این جا مخروبه نیست، میراثی تاریخی است؛

آثار تاریخی میراث های کهنی از دوران گذشته هستند که این روزها مورد بی توجهی قرار گرفته و حال و روز خوبی ندارند به طوری که خانه تاریخی حاتمی بروجرد از بناهایی است که نفس هایش به شماره افتاده و شبستان های این خانه دیگر گلستان نیستند.

به گزارش لرستان خبر،  سال‎هاست میراث کهن و تاریخی که یادگار دوران های گذشته است به فراموشی سپرده شده اند و آرام آرام با فرو ریختن و از بین رفتن از ذهنمان پاک می شوند.

 انگار عجله ای برای نگه داری میراث گذشته وجود ندارد و نبود اعتبار دلیلی است که این آثار تاریخی مرمت نشده از بین بروند و نسل های آینده حتی یادگارهای دوران های قدیم را نبینند.

 شاید در نگاه اول به خانه های تاریخی و میراث های گذشته به نظر برسد که این آثار مخروبه ای بیش نیستند در صورتی که این خانه ها با دستان هنرمند هنرمندان سالهای دور ساخته شده که هر کدام برای خود ارزش زیادی دارند.

 در شهرستان بروجرد بیش از 50 خانه تاریخی با معماری های متفاوت و زیبا در بافت تاریخی شهر قرار دارند که برخی از آنها مورد بی مهری قرار گرفته و در حال فرو ریختن هستند.

 یکی از خانه های تاریخی و عمارت به یادگار از دوران قبل از زندیه که این روزها نفس های آخر را می کشد، خانه حاتمی است و با توجه به وضعیت و حال و روز وخیم این بنای تاریخی اما همچنان رها شده و تا کنون اقدامی برای مرمت آن انجام نشده است.

 گرچه دیگر بناهای تاریخی تا کنون مورد مرمت و بهسازی قرار گرفته تا حداقل از وضعیت بحرانی نجات یابند اما این بنا فراموش شده و به نظر می رسد اگر تا قبل از فصل بارش اقدامی برای مرمت صورت نگیرد وضعیت این بنا هر روز بدتر شود.

 در حال حاضر بنای ساختمان از جمله سقف آن فرو ریخته و پنجره های شکسته و بدون شیشه نشان دهنده وضعیت این یادگار گذشته است.

 با این اوصاف حیاط بزرگ این بنای تاریخی دیگر صفایی ندارد و علف های هرز، برگ های زرد، زباله های رها شده در این حیاط بیشتر از هر چیز دیگری دیده می شود.

 به نظر می رسد اگر به وضعیت این بنا رسیدگی شود و مرمت هایی برای احیای دوباره و نگه داری آن صورت گیرد این قابلیت را دارد که مانند یکی از خانه های تاریخی بروجرد مورد بازدید گردشگران قرار گیرد.

 "غلامرضا سلیمانی" مدیر کل میراث فرهنگی استان لرستان در گفت و گو با بازتاب بروجرد گفت: بسیاری از آثار تاریخی قابلیت تبدیل به ظرفیت برای جذب گردشگر را دارند که برای رسیدگی به وضعیت این خانه تاریخی در بروجرد ابتدا باید برنامه ریزی شود و اعتبارات مورد نیاز برای تملک این بنا در کمیته برنامه ریزی پیش بینی شود.

 وی اضافه کرد: بخشی از آثار تاریخی با واگذاری به بخش خصوصی مورد توجه قرار می گیرند که در شهرستان بروجرد قرار است چهار آثار تاریخی در دستور کار قرار گرفته و با مرمت و بهسازی نگه داری شوند.

 به گفته وی خانه تاریخی حاتمی باید ابتدا تملک شود و سپس اقدامات مرمتی روی آن انجام شود.

 در ادامه "حجت اله یارمحمدی" رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد گفت: با توجه به این که بخش هایی از خانه تاریخی حاتمی تخریب شده اما قابلیت احیا و بازسازی را دارد که ستون های چوبی، اتاق های تو در تو و راه پله های زیبا و قدیمی نمایی بسیار متفاوت را به این بنا بخشیده است.

وی اضافه کرد: تالار ورودی، پس تالار، تزیینات چوبی و گچی این خانه بسیار متفاوت است و به محض تملک اقدامات مرمتی روی ان انجام می شود.

منبع:بازتاب بروجرد

انتهای پیام/

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات