«دلاور» یک بازی هیجان انگیز ایرانی است که با تاثیرگرفتن از مبارزه سربازان ایرانی و تروریست های تکفیری ساخته شده است.

به گزارش لرستان خبر، «اساسا تلگرام برای کشورهای شرقی به خصوص ایران ساخته شده و ما رقبتی نداریم که خانواده های امریکایی ازین شبکه های اجتماعی استفاده کنند ..... اعتقاد راسخی به استفاده از فیس‌بوک برای جوانان ندارم. دختر بزرگم که 15 سال دارد دسترسی محدودی به فیس‌بوک دارد و دختر کوچکترم که 12 سال بیشتر ندارد به اندازه کافی بزرگ نشده که بتواند از فیس‌بوک استفاده کند.» این جملات همسر باراک اوباما رییس جمهور امریکا در دو مصاحبه است. بر خلاف تصور رایج که از اپلیکیشن های نو ظهور فضای مجازی، در همه جای دنیا به طور یکسان استفاده می شود و ابزاری هستند که مردم خود در بهره مندی از آن تصمیم گیرند، این جمله میشل اوباما نشان می دهد، طراحی های پیچیده ای برای انتخاب جامعه هدف این اپلیکیشن ها وجود دارد.

آمارهای مختلف از میزان استفاده مردم ایران از شبکه های اجتماعی و بازی های آنلاین به گوش همگان رسیده است. آمارهایی که بعضا جالب توجه است. آمار های غیر رسمی حاکی ازین است که حدود 82 درصد کاربران تلگرام، ایرانی هستند و هر ایرانی روزانه نزدیک به پنج ساعت در تلگرام حضور دارد. هم چنین حدود 20 میلیون ایرانی روزانه 144 دقیقه از وقت خود را صرف بازی‌های آنلاین تلفن همراه کرده و به سبب پرداخت های درون برنامه ای این بازی ها، روزانه میلیون ها تومان ارز از کشور خارج می شود. فارغ از صحت و درستی، این اعداد و ارقام نشان می دهند که طراحان تهاجم نرم، در جذب مخاطب تا حدود زیادی موفق عمل کرده اند و تریبونی بسیار کارآمد، فراگیر، اثر گذار، جذاب، با مخاطبانی عمدتا جوان و نوجوان برای خود ایجاد کرده اند که اگر به حال خود رها شود، می تواند بسیاری بذر های غلط فرهنگی در دل و جان و باور جوانان بکارد و سالهای بعد ازآن بهره برداری کند. در این دهکده ارتباطی، بزرگ ترین آسیب، انفعال است. مسلما ما باید در جهت تصرف در این ابزارات سایبری در خدمت فرهنگ بومی ایرانی اسلامی خود ازین بستر نهایت استفاده را بکنیم.

خوش بختانه هستند جوانانی که در این میدان، به ایفای نقش می پردازند. عرصه های فتح نشده زیادی در نزاع فرهنگی در فضای مجازی برای جوانان خلاق و دغدغه مند وجود دارد. از جمله آنها، تولید بازی های رایانه ای به خصوص بازی های تلفن همراه است. بعضا از گوشه و کنار خبر از تولیدات ازین دست به گوش می رسد. مشکلاتی چون نداشتن جذابیت، مشکلات نرم افزاری و اجرا، رقابت پذیر نبودن و بی خبر ماندن مخاطبان ازین تولیدات، کم و بیش وجود دارد. اما اخیرا حضور با قوت تولیدات داخلی، نوید دهنده آینده ای روشن برای حضور فعال و موثر در فضای مجازی از جمله ساخت بازی است. بازی دلاور (The Brave) تولید اخیر استودیو گونای با مدیریت آقای کیوان ملک محمدی است. این بازی کاملا ایرانی که برای سیستم عامل اندروید طراحی شده و رایگان است، داستان اعزام یک مبارز داوطلب ایرانی به نام "دلاور" به کشورهای مورد حمله توسط داعش را به تصویر کشیده است. این فرد با بدرقه مردم ایران به سرزمین های جنگ زده رفته و از مردم عادی که در بیمارستان و مدرسه و ... گرفتار تروریست ها شده اند، دفاع می کند. این مبارزه طی 50 مرحله در بازی جذاب تر و سخت تر می شود. از جمله ویژگی های این بازی عبارت اند از:

  • بهره گیری از موضوعی ارزشی، انقلابی، به روز و مبتلابِه کشور و انقلاب به نام اعزام مدافعان حرم برای مبارزه با پدیده شوم تروریسم تکفیری و بیان مفهوم ایثار و شهادت و از خود گذشتگی و دفاع از مظلوم در قالبی جذاب.
  • بیان موضوع اصلی در قالبی نوجوان پسند با طراحی کاراکتر دلاور. به طوریکه مخاطب در طول بازی باید این فرد از خود گذشته را مدیریت و کنترل کند و با او در امر جهاد و ایثار هم زاد پنداری خواهد داشت.
  • استفاده از شعائر و نشانه های انقلابی در طول بازی. نشانه هایی چون پرچم ایران. پرچم الله اکبر و... . اهمیت این موضوع از آنجاست که تولیدات داخلی اغلب بخاطر ترس از دست دادن مخاطب، از پرداخت به این شعائر پرهیز می کنند.
  • محیط جذاب و زیبا و گرافیکی با طراحی فانتزی و نوجوان پسند، مراحل متنوع و صعودی، کسب امتیاز و سکه برای خرید اسلحه، تنوع در سلاح ها، فروشگاه و انبار مهمات و پارامتر هایی که یک بازی جنگی نیاز دارد.
  • نداشتن مشکلات نرم افزاری و اجرایی در بازی.
  • جذب مخاطب حداکثری به طوری که با گذشت فقط چند روز از ارائه آن، تعداد دانلودهای بازی در یکی از سایت های عرضه کننده نرم افزاری های اندروید از حدود 20،000 مورد گذشته است.

تا قبل از ورود فیلم اخراجی های 1 به عرصه فیلم سازی در سینمای ایران، اتهام انزوا و گوشه نشینی و نداشتن مخاطب همواره بر تولیدات سینمایی متعلق به جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی وارد می شد. گویا تولید گران ماهم این اتهام را پذیرفته بودند و عزم تصرف در این عرصه هنری و به خدمت درآوردن آن، کمتر در کارگردانان ارزشی و انقلابی دیده می شد. با ورود فیلم اخراجی ها در سال 1386، فیلمی که کاملا به جبهه و جنگ تعلق داشت و موضوع حُریّت افراد اخراجی در جبهه را تصویر می کشید و در عین حال فروشی تاریخی داشت، خط شکسته شد و جرات فیلم سازی موفق و مخاطب پسند در رگ کارگردانان متعلق به جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی جاری گشت. پس آن شاهد رشد و تحول در تولیدات فاخر ارزشی و مخاطب پسند سینمایی بودیم. گویی این باور به وجود آمد که می توان از مفاهیم ناب انقلابی در فیلم سازی استفاده کرد و همزمان، نظر مخاطب را بطور حداکثری جذب نمود.

با عرضۀ بازی "دلاور" به دنیای بازی های دیجیتال، امیدواریم این خط در عرصه تولیدات سایبری نیزشکسته شود. باور شود که پرداخت به مفاهیم اصیل انقلابی را می توان با سایر پارامتر های یک محصول هنری استاندارد، جمع کرد. دیده می شود که تولیدات داخل، متاسفانه صرفا به جذب مخاطب فکر می کنند و ماموریت کار خود را بر تنگ کردن فضا برای محصولات خارجی خلاصه کرده و از پرداخت به موضوعات ارزشی و انقلابی فاصله دارند. اما این بازی جذب مخاطب را با موضوعی ارزشی به خوبی جمع کرده است. عرصه فضای مجازی و بازی های دیجیتال به چنین خط شکنی هایی نیاز دارد. خط شکنی هایی که پیام ما می توانیم را صادر کند و دست اندرکاران حوزه فضای مجازی را همتی مضاعف دهد. ازین جهت بازی دلاور موفقیت حائز اهمیتی کسب کرده است. در مباحث فنی و نرم افزاری البته متخصصان امر باید نظر دهند اما این مقدار جذب مخاطب گواهیست بر توانایی حضور در صدر بازی های جذاب رایانه ای و رقابت با آنان.

با وجود چنین تلاش هایی سوالات زیر خطاب به مسئولین فضای مجازی به ذهن متبادر می شود:

  • آیا برای تجاری سازی و حمایت ازین تولیدات، برنامه ویژه ای وجود دارد؟
  • آیا ارگان و سازمانی منسجم برای طراحی و تولید محصولات سایبری در کشور وجود دارد یا این تولیدات بیشتر متکی به مراکز مردمی غیر دولتی و افراد خود جوش است؟
  • آیا برنامه ریزی یا سندی بالادستی جهت هدایت و راهبری موضوعات طبق اولویت های فرهنگی جمهوری اسلامی، برای تولید کنندگان سایبری وجود دارد؟ یا تولید کنندگان بدون داشتن نقشه راهی روشن، حسب تشخیص خود، به خلق آثار هنری و سایبری مشغولند؟

به عنوان مثال، رهبری همواره تاکید داشته اند که موضوع اصلی جهان اسلام و اولویت ما در سیاست خارجه مسئله فلسطین است. در زمان هایی هم که حسب نیاز درباره تروریسم تکفیری و داعش صحبت کرده اند، متذکر شده اند که موضوعی است فرعی جهت فراموش شدن و به حاشیه راندن مسئله فلسطین. ایشان داعش را آلت دستی خوانده اند که دست پشت پرده آن یعنی اسرائیل و امریکا، چندان پنهان نیستند. حال باید پرسیده شود که درباره مسئله فلسطین به عنوان صدر مسائل جهان اسلام محصولی به قوت دلاور (The Brave) در فضای سایبری تولید شده است؟ اگر پاسخ نه باشد، نشان میدهد که تلاش های ارزش مند و دغدغه مندانه جوانان در تولید محصولات سایبری، متاسفانه راهبری و هدایت نمی شود و چشم بینایی با نگاه از بالا، اولویت بندی نمی کند. این مسئله باید مورد توجه شواری عالی فضای مجازی قرار گیرد.

همت هنرمندان جوان کشور به خصوص دست اندرکاران استودیو گونای که بازی دلاور را تولید کرده حائز قدردانی و تشکر است. امیدواریم که تولیداتی ازین دست روز به روز بیشتر جای خود را در بین مخاطبان باز کنند.

منبع: پارس نیوز

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات