وقتی مسئولان مردم را دروغگو معرفی می کنند

اهالی روستای چم مهر پایین شهرستان پلدختر حدود ۲۵ روز است با قطعی آب شرب مواجه هستند.

به گزارش لرستان خبر، موضوع کمبود شدید آب شرب این روزها دوباره برخی روستاهای استان لرستان را درگیر خودکرده است.

در چند سال اخیر به دلیل وجود خشکسالی همواره روستاهای استان لرستان با کمبود آب مواجه هستند که در برخی مناطق این مشکل با تانکر برطرف میشود و در برخی مناطق نیز مردم تا چندین هفته آب شرب ندارند.

قطعی مکرر آب آشامیدنی روستای چم مهر پایین شهرستان پلدختر به معضلی اساسی برای مردم این روستا تبدیل‌شده به‌طوری‌که به گفته مردم روستا مدت یک ماه است با مشکل کمبود و قطعی آب شرب مواجه هستند  و وصل شدن گهگاهی آب هم فایده ای ندارد.

قطعی 25 روزه آب در روستای چم مهر

مهدی رضایی یکی از اهالی روستای چم مهر پایین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: فشار آب در روستای چم مهر پایین ضعیف است و بیشتر ساعات روز آب این روستا قطع است.

وی افزود: حدود 25 روز است که این مشکل در روستا وجود دارد و قطعی آب به شکلی است که از ساعت هشت صبح تا غروب آب نداریم و آب‌رسانی با تانکر انجام‌ نمی‌شود.

آوش از اهالی روستای چم مهر پلدختر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: آب روستای چم مهر پایین مدت زیادی است قطع می‌شود و این قطعی آب به شکلی است که از صبح تا غروب ادامه دارد و در مواقعی که آب وصل می‌شود مردم آب ذخیره می‌کنند.

وی افزود: این مشکل از گذشته در این روستا وجود داشته و هنوز برطرف نشده است؛ به‌صورت موقت چاهی از سمت چول مابین هلوش و چم مهر ایجاد و آب به روستای چم مهر منتقل و تا حدودی مشکل برطرف شد ولی در بین راه‌آب به روستاهای دیگر نیز فرستاده شد که باز مشکل کم‌آبی در روستا تکرار شده است.

یکی از اهالی روستای چم مهر عنوان کرد: مردم این روستا یک‌ عمر است ذلت بی‌آبی را به دوش می‌کشند ولی متأسفانه مسئولان مشکلاتی که وجود دارد را تکذیب می‌کنند و همین عوامل و مشکلات است که سبب می‌شود مردم به استان‌های دیگر مهاجرت کنند.

وی بیان کرد: اگر آب نباشد مطمئناً مردم برای مصارف شستشوی ظرف، لباس و حمام از رودخانه کشکان استفاده می‌کنند و حتی در صورت اضطرار نیز از آب غیر شرب برای آشامیدن استفاده می‌کنند.

قطعی کامل آب در طول روز

فریبا میر رضایی یکی از مردم روستای چم مهر پایین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: چندین روز است آب روستا قطع است و آب نداریم؛ زمانی هم که آب وصل می‌شود فشار آب در حدی است که تشت کوچکی زیر شیر آب قرار می‌دهیم تا آب ذخیره کنیم.

وی افزود: بعضی روزها نیز آب کاملاً قطع است و حتی شب‌ها نیز چاه خاموش و آب به روستاهای دیگر منتقل می‌شود.

میر رضایی عنوان کرد: طی دو سال اخیر که آب روستای چم مهر به روستاهای اطراف فرستاده می‌شود مشکل قطعی آب‌ داریم، چون منزل ما که گوشه روستا قرار دارد و چند همسایه هستیم و کمی با اهالی روستا فاصله‌داریم اگر با تانکر آب‌رسانی کنند برای ما آب نمی‌آوردند.

وی بیان کرد: در مواقع بی‌آبی حتی برخی اهالی روستا از رودخانه کشکان برای شستشو و کارهای روزانه استفاده می‌کنند.

عدم آب‌رسانی به اهالی روستای چم مهر

صیدکریم محمدی یکی دیگر از اهالی روستا در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: حدود 25 روز است که آب نداریم و طی این مدت آب‌رسانی با تانکر انجام‌نشده است.

وی افزود: فشار آب روستا خیلی ضعیف است و بیشتر اوقات آب روستا به‌صورت 24 ساعته قطع است و برخی مردم از آب رودخانه کشکان برداشت می‌کنند.

حمید بخشی از دیگر اهالی روستا در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: چند سال است که مشکل قطعی آب در این روستا وجود دارد حتی بابت این بی‌آبی تلفات داده‌ایم، 15 سال پیش یکی از بستگانم چون آب نداشتیم در حین استفاده از دینام دچار برق‌گرفتگی شد و جان خود را از دست داد.

وی افزود: دو ماه است مشکل کمبود آب‌داریم ولی در یک ماه اخیر آب خیلی کم و در برخی روزها به‌صورت کامل قطع است و امسال که در ماه رمضان آب روستا قطع بود به مردم روستا خیلی فشار می‌آمد.

بخشی عنوان کرد: در برخی روزها از ساعت هشت صبح تا 18 غروب آب نداریم و زمانی هم که آب‌داریم به شکلی فشار آن پایین است که آب به داخل آشپزخانه نمی‌رسد و از شیر آبی که در داخل حیاط قرار دارد با تشت آب ذخیره می‌کنیم.

یکی از اهالی روستای چم مهر پایین بیان کرد: برای تأمین آب مجبوریم به منازلی مراجعه کنیم که دینام دارند، منازلی که در ارتفاع پایین هستند آب با فشار کم ‌دارند ولی چون منزل ما در بلندی قرار دارد آب به ما نمی‌رسد و در مضیقه هستیم.

قطعی مکرر آب در روستای چم مهر

وی تصریح کرد: آب‌رسانی امور آب شهرستان ضعیف است و هرچه تماس می‌گیریم به داد ما نمی‌رسند و در طول این مدت که درخواست آب کردیم فقط سه بار با تانکر آب‌رسانی کرده‌اند آن‌هم در مواقع غروب درصورتی‌که ما در ساعات گرما نیاز شدید به آب‌داریم.

بخشی خاطرنشان کرد: حتی در ساعت سه شب برای آب آشامیدن و یا وضو به منزل همسایه مراجعه کرده‌ایم؛ این مشکل کمبود آب روستا شاید 20 سال است وجود دارد و چون منزل ما در ارتفاع قرار دارد قطعی آب بیشتری داریم و هرچه به امور آب مراجعه می‌کنیم رسیدگی نمی‌کنند.

وی گفت: چون منبع آب در جای پستی قرار دارد آب به مکان‌های با ارتفاع بیشتر نمی‌رسد بنابراین یا باید منبع بلندی برای ما نصب کنند یا مشکل لوله‌ها را برطرف کنند که تاکنون هیچ اقدامی انجام‌نشده است درصورتی‌که اگر بخواهند کار کنند این مشکل به‌راحتی برطرف می‌شود.

یکی از اهالی روستای چم مهر پایین اظهار داشت: مشکل نبود آب نیست حتی آب چشمه دره شوره به‌گونه‌ای است که به رودخانه سرریز می‌شود درواقع مشکل مدیریت صحیح آب است.

اظهار داشت: اگر مسئولان قطعی آب روستا را باور ندارند می‌توانند به روستا مراجعه و شیر آب منازل را باز کنند که ببینند آب‌داریم یا نه؛ متأسفانه طی این چند سال هر موقع بناشده مسئولی برای بازدید به روستا مراجعه کند آب روستا را با فشار خیلی بالا وصل می‌کنند و بعد از بازدید دوباره آب روستا قطع می‌شود که همین امر سبب شده سال‌ها مشکل قطعی آب روستا برطرف نشود.

محمد ظهرابی یکی از اهالی این روستا در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: بیشتر مواقع آب روستای چم مهر پایین قطع است و چون چند روستا از چاه آب استفاده می‌کنند فشار آب این روستا خیلی کم است.

وی افزود: آب که از اول روستا باز شود تا به انتهای روستا برسد فشار آن کم می‌شود و طی 20 روز اخیر آب روستا به حداقل رسیده است.

هدایت عسکری از دیگر اهالی این روستا به خبرنگار تسنیم  گفت: حدود یک ماه است آب روستای چم مهر قطع است و مجبوریم برای مصارف روزانه خود به منازل همسایه‌هایی که از دینام استفاده می‌کنند مراجعه کنیم.

استفاده غیرمجاز مردم از آب شرب

وی افزود: اداره آب شهرستان اصلاً پیگیری نمی‌کند، خیلی از اهالی روستا کنتور آب ندارند ولی به‌صورت غیرمجاز از آب استفاده می‌کنند حتی با آب شرب باغات خود را آبیاری می‌کنند که همین امر سبب کمبود آب می‌شود.

عسکری عنوان کرد: چون چاه برداشت آب روستای چم مهر پایین و چم مهر بالا یکی است اهالی روستای چم مهر بالا استفاده بیشتری می‌کنند و استفاده‌های غیرمجاز نیز سبب می‌شود آب به منازل انتهایی روستای چم مهر پایین نرسد.

وی بیان کرد: آب روستای چم مهر به روستاهای اطراف فرستاده می‌شود، برخی افراد استفاده غیرمجاز دارند، عده‌ای نیز پول آب نمی‌دهند ولی ما که سر موقع پول آب را پرداخت می‌کنیم چرا باید بی‌آبی بکشیم حتی در طول روز که هوا گرم است کولر را بدون آب روشن می‌کنیم.

یکی از اهالی روستای چم مهر پایین تصریح کرد: در این مدت که آب روستا قطع بود داد مردم درآمد و همه از دهیار روستا پیگیری می‌کردیم؛ این مشکل سال‌های گذشته نیز وجود داشته است.

وی خاطرنشان کرد: برخی مردم از آب رودخانه کشکان برای شستشو و روشن کردن کولر استفاده می‌کنند، اگر فرهنگ استفاده از آب وجود داشته باشد این‌گونه مشکلات پیش نمی‌آید.

مخالفت امور آب پلدختر برای اجاره چاه آب

احمد بیرانوند دهیار روستای چم مهر پایین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: در حال حاضر مردم روستا آب ندارند و چون یکی از چاه‌های روستا نشست کرده باید چاه آبی اجاره و آب خریداری کنیم.

وی افزود: بنا بود چاهی در منطقه هلوش اجاره شود تا آب روستا از دو چاه تأمین شود ولی آب و فاضلاب بیان کردند این میزان هزینه گران است و با اجاره کردن این چاه مخالفت کردند.

دهیار روستای چم مهر پایین عنوان کرد: مردم روستا از مشکل کمبود آبی که در روستا وجود دارد به من مراجعه می‌کنند، حتی برای خرید نان به نانوایی مراجعه کردم بیش از 30 نفر از زنان روستا به من اعتراض کردند؛ من نماینده مردم این روستا هستم و وظیفه‌دارم مشکلات مردم را انعکاس دهم.

وی بیان کرد: در طول این مدت که آب روستا قطع بود تنها سه بار با تانکر آب‌رسانی کردند، مردم به دهیار و شورای روستا فشار می‌آورند و ما هم مجبوریم از حق‌وحقوق مردم روستا دفاع کنیم.

بیرانوند تصریح کرد: بعد از گزارشی منتشر شد مقداری لوله آورده‌اند تا خط انتقال آب دو روستای چم مهر پایین و چم مهر بالا را جدا کنند و بنا است اقدامات حفاری را انجام و تا زمانی که مشکل قطعی آب روستا برطرف می‌شود با تانکر آب‌رسانی کنند.

منبع: تسنیم

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید
  • Kiyani

    همدرد

  • امین کلانتری مشهدمقدس

    با سلام و عرض جای تاسف و اندوه است که روستای چم مهر روستایی با این همه ظرفیت روستایی که جوانان تحصیل کرده و همگی جان بر کف دارند تا از این مرز و بوم دفاع کنند از هر لحاظی روستایی که همیشه در همه صحنه ها حضور پر رنگ داشته و شهدای جنگ تحمیلی اش هنوز هم در فکه و شلمچه و کردستان ندای الله اکبر سر می دهند مردمش باید از نیازهای اولیه زندگی رنج ببرند جناب نماینده محترم شهرستان جناب مدیرکل آب روستایی وظیفه شما رسیدگی به حال مردم است لطفا به داد مردم برسید جناب استاندار محترم تدبیری اندیشه کنید ....

نظرات