ساعد هدایتی بازیگر سینما و تلویزیون در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به فضای مجازی پاک و نقش آن روی تربیت نسل آینده، اظهار کرد: هر رسانه ای که پاک و سالم باشد قطعا تاثیر گذاری مثبتی هم بر جامعه و به ویژه جوانان دارد.

به گزارش لرستان خبر، ساعد هدایتی بازیگر سینما و تلویزیون، با اشاره به فضای مجازی پاک و نقش آن روی تربیت نسل آینده، اظهار کرد: هر رسانه ای که پاک و سالم باشد قطعا تاثیر گذاری مثبتی هم بر جامعه و به ویژه جوانان دارد.

وی ابراز کرد: هر رسانه ای چه در فضای مجازی،  چه رسانه ملی یا حتی روزنامه باشد، در جامعه تاثیر گذار است از طرفی فضای مجازی هم می تواند سالم و هم بر عکس می تواند مخرب باشد و این در حالی است که امرور شاهدیم حتی کودکان از بچه 5ساله تا بزرگترها یک موبایل دست¬شان است لذا فضای مجازی که امروز به راحتی هم در دسترس است می تواند در تربیت نسل آینده موثر باشد.

آثار منفی فضای مجازی بیش از آثار مثبت

هدایتی در پاسخ به اینکه فسادی موجود در برخی کانال ها و فضای مجازی تا چه اندازه سبب افزایش آسیب های اجتماعی خواهد شد؛ گفت: به نظرم اینگونه فضاها به سبب آن فسادی که عنوان می شود،  تاثیر گذاری منفی اش نسبت به اثرات مثبت آن خیلی بیشتر است.

به اعتقاد وی اغلب کسانی که در این زمینه کار می کنند از این کانال ها در جهات منفی استفاده می کنند  و فکر شان در جهت خلاف است.

هدایتی با اشاره به حضور نسل های جوان کشور در این فضا ها عنوان کرد: اکنون از بچه 5 تا آدم 80، 90 ساله دارند از فضای مجازی استفاده می کنند لذا افکار منفی کسانی که در این زمینه کار می کنند، می تواند خیلی مخرب باشد و به نظر بنده آثار منفی این فضا بسیار بیشتر از آثار مثبت آن است.

حضور مؤثر مردم برای ریشه کنی فساد در فضای مجازی

وی حضور مردم در صحنه را برای ریشه کنی فساد در فضای مجازی بسیار موثر ارزیابی کرد و گفت: خیلی ها هستند از جمله خود بنده که مخالف اینگونه فضاها هستم لذا خیلی کم در آن حضور دارم.

به گفته هدایتی با سر و صدا و داد و فریاد نمی توان جلوی اینگونه کارها را گرفت و یک فضای مجازی پاک داشت چرا که  آثار منفی زیادی دارد لذا خیلی سخت می شود جلوی جوان ها را برای حضور و استفاده از این فضاها گرفت چرا که فضای مجازی عامیانه است.

این بازیگر نام آشنا گفت: اینکه بخواهیم بدون کار فرهنگی جلوی جوان ها و بچه ها را برای حضور در اینگونه فضاها بگیریم سخت است و اینکه بگویید آقا نکنید اینجوری خوب نیست راه به جایی نمی برد.

لزوم آموزش و فرهنگی سازی برای آسیب ها و فرصت ها

وی با تاکید بر اینکه حضور خانواده ها خیلی بیشتر از جامعه می تواند مؤثر باشد، گفت: اما مسلما اگر در هر خانواده ای پدر و مادر نقش مؤثری داشته باشد و با کلام خوب و همراه با نرمش نه با ضرب وشتم و دعوا و داد و بیداد که جوان و نوجوان را جری تر کند، می توان به ایجاد یک فضای مجازی پاک امیدوار بود.

  به اعتقاد هدایتی خانواده ها می توانند با ملایمت و نرمی این معضل را حل کنند یا اینکه رسانه های ما مثل صدا وسیما برنامه ای را حداقل یک ساعت در هر هفته  تشکیل و به امر آموزش، راهنمایی و توصیه هایی برای مردم و جوانان جامعه در خصوص آسیب ها و فرصت های فضای مجازی اختصاص دهند، این امر می تواند بسیار مؤثر واقع شود.

منبع: شمانیوز

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات