گزارش از وضعیت جاده روستاهای بخش شاهیوند؛

جاده تخریب شده و نامناسب روستاهای بخش شاهیوند شهرستان دوره چگنی را به سمت محرومیت بیشتر سوق می دهد.

به گزارش لرستان خبر، روستاییان همواره در پویایی اقتصاد کشور نقش بسزایی ایفا می کنند. از تولید محصولات کشاورزی که خوراک روزانه مردم را تشکیل می دهد گرفته تا پرورش دام که خود موجب رونق بخشیدن به بخش اقتصاد کشور و برطرف کردن نیاز خارجی می شود. 

شهرستان دوره چگنی واقع در استان لرستان دارای طبیعت کوهستانی و بسیار زیباییست که اکثر جمعیت این شهرستان را روستاییان تشکیل می دهد.

این شهرستان دارای 202 روستا است که در سه بخش شاهیوند، مرکزی و ویسیان پراکنده شده اند. که از جمله روستاهای محروم این شهرستان می توان به چناران، پیری رضا، پیری سوخته زار، ولد کُش، کرگز، چهار آب، شیخ گل، هفت چشمه و مله گاو اشاره کرد.

روستاهای بخش شاهیوند شهرستان دوره چگنی در امتداد سفید کوه قرار دارند که به دلیل کوهستانی بودن این منطقه دارای جاده های دسترسی باریک و مناسب هستند.

برخی از این راهها خاکی و برخی دیگر دارای آسفالت نامناسب و تخریب شده هستند.

جاده هایی که به موازات رودخانه کشکان و در دل سفیدکوه کشیده شده اند و با پیچهای بیش از 90 درجه در کنار پرتگاههای بسیار بلند قرار گرفته اند.

در جاده مسیر این روستاها بر سر مسیر سیلاب کوهستان بخاطر زیرسازی نامناسب، زیرسازی زیر آسفالت فرو ریخته و فقط لایه ای از آسفالت در جاده باقی مانده که تردد خودروها را از این مسیرها با خطرات جدی مواجه می کند که هر آن امکان ریزش لایه آسفالت و سقوط خودروها به داخل پرتگاه است.

این چنین جاده هایی را نباید به حال خود رها کرده که خودروها در آن تردد کنند زیرا فقط یک لایه آسفالت که زیر آن خالی است چگونه می تواند تحمل وزن یک خورو را داشته باشد.

این فرو ریختن زیر آسفالتها به صورتی است که از داخل خودروها به خوبی قابل دیدن نیست و امکان متوجه نشدن رانندگان وجود دارد که این خود می تواند موجب بروز حوادثی در این مسیر شود.

آیا روستاهایی که جمعیت بسیاری را در خود جای داده اند نباید جاده ارتباطی مناسبی برای تردد داشته باشند که بدون خطر بتوانند در آن تردد کنند؟

در مسیرهای کوهستانی دیگر روستاهای این بخش جاده های خاکی دیده می شود که در مسیر سیلابها قرار گرفته و قسمتی از جاده را سیلاب با خود برده و هنگام عبور از این مسیرها علاوه بر شیب و پیچ تند امکان هر آن سقوط به پرتگاههای عمیق نیز وجود دارد.

می توان گفت عبور از جاده های روستایی بخش شاهیوند خود یک نوع ریسک است که رانندگان قبل از عبور خود از این مسیرها باید آنرا به جان بخرند.

این در حالیست که بر سر جاده ارتباطی این روستاها در بخش شاهیوند 5 پل ضعیف وجود داشته که با اولین بارش شدید باران در پاییز و زمستان سال قبل این پلها تخریب شده و مردم این روستاها کاملا قطع ارتباط شدند.

پس از تخریب پلها توسط سیل، اداره راه و شهرسازی شهرستان دوره چگنی اقدام به احداث پلهای موقت برای تردد خودروها از این محور کردند که مجددا با جاری شدن سیلهای بعدی بارها این پلها نیز تخریب شده و در این میان مردم این منطقه بارها قطع راه ارتباطی خود را شاهد هستند.

از طرفی پلهای موقت همانطور که از اسمشان مشخص است برای تردد موقت خودروها احداث می شوند و به دلیل نداشتن استحکام با هر سیلابی تخریب می شوند.

با توجه به کوهستانی و صعب العبور بودن منطقه و اهمیت ایمنی در جاده های ارتباطی برای تردد مطمئن خودروها باید پلهای دائمی در جاده های این مسیر احداث و بهسازی جاده ارتباطی در نقاط تخریب شده را انجام داده تا مردم این روستاها نیز بتوانند در جاده ای ایمن تر تردد کنند.

شاعباس خانی یکی از اهالی روستای چناران بخش شاهیوند شهرستان دوره چگنی ؛ درباره جاده ارتباطی روستایشان می گوید: جاده این دارای پیچ و خم ها و پرتگاه های بسیاری است. جاده این روستا شن ریزی شده و به علت نداشتن آسفالت در مسیر سیلاب های کوهستان تخریب شده و عبور و مرور را در این مسیر خطرناک کرده است.

وی افزود: هنگام بارندگی های شدید تردد در این جاده بسیار خطرناک می شود زیرا هر آن امکان ریزش سیلاب و فرو ریختن برخی نقاط این جاده می رود و این در حالیست که برخی اوقات بسیار لازم بوده که برای انجام امور مختلف از قبیل دارو و درمان و یا تحصیل مردم روستا از این جاده تردد کنند که مردم روستا را با مشکلاتی روبرو کرده است.

محد امین کرمی از اهالی روستای شیخ گل این بخش نیز درباره تخریب جاده روستایشان بر اثر سیل های متعدد ماههای گذشته می گوید: جاده ترددمان در طول مسیر آسفالت و چند کیلومتر نیز شن ریزی است ولی در همان مسیر آسفالت شده، زیرسازی آسفالت فرو ریخته و فقط لایه ای از آسفالت باقی مانده که هر لحظه امکان ریزش دارد و ترددمان را در این جاده با خطر روبرو می کند؛ همچنین در هنگام بارندگی شدشد تردد به دلیل تخریب این جاده و وجود پرتگاهها غیر ممکن می شود و این در حالیست که برای کارهای درمانی تحصیلی و معیشتی، مردم مجبور به تردد در این جاده خطرناک هستند.

صادق مریدی معاون ساخت و توسعه راههای استان لرستان  به پل های تخریب شده بر اثر سیل های اخیر در جاده شاهیوند شهرستان دوره چگنی اشاره کرد و گفت: تعداد پنج پل بر سر راه ارتباطی روستاهای شاهیوند بر اثر جاری شدن سیلاب تخریب شده اند که پلهای موقت بجای آنها برای تردد اهالی احداث شده است.

وی در خصوص احداث پل های دائم بیان داشت: هزینه ساخت پلهای دائم در این مسیر چهار میلیارد تومان برآورد شده است که متاسفانه فعلا این اعتبار موجود نیست.

مریدی افزود: دو پل از این تعداد تا ماه آینده جهت احداث به مناقصه گذاشته می شود و اعتبار 200 میلیون تومان اعتبار در نظر گرفته شده و نقشه های پل، طراحی و مطالعات آن انجام شده و منتظر به مناقصه گذاشتن آن برای احداث هستیم.

معاون ساخت و توسعه راههای استان لرستان خاطرنشان کرد: با توجه به امکانات راهداری و کمک از بخش خصوصی تا جایی که توانستیم خسارات سیل را برطرف کرده ایم و سعی می کنیم که نگذاریم مشکل مردم این منطقه ادامه داشته باشد.

وی به طرحهای آسفالت امسال در شهرستان دوره چگنی اشاره کرد و اظهار داشت: در طرح امسال جاده ارتباطی تا روستای چهار آب بخش شاهیوند آسفالت می شود؛ همچنین بهسازی جاده روستای چناران نیز بطول 15 کیلومتر با اعتبار یک میلیارد تومان که پیمانکار آن بنیاد مسکن است با پیشرفت 80 درصد انجام شده که از این مبلغ 70 میلیون تومان پرداخت کرده ایم و در سال آینده آسفالت این مسیر نیز آسفالت شده و مشکل تردد مردم این جاده نیز برطرف می شود.

مریدی روکش آسفالت جاده بخش شاهیوند را در سال گذشته 15 کیلومتر دانست و بیان داشت: امسال نیز 15 کیلومتر از جاده بخش شاهیوند آسفالت خواهد شد؛ با توجه به اینکه هر کیلومتر روکش 110 میلیون تومان و بهسازی آسفالت هر کیلومتر 200 تا 250 میلیون تومان هزینه در بر دارد

معاون ساخت و توسعه راههای استان لرستان خاطرنشان کرد: هدف این است با توجه به کمبود اعتبارات، مشکلات روستاها حل شود تا از مهاجرت روستانشینان به شهرستانهای اطراف جلوگیری شود.

به گزارش خبر چگنی؛ حال با توجه به مشکلات و محرومیت روستاهای بخش شاهیوند شهرستان دوره چگنی مسئولین باید در رفع محرومیت این روستاها سریعتر اقدام کنند تا آنها نیز مانند سایر مناطق از امکانات رفاهی مناسب برخوردار شوند.
منبع: خبرچگنی

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید
  • بازگیر از اهالی روستای سالی بزرگ

    ما درهمین چند قدمی خرم آباد تمام راههای روستایمان که به دیگر روستاها ومزارع وصل می شوند را سیل تخریب کرده ونمی توانیم محصولاتمان را با وسیله نقلیه بیاوریم یا باید از کمربندی پر خطر استفاده کنیم نه جهاد کشاورزی زیر بار مسئولیت می رود نه اداره راه نه ادارات مرتبط با حوادث غیر مترقبه استان لطفا صدای مارابه گوش مسئولین برسانید

  • ناشناس

    با سلام
    روستای های شاهی وند با مردمانی سخت کوش و همیشه در صحنه انقلاب بوده اند و همیشه زمانی که انتخابات شروع می شود یه عده مدیر و مسئول راهی این بخش می شود که هدفی جز کسب رای ندارد که باعث اختلاف بین مردمان روستا شده اند و زمانی که از مشکلات سخن به میان می آید هیچ مدیر حاضر به جوابگویی نیست آسفالت جاده که سال هاست درست نشده است دور ترین روستا استان های ایران از گاز ایران بهره مند شده اند ولی هنوز بخش شاهی وند گاز نداره .

نظرات