نمره ناپلئونی شورای ترافیک لرستان؛

برخی تصادفات رانندگی در شهرهای مختلف استان لرستان به دلیل قصور شهرداری ها رخ می دهد تا رئیس پلیس راهور لرستان آماری از وضعیت شهرداران در این زمینه ارائه دهد.

به گزارش لرستان خبر، به شناسایی ۵۷ نقطه حادثه خیز در سطح شهرهای استان اشاره کرد و اظهار داشت: تعداد نقاط حادثه خیز موجود در جاده های استان حدود ۱۱۸ نقطه است.

وی با اشاره به اینکه شهر خرم آباد با داشتن ۲۵ نقطه حادثه خیز دارای بیشترین نقاط حادثه خیز استان است، افزود: نقاط حادثه خیز بروجرد ۱۲، الیگودرز پنج، دلفان چهار، دورود چهار، ازنا سه، کوهدشت دو و سلسله و پلدختر هر کدام یک نقطه هستند.

بیشترین حوادث رانندگی در بلوار ولایت

رئیس پلیس راهور لرستان با اشاره به اینکه نقاط حادثه خیز استان در کوتاه مدت نیاز به آرام سازی ترافیک و در بلند مدت به اصلاح هندسی نیاز دارند، عنوان کرد: تعدادی از نقاط حادثه خیز در سطح شهر خرم آباد حوادث زیادی ایجاد می کنند به طوریکه یکی از نقاط حادثه خیز این شهر ورودی مسکن مهر کمالوند بوده که باید یک تقاطع غیرهم سطح در آنجا زده شود همچنین پارک کاسیت ورودی شهر خرم آباد از سمت بروجرد نیز از نقاط حادثه خیز است.

سرهنگ مرادی بر لزوم اصلاح یکی از نقاط حادثه خیز خرم آباد در منطقه بلوار ولایت تاکید کرد و افزود: درحالیکه خرم آباد توسعه یافته اما از نظر خدمات توسعه نیافته و بیشترین حوادث این شهر مربوط به بلوار ولایت است زیرا ابتدا این معبر برون شهری بود ولی به یکباره آن را جزء شهر حساب کردند و اداره راه با برداشتن گاردریل ها باعث شد بی نظمی ترافیکی در این منطقه ایجاد شود و علی رغم مطرح شدن این مشکل از سوی ما هنوز اصلاح خاصی صورت نگرفته است.

وی با بیان اینکه همکاران پلیس راهور در هنگام بروز حوادث در نقاط حادثه خیز شهری میزان قصور و سهل انگاری ادارات مرتبط را لحاظ می کنند، تصریح کرد: ما طی سال گذشته ۲۷ مورد ادارات را در تصادفات فوتی و جرحی مقصر کرده ایم که بیشترین سهم تقصیرات مربوط به شهرداری خرم آباد بوده است.

شهردار خرم آباد ۱۹ بار مقصر شناخته شد

رئیس پلیس راهور لرستان با بیان اینکه در سال ۹۴ به خاطر تصادفات درون شهری شهردار خرم آباد در ۱۹ مورد مقصر شناخته شد، افزود: در این زمینه شهردار بروجرد در سه فقره، شهردار دورود در دو فقره و شهرداران دلفان، سلسله و ازنا هرکدام در یک فقره مقصر شناخته شدند زیرا علی رغم اینکه پلیس از شهرداری ها خواسته است برخی نقاط حادثه خیز را اصلاح کنند این امر صورت نگرفته است و با این حال هنوز شاهد اقدام عملی در سطح معابر نبوده ایم.

سرهنگ مرادی با بیان اینکه در شهرهایی که آموزشگاه موتورسیکلت وجود دارد با کاهش میزان تصادفات مورتورسیکلت مواجه هستیم، گفت: پلیس راهور از سال ۸۴ صدور گواهینامه را به آموزشگاه های رانندگی واگذار کرد و در اکثر شهرهای استان بحث آموزش موتورسواران نیز در دستورکار قرار گرفته و تنها در چهار شهر سلسله، ازنا، پلدختر و کوهدشت نتوانسته ایم از طریق بخش خصوصی آموزشگاه موتورسیکلت راه اندازی کنیم.

وی بیان داشت: از جرائم راهنمایی و رانندگی ۶۰ درصد به حساب شهرداری و اداره راه واریز می شود، ۲۰ درصد به حساب صندوق ذخیره رفته، ۱۵ درصد برای خرید تجهیزات به راهنمایی و رانندگی اختصاص می یابد و پنج درصد مابقی صرف کارهای فرهنگی در حوزه راهنمایی و رانندگی کشور می شود که از این مقدار یک ریال به استان ها داده نشده است.

وجود سرعت گیرهای نامناسب در سطح شهرها

سرهنگ مرادی افزود: در سال ۹۴ از محل ۶۰ درصد جرائمی که به شهرداری و اداره راه داده می شود میزان وصولی استان حدود ۱۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان بوده که به بانک های استان واریز شده است که ما درخواست کرده ایم مقداری از این پول را در راستای خرید تجهیزات هوشمند هزینه کنند.

رئیس پلیس راهور لرستان به وجود برخی سرعت کاه های نامناسب در سطح شهرهای استان اشاره کرد و گفت: اگر این سرعت کاه ها موجب بروز حادثه شوند شهرداری ها را مقصر خواهیم کرد زیرا شهرداری قبل از نصب آن ها باید مردم را در جریان گذاشته و با ایجاد علائم مورد نیاز فرد را از وجود سرعت گاه مطلع کند ولی متاسفانه بیشتر سرعت گاه های شهر خراشیدگی های در سطح آسفالت ایجاد کرده زیرا استاندارد نیستند.

سرهنگ مرادی در پاسخ به سوالی مبنی بر ارزیابی عملکرد شورای ترافیک استان و دادن نمره به آن گفت: من به این شورا نمره ای بین ۱۰ تا ۱۵ را می دهم.

وی نبود پارک ترافیک در استان را یک کمبود جدی دانست و گفت: برای آموزش به مهدهای کودک و دانش آموزان مدارس ابتدایی به یک پارک ترافیک نیاز است و این امر باعث شده برای آموزش نکات ترافیکی از بنری ۱۵۰ متری استفاده کرده و آن را با وسیله نقلیه به مدارس و مهدها ببریم که این کار مشکلاتی ایجاد کرده است لذا ایجاد پارک ترافیک در استان از مطالبات جدی ما است.

منبع: مهر

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات