پس از سالها چشم انتظاری؛

احداث پایانه مسافربری برون‌استانی لرستان در یک‌قدمی خط پایان قرارگرفته تا فرآیند حمل‌ونقل اتوبوسی استان سروسامان بگیرد.

به گزارش لرستان خبر،  وجود پایانه برون‌استانی یکی از مؤلفه‌های اساسی توسعه در هر جامعه است و به همین دلیل در دنیا فضاها و ساختمان‌های زیبایی به‌عنوان پایانه مسافربری شهرها و استان‌ها در نظر گرفته می‌شود.

مسافرانی که اتوبوس را به‌عنوان وسیله حمل‌ونقل خود انتخاب کرده‌اند پس از مشاهده ورودی شهرها اولین مواجه خود با شرایط حاکم بر شهر و سنجش امکانات رفاهی و مسافربری را در پایانه مسافربری آن شهر خواهند داشت و بنابراین وجود یک پایانه مسافربری با امکانات رفاهی کافی و مناسب برای تأمین رفاه مسافران و نشان دادن چهره‌ای زیبا از آن شهر از الزامات توسعه و پیشرفت در جامعه است.

استان لرستان در مسیر ترانزیت جاده‌ای قرار داشته و روزانه ترددهای بسیاری در جاده‌های آن صورت می‌گیرد اما سالهاست که در حسرت پایانه مسافربری برون‌استانی نشسته است.

IMG22044036

مراکز فروش بلیط اتوبوس‌های برون‌استانی در خیابان شریعتی خرم‌آباد قرارگرفته‌اند و در کنار هر مرکز فروش بلیط اتوبوس‌های آن شرکت نسبت به حمل‌ونقل مسافران اقدام می‌کنند و این موضوع شرایط نا به سامانی در خیابان شریعتی به‌عنوان یکی از خیابان‌های اصلی شهر ایجاد کرده و باعث شده تا هم مردم برای تردد در این خیابان شلوغ دچار مشکل شوند و هم مسافران و رانندگان اتوبوس‌ها برای حمل‌ونقل با مشکلات متعددی مواجه باشند.

۲ میلیون و ۷۰۰ هزار مسافر سرگردان در ورودی شهر

ترافیک شدید ایجادشده در خیابان شریعتی خرم‌آباد از یک‌سو و از سوی دیگر سرگردانی مسافران برای پیدا کردن اتوبوس موردنظر خود بر مشکلات افزوده و رانندگان اتوبوس‌ها نیز برای سوار کردن مسافران خود و پارک درست در خیابان با مشکلات عدیده‌ای مواجه شده‌اند.

حسن رحمانی مدیرکل حمل‌ونقل و پایانه‌های استان لرستان در این رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر مسافر در لرستان با اتوبوس جابه‌جا می‌شوند و وجود یک پایانه مسافربری در مرکز استان ضروری است.

وی بابیان اینکه وجود پایانه مسافربری برای ساماندهی شرکت‌های فروش بلیط، اتوبوس‌ها و راحتی مسافران اهمیت ویژه دارد، تصریح کرد: باید هرچه زودتر نسبت به‌جا به‌جایی شرکت‌های حمل‌ونقل به پایانه برون‌استانی اقدام شود.

از سوی دیگر بسیاری از اتوبوس‌های مسافربری به دلیل نبود یک پایانه مسافربری مشخص و جایگاه تعیین‌شده برای پیاده کردن مسافران در خیابان‌های ورودی شهر مسافران خود را پیاده می‌کنند و مسافران در اولین برخورد با شهر پس از چندین ساعت نشستن در اتوبوس و خستگی باید در خیابان‌های ورودی منتظر بمانند تا تاکسی آن‌ها را به مرکز شهر بیاورد.

این در حالی است که بسیاری از استان‌های کشور با بهره‌مندی از پایانه مسافربری شرایط لازم برای آسایش مسافران و رانندگان فراهم کرده‌اند و هر مسافر می‌تواند پس از رسیدن به مقصد در پایانه مسافربری استراحت کند و با آرامش خیال و در یک نظام قانون‌مند به ادامه مسافرت خود بپردازد.

پایانه مسافربری لرستان در گذر سالها

ضرورت وجود پایانه مسافربری برون‌استانی در لرستان از سال ۷۰ احساس شد اما به دلیل جانمایی نامناسب ساختمان آن ایجاد این پایانه به دست فراموشی سپرده شد و درنهایت در سال ۹۲ شهردار وقت خرم‌آباد خبر از ساخت پایانه مسافربری برون‌استانی لرستان در زمین سابق اتوبوس‌رانی خرم‌آباد و در جنب پایانه مسافربری درون استانی بروجرد خبر داد.

احداث این پایانه مسافربری از سال ۹۲ آغاز شد و امروز پس از گذشت ۴ سال به نقطه‌ای رسیده که مسئولان شهرداری خرم‌آباد خبر از افتتاح آن در نیمه اول سال جاری می‌دهند.

یحیی عیدی بیرانوند شهردار خرم‌آباد در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه ایجاد پایانه برون‌استانی یکی از پروژه‌هایی است که همواره آرزوی مردم لرستان بوده اظهار داشت: نبود پایانه مسافربری برون‌استانی همیشه به‌عنوان یک عیب مدیریت شهری مطرح بوده است.

وی بابیان اینکه کار اجرایی احداث این ترمینال از سال ۹۳ شروع شد، تصریح کرد: در حال حاضر عملیات سنگ‌کاری و نماکاری آن در حال انجام است.

شهردار خرم‌آباد با تأکید بر اینکه پایانه مسافربری برون‌استانی لرستان در نیمه اول سال جاری و تا سه ماه دیگر افتتاح می‌شود، افزود: این پایانه در ۱۲ هزار مترمربع عرصه و ۴ هزار و ۵۰۰ متر زیربنا احداث‌شده است.

عیدی بیرانوند با اشاره به اینکه محوطه‌سازی ترمینال نیز به‌زودی شروع می‌شود تا داستان ترمینال برون‌استانی لرستان خاتمه یابد، گفت: تاکنون ۲ میلیارد تومان برای احداث این پایانه هزینه شده و ۲ میلیارد دیگر نیز برای تکمیل آن نیاز است.

وی یادآور شد: هزینه تأسیسات گرمایشی و سرمایشی آن بالا بوده و حدود ۱.۵ میلیارد است.

ساختمان قدیمی ترمینال خرم آباد شهربازی می شود

شهردار خرم‌آباد بابیان اینکه راه دسترسی پایانه مسافربری برون‌استانی لرستان از سمت ۶۰ متری راه‌اندازی شده و احداث راه دسترسی از سمت پارک نسترن نیز شروع می‌شود.

عیدی بیرانوند افزود: ساختمان قدیمی پایانه مسافربری که جانمایی صحیح نشده بود نیز به یک شهربازی سرپوشیده تبدیل می‌شود.

خبر افتتاح پایانه مسافربری برون‌استانی پس از سالها انتظار برای مردم لرستان که همواره درگیر موضوع پروژه‌های راکد و غیرفعال و کمبود زیرساخت‌های شهری بوده‌اند شیرینی ندارد بلکه یادآور خاطره تلخ عقب‌ماندگی در حوزه زیرساخت‌ها است.

سالها طول کشید تا مدیران شهر استان برای احداث یکی از مهم ترین زیرساخت های لرستان اقدام ویژه کنند اما به‌هرروی بهره‌برداری از پایانه مسافربری برون‌استانی می‌تواند گام مؤثری در ساماندهی حمل‌ونقل‌ها در لرستان و فراهم کردن رفاه و آسایش برای بیش از ۲ میلیون مسافری است که از نقاط مختلف کشور به لرستان سفر می‌کنند و خاطرات سفر برای همیشه در ذهن آنان خواهد بود.
منبع: مهر

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات