در گفت‌وگو با فرهاد عظیما مطرح شد:

کارگردان و تهیه‌کننده پویانمایی پیام راشل کوری گفت: شبکه‌های اجتماعی مانند اسب‌های وحشی هستند که باید آن‌ها را رام کنیم و در اختیار خودمان بگیریم.

به گزارش لرستان خبر، فرهاد عظیما بابیان اینکه می‌توان گفت که شبکه‌های مجازی همانند اسب‌های وحشی قابل رام شدن هستند اظهار کرد: آن‌کسانی که باید این اسب‌های سرکش را رام کنند خود ما هستیم ما باید خودمان آن را رام کنیم، چون این شبکه اجتماعی نیستند که ما را مجبور کنند از آن‌ها استفاده کنیم و این ما هستیم که می‌رویم در دام آن خودمان را قرار می‌دهیم و ما هستیم که تعیین می‌کنیم که چقدر آزادی ما حد و محدودیت دارد.

 

وی افزود: ما باید خودمان را آماده کنیم که از آسیب‌های عظیمی که در این شبکه‌های اجتماعی هست بپرهیزیم و آن‌ها را برای مقاصد و مسائل سالم‌تر استفاده کنیم.

عظیما بیان کرد: در این شبکه‌ها جایگاه‌هایی هستند که آدم‌ها را به خیر و خانواده‌داری و خداپرستی و اخلاق می‌خوانند خوب ما برویم در این گروه‌ها و کانال‌ها عضو شویم و به دنبال مسائلی برویم که بر روی ما تأثیر مثبتی داشته باشد و وقتمان هم کمتر تلف شود.

وی بابیان اینکه عمر اینترنت و بسته‌های اینترنت قابل خریداری است اما چیزی که قابل خریداری نیست، بسته زندگی است که زمانش غیرقابل خریداری و بازگشت است اظهار کرد: باید توجه داشته باشیم که عمرمان را درگیر چه‌کار و مسئله‌ای می‌کنیم تا در آخرت دچار پشیمانی نشویم.

کارگردان پویانمایی پیام راشل کوری با اشاره به فعالیت و یارگیری گسترده گروه‌های تکفیری همچون داعش جنایت‌کار در فضاهای مجازی گفت: آن‌ها بخش قابل‌توجهی از یارگیری‌ها و تبلیغاتشان را مدیون فضاها و شبکه‌های مجازی هستند و همین مسئله نشان‌دهنده بخشی از قابلیت‌های شبکه‌های مجازی است که ما باید از این قابلیت‌ها به نحو مطلوب صحیح استفاده کنیم.

وی در ادامه به یکی از دلایل آمار بالای طلاق در کشورمان را استفاده نامطلوب از شبکه‌های مجازی دانست و اظهار کرد: این شبکه‌ها، شبکه‌های اجتماعی هستند و باید مردم را به هم نزدیک کند ولی چون ماهیت این شبکه‌ها طوری است که باعث نزدیکی نمی‌شود و مسبب دوری انسان‌ها از یکدیگر است، مردم به هم نزدیک‌اند درحالی‌که دورند.

عظیما بابیان اینکه برخی از دوستان و خودی‌ها نباید فکر کنند فعالیت فقط در فضای مجازی است و دچار این توهم شوند که چون ما در فضای مجازی می‌چرخیم و از اسلام و انقلاب حرف می‌زنیم پس هستیم تأکید کرد: یکی از دغدغه‌ها همین مسئله است که نیروهای دلسوز نیز راه اصلی در دنیای واقعی را فراموش و به فعالیت صرف در فضای مجازی بسنده کنند.

وی با اعتقاد بر اینکه فضای مجازی با قطع‌نامه‌های دولتی درست نمی‌شود اظهار کرد: مردم باید خودشان راه‌کار ارائه کنند، هرچند آقایان می‌فرمایند «کسی را که به‌زور به بهشت نمی‌برند»، اما از این‌طرف می‌گویند «خوب شما جاده جهنم را برای مردم صاف نکنید به‌زور به بهشت بردن آن پیش کش.»

این کارگردان کشورمان ادامه داد: دیگران جنسی به نام اپلیکیشن را به ما می‌دهند و بعد اطلاعات شخصی ما را مخفیانه می‌گیرند و علیه کشورازآن به‌عنوان جاسوسی استفاده می‌کنند وازاین طرف هم سیل عظیمی را به 40 یا 50 میلیون نفر از مردم کشور را جذب شبکه‌های مختلف کرده و کم‌کم فکر و ذهن آنان را در اختیار خودشان می‌گیرند.

وی افزود: فرض را بر این بگیرید که مثلاً یک شایعه‌ای در شبکه اجتماعی منتشر شود و مردم هم دانسته یا ندانسته خیلی سریع این شایعه را منتشر کنند حالا اگر این مطلب از اساس هم کذب باشد و دروغ بودنش هم ثابت شود دیگر تیر از چله رهاشده و آبرو و حیثیت فرد یا افرادی از بین رفته است.

عظیما داشتن شبکه‌های اینترنت داخلی و شبکه‌های ایرانی که سرورهای آن‌ها در داخل کشور و مطمئن و قانونمند باشد را یکی از راه‌های مؤثر در کاهش آسیب‌های ناشی از شبکه‌های مجازی خارجی دانست و بیان کرد: تا زمانی که این شبکه‌های اجتماعی مال یک کشور دیگراست و سرورهای این شبکه اجتماعی در کشور دیگر باشد، درصورتی‌که یک عکسی از یک نفر منتشر بشود، طرف می‌خواهد علیه آن آی دی شکایت کند، خوب این‌ها نمی‌توانند به این راحتی پیدایش کنند، این بنده خدا به خاک سیاه نشسته برای این‌که یک ندانم‌کاری از او سرزده و یک آدم‌های شرور و خدانشناسی از آن سوءاستفاده کرده‌اند.

وی در ادامه اظهار کرد: تقواپیشه کردن در زندگی می‌تواند از بسیاری از مشکلات در زندگی واقعی و فضای مجازی پیشگیری کرده و آرامش را به زندگی و درون تک‌تک انسان‌ها هدیه دهد پس بنابراین دعوت جامعه به تقوا نیز می‌تواند باعث پیشگیری از آسیب‌های فن‌آوری‌های جدیدی شود که هرروز هر ساعت آماده ورود به زندگی‌های امروزی ما هستند.

منبع: افکارنیوز

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات