان کرد: در مسئله معماری کشور ما  تاریخ دیرینه‌ای دارد که به خاطر این تاریخ دیرینه معماری دیرینه‌ای داشته و صادرکننده معماری و شهرسازی به کشورهای دیگری بوده است.

وی بیان کرد: ما متأسفانه بعد از پایه‌گذاری دانشگاه به دنبال تکنولوژی رفتیم و در زمینهٔ معماری وابسته به غربی‌ها شدیم و سبب شد از ارزش‌های خود بازبمانیم و این خودباوری برای ما به وجود نیامد ولی به ما یاد ندادند که معماری را نمی‌شود وارد کرد بلکه باید معماری را باید با شرایط فرهنگی، اقلیمی، ارتباطی اجتماعی به وجود آورد و در کنار آن تکنولوژی را با ارتباط به دست آورد.

مدرس دانشگاه بابیان اینکه نمی‌شود معماری و شهرسازی را جدا از هم دانست، عنوان کرد: مسئله‌ای که وضعیت معماری پیداکرده مسئله‌آموزشی دانشگاه‌ها است چراکه ما هنوز پژوهش نداریم، شرایط تحقیق و پژوهش هنوز در دانشگاه‌ها وجود ندارد.

وی تصریح کرد: امروز معماری به‌صورت فضایی باید طراحی شود و سیستم سنتی را باید کنار بگذاریم، تفکرات باید تغییر پیدا کند، حتی شهرسازی هم فضایی است و امروزه با موسیقی طراحی می‌کنند .

بهرامیان با به این اینکه قوانین شهرسازی و مالکیت ما مربوط 1302 است، گفت: شهرهای ما دالانی شده است چون در قانون مالکیت شهر هنوز نتوانستیم دخالت کنیم که نظام شهری مالکیتش فرق می‌کند ولی واقعیت است.

وی با اشاره به اینکه باید گروه و مجامع درست کرد، اظهار داشت: چیزی به نام تنفس شهری نداریم و همین‌طور تخریب شهری ادامه پیدا می‌کند.

مدرس دانشگاه خاطرنشان کرد: ما از 70 هزار مهندس در کشور تبدیل به شش میلیون مهندس شدیم ولی این تخریب‌ها ادامه دارد، شهر جای زندگی، زیست و محیطی است که تمدن باید در آن شکل گیرد، رشد پیدا کنیم، نباید با شهر تجارت کنیم چراکه شهر حقوق همه شهروندان است درحالی‌که سوداگران با شهرداری زد و بند می‌کنند و با شهر تجارت می‌کنند.

وی تصریح کرد: در نمای بالای شهر خرم‌آباد مناطقی به سمت فلک الافلاک وجود دارد که به دلیل ساخت‌وساز راکد است به سبک قدیمی مانده ولی نظام‌مهندسی نباید بگذارد این بخش‌ها از بین بروند از حالا  نظام‌مهندسی می‌تواند وارد عمل شود و حریم شهری تعریف شود.

وی با بیان اینکه شما باید به‌نظام مهندسی قدرت دهید، گفت: همایش بگذارید چراکه تفکرات مختلف و مافیا وجود دارد ولی باید در مقابل این قضایا بجنگید ولی شهرهای ما تبدیل به ساخت پناهگاه و کارخانه‌ها تولید کربن شده‌اند.

انتهای پیام/

 

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات