مدیرکل منابع طبیعی لرستان خبر داد:

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان از شناسایی ۶ مظنون آتش سوزی جنگل ها و مراتع استان خبر داد.

به گزارش لرستان خبر، شیرزاد نجفی اظهار داشت: از ابتدای سالجاری تا کنون ۲۶ مورد حریق در سطح جنگل ها و مراتع استان داشته ایم.

وی با اشاره به بررسی علل این آتش سوزی ها بیان کرد: اکثر این آتش‌سوزی ها عمدی و ناشی از عامل انسانی هستند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان گفت: خوشبختانه برای اولین بار در سطح استان تا کنون حدود ۶ نفر مظنون به ایجاد آتش سوزی در سطح جنگل ها را شناسایی کرده ایم.

نجفی یادآور شد: از این افراد یک نفر را به دستگاه قضایی معرفی کرده ایم و ما بقی افراد در حال تشکیل پرونده هستند و در اسرع وقت به دستگاه قضایی معرفی خواهند شد.

بنابراین گزارش جنگل‌های لرستان با قرارگیری در قلب زاگرس اهمیت حیاتی برای این زیست بوم منحصر به فرد دارند چرا که از وسعت ۵.۸ میلیون هکتاری جنگل‌های ۱۱ استان زاگرسی ۱.۲ میلیون هکتار در لرستان قرار دارد تا این استان حائز رتبه دوم وسعت جنگل‌ها باشد، عنوانی که وقوع مخاطرات مختلف طبیعی و انسانی آن را تهدید می‌کند.

استان لرستان به رغم دارا بودن ظرفیت‌های منحصر به فرد در زمینه اراضی جنگلی و مرتعی با مخاطرات جدی مواجه است، مخاطراتی که می رود عرصه های طبیعی این دیار را به دشت‌های بدون آب و علف تبدیل کند.

وقوع آتش سوزی های گاه و بیگاه در عرصه‌های جنگلی و مرتعی، چرای بی‌رویه دام، تعرض به عرصه های طبیعی و تغییر کاربری‌ها، خسارات خشکسالی و ریزگردها، اجرای پروژه های عمرانی غیرکارشناسی و... هر کدام زخمی را بر تن زاگرس زده‌اند تا سکته های مختلف، قلب این اکوسیستم را هر روز ضعیف‌تر کند.منبع:مهر

 

انتهای پیام/

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات