لرستان خبر گزارش می دهد

کارگران فضای سبز منطقه ۳ خرم‌آباد بیش از ۹ ماه است که حقوق نگرفته‌اند و هر ماه باید منتظر شنیدن وعده‌های بی‌عمل مسئولان باشند.

به گزارش لرستان خبر، وجود فضای سبز در مناطق شهری نقش مؤثری بر سلامت روحی و روانی شهروندان دارد و از طرفی با افزایش روزافزون منابع آلاینده و از همه مهم‌تر هجوم ریز گردها که هرساله با شروع فصل گرما نفس کشیدن را بر مردم سخت می‌کند، کار کارگران فضای سبز اهمیت واقعی خود را نشان می‌دهد چراکه این روزها که هرروز شاهد هجوم ریز گردها به استان لرستان هستیم و ظاهراً از دست کسی کاری برنمی‌آید برخی مسئولان تنها راه‌ حل را در گسترش فضای سبز می‌دانند.

اهمیت کار کارگران فضای سبز بر کسی پوشیده نیست اما همین کارگران که ساعت‌ها زیر آفتاب سوزان برای حیات گیاهان و سرسبزی شهر عرق می‌ریزند کارشان هیچ خریداری ندارد و همواره در جای‌جای استان باید شاهد دغدغه و مشکلات معیشتی آن‌ها باشیم.

فصلی از آن را برای مسئولان ورق زده است تا شاید وعده‌ای از وعده‌های مسئولان عملی شود؛ وعده‌ای که دیگر این کارگران به آن باور ندارند و به آن دلخوش نیستند.

تاکنون مسئولان شهرداری خرم‌آباد برای پرداخت حقوق معوقه کارگران فضای سبز وعده‌های زیادی داده‌اند تا آنجا که پیش‌ازاین بنا شد شهرداری برای رفع مشکل حقوق کارگران زمین‌هایی را به پیمانکاران بدهد تا از فروش آن‌ها طلب پیمانکاران پرداخت شود اما معوق ماندن حقوق کارگرانی که پس از گذشته 9 ماه هنوز پرداخت‌نشده گواه بر این است که هنوز اقدام مؤثری برای رفع گرفتاری آن‌ها انجام‌نشده است.

برای شنیدن صحبت‌های کارگران فضای سبز خرم‌آباد بار دیگر به سراغ آن‌ها می‌رویم تا دغدغه‌هایشان را برایمان بازگو کنند.

حقوق کارگرانی که پس از گذشت 9 ماه هنوز پرداخت نشده است

کارگر فضای سبز منطقه 3 خرم‌آباد در گفت‌وگو با تسنیم  اظهار داشت: حدود 9 ماه است که هیچ‌گونه حقوقی دریافت نکرده‌ام و بهتر بگویم از مردادماه سال قبل تاکنون فقط دو میلیون و 500 هزار تومان حقوق گرفته‌ام که مزد سه ماه و نیم است.

وی افزود: سال گذشته 22 روز نه برای پیمانکار بلکه برای شهرداری کارکردیم اما هنوز مزد آن را به ما پرداخت نکرده‌اند.

کارگر فضای سبز منطقه سه خرم‌آباد در رابطه با مشکلات مالی خود، عنوان کرد: به خاطر پرداخت نشدن به‌ موقع حقوق خانواده‌ام به‌شدت در مضیقه هستند به‌ طوری‌که بعضی شب‌ها حتی پول نان خالی برای فرزندانم ندارم پس اگر وجدانی هست استاندار و شهردار فکری برای وضعیت ما بکنند.

وی بیان کرد: اگر واقعاً احتیاجی به فضای سبز نیست مسئولان آن را تعطیل کنند  ما هم یا گدایی می‌کنیم یا برای کار به شهرهای دیگری می‌رویم چون  چاره‌ای نداریم و همیشه باید محتاج دیگران باشیم و از اطرافیان قرض بگیریم.

شهردار خرم‌آباد به وعده‌های خود عمل نکرد

کارگر فضای سبز منطقه 3 خرم‌آباد گفت: شهردار خرم‌آباد به کارگران قول دادند که بعد از عید نوروز پول کارگران پرداخت می‌شود ولی او به وعده خود عمل نکرد و هنوز تسویه‌ای انجام‌نشده است.

یکی دیگر از کارگران فضای سبز منطقه سه خرم‌آباد در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: 10 ماه است که حقوق نگرفته‌ام هر موقع هم برای پیگیری حقوق خود زنگ می‌زنیم اصلاً کسی پاسخ‌گو نیست.

وی بابیان اینکه 10 سال است در فضای سبز خرم‌آباد مشغول به کار هستیم، افزود: پیش‌ از این حقوق ما 700 هزار تومان بود ولی بعد گفتند حقوقمان 800 هزار تومان شده‌ اما  وقتی چندین ماه  گذشته حتی یک ریال حقوق نگرفته‌ایم واقعاً نمی‌دانیم 700 هزار تومان است یا 800!

کارگر فضای سبز منطقه 3 خرم‌آباد به پرداخت نامنظم حقوق بیمه خود اشاره کرد و گفت: چند روز گذشته جمعی از کارگران برای دریافت حقوق معوقه خود در مقابل استانداری تجمع کردند که نهایتاً گفتند حقوقمان هفته آینده پرداخت می‌شود اما یک هفته سپری شد و هنوز چیزی مشخص نشده است.

پیمانکاران قبلی هنوز طلب کارگران را تسویه نکرده‌اند

یکی دیگر از کارگران فضای سبز خرم‌آباد در رابطه با حقوق معوقه خود، عنوان کرد: متأسفانه پیمانکار قبلی هنوز طلب کارگران را تسویه نکرده است و بنده اکنون پس از گذشت هفت ماه هنوز حقوق نگرفته‌ام.

وی گفت: سه بار برای دریافت حقوق خود در مقابل استانداری و شهرداری مرکزی تجمع کردیم و هر بار شهردار قول پرداخت می‌دادند اما چه قولی همیشه می‌گوید هفته آینده پرداخت می‌شود اما هیچ خبری نمی‌شود.

کارگر فضای سبز منطقه 3 خرم‌آباد تصریح کرد: باید گفت پیمانکار مقصر نیست و شهرداری باید پول کارگر را پرداخت کند؛ ما کارگر رسمی نیستیم اگر اعتراضی هم داشته باشیم اخراج می‌شویم.

وی اظهار داشت: برای گذران زندگی همیشه باید از بستگان قرض بگیریم دیگر آبرویی برای ما نمانده و از طرفی بچه‌ام همیشه باید به خاطر این وضعیت زجر بکشد.

شهریور ماه گذشته آخرین باری بود که حقوق گرفتم

یکی دیگر از کارگران شهرداری در گفت‌وگو با تسنیم گفت: آخرین باری که من حقوق گرفته‌ام شهریورماه سال گذشته بوده و به خاطر این وضعیت شرمنده زن و بچه‌ام شده‌ام که نمی‌توانم مخارج آن‌ها را تأمین کنم.

وی افزود: از اینکه هرروز باید برای قرض دستم را جلوی دیگران دراز کنم خسته شده‌ایم و از شما می‌خواهیم  صدای ما را به گوش مسئولان برسانید تا شاید به این وضع رسیدگی شود.

حسن آذری رئیس شورای شهر خرم‌آباد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: کارگران شهرداری که قشر ضعیفی هستند باید موردحمایت قرار گیرند.

وی به تجمع کارگران فضای سبز خرم‌آباد در مقابل استانداری لرستان اشاره کرد و  افزود: شهرداری باید به وضعیت این کارگران رسیدگی کند.

شهرداری باید به وضعیت این کارگران رسیدگی کند

رئیس شورای شهر خرم‌آباد  عنوان کرد: حقوق اداره کار برای کارگران شهرداری تعیین‌شده‌ است اما ممکن است پیمانکاری این مبلغ را به آن‌ها پرداخت نکند که در این راستا قبلاً نیز مطرح کردیم که شهرداری موظف است حقوق کارگران را به‌صورت ماهیانه از طریق پیمانکار پرداخت کند.

وی بیان کرد: گاهی  پیمانکار زرنگی می‌کند و با پولی که از شهرداری می‌گیرد حقوق کارگران را پرداخت نمی‌کند بنابراین شهرداری باید برای  هر منطقه از ناظری از کارمندان خود تعیین کند تا در موقع پرداخت حقوق نظارت کند.

آذری گفت: شهرداری به دلیل مشکلات مالی طلب پیمانکاران را پرداخت نکرده است و از طرفی کارگران نیز که  قشر آسیب‌پذیر هستند ناچارند برای دریافت حقوق خود به مسئولان فشار آورند.

وی تصریح کرد: ازآنجاکه این کارگران نیز باید مخارج خانواده‌شان را تأمین کنند حق‌دارند و شهرداری موظف است به‌ موقع پول پیمانکار را بدهد تا پیمانکار نیز طلب کارگر فضای سبز را پرداخت کند.

رئیس شورای شهر خرم‌آباد  اظهار داشت: ما به‌ عنوان نماینده مردم در شورای شهر وظیفه‌داریم  این کارگران و شهردار خرم‌آباد را به شورای شهر دعوت کنیم تا شهردار در این زمینه پاسخ‌گو باشد.

وی افزود: وقتی پیمانکارهای سفارشی کار را به دست می‌گیرند این‌گونه اتفاقات می‌افتد بنابراین اگر هر چیزی از روی روال خود پیش برود کارها به‌ خوبی انجام می‌شود.

فقط باید گفت مسئولان مربوطه تنها یک بار خود را جای کارگرانی بگذارند که سر ماه هیچ گونه حقوقی در انتظار آنها نیست...

منبع: تسنیم-گزارش از سکینه بیرانوند

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید
  • خرم اباد

    قابل توجه جناب آذری!! مردم لرستان هر چه میکشند از دست امثال جنابعالی است. فرمودید" کارگران مجبورند به مسیولین فشار آورند" !! شما غفلت و سهل انگاری و بی مسولیتی مسولان را کتمان میکنید و مراجعه ی قانونی کارگران به آنها را برای یاداوری این بی مسولیتی و غفلت ، فشار می نامید؟؟؟ لطفا به مردم بفرمایید علت بی اعتنایی و بی حرمتی مسولین به مردم لرستان چیست؟؟؟ اصلا وظیفه ی حضرتعالی در شورا چیست؟؟ چه اقدامی رر راستای و ظیفه ات برداشتی و همکارانتان جز اختلاف و درگیری و تقسیم مشاغل در بین اقوام خود و پارتی بازی کدام گره را از کار مردم خرم اباد گشوده اند...والله شرم اور است در مورد انسانهایی صحبت کنی که عامل بدبختی و سیاه روزیشان باشی...شهردار به کدام کارش رسید تا به حقوق کارگران بدبخت برسد؟؟؟

نظرات