یادداشت مخاطب؛

عزل و نصب مدیران بر حسب رابطه گرایی و سیاسی کاری جزء مطالبات مردم نیست مردم از شما کسب بوجه از مجلس و دولت میخواهند، پیشرفت، توسعه و آبادانی میخواهند، کار و ایجاد اشتغال برای هزاران جوان تحصیل کرده میخواهند.

لرستان خبر: یادداشت-مهدی زکی پور: لرستان پس از گذشت ۳۷ سال از انقلاب همچنان ضعیف ترین استان از لحاظ اقتصادی، سیاسی و حتی فرهنگی است که از دلایل عمده آن ضعف مدیریتی، عدم دلسوزی و همچنین رابطه گرایی و جناح بازی نمایندگان و مسوولان این استان محروم است.

متاسفانه نمایندگان و مدیران استان(برخی از مدیران) وقتی بر صندلی جذاب ریاست تکیه میزنند به جای اینکه در صدد رفع مشکلات مردم و جامعه برآیند در اولین گام مدیران را بر کنار و با رابطه گرایی و گرایش به جناح خود، نزدیکان و هم حزبی های خود را که از او حمایت کرده اند بر منصب ریاست می گمارند حال کارآمد و لایق باشد یا بالعکس ناتوان و ناکارآمد!!!

برخی مدیران و مسوولان این استان اینگونه به منصب ریاست میرسند و همین امر سبب قربانی شدن لرستان در بین دیگر استان های کشور شده است.

چرا نمایندگان ما قبل از عزل مدیران، سوابق و رزومه آنها را مطالعه نمی کنند و اگر توانمند هستند آنها را حفظ نمی کنند؟ اگر هم قرار است کسی را برای مدیریت جدید نصب می کنند چرا بر حسب توانایی های آن فرد در امور مدیریتی نیست؟

مردم از نمایندگان و مسوولان استان انتظار دارند دلسوزانه مشکلاتشان را بررسی و برای رفع آنها بصورت مجدانه اقدام نمایند اما بنظر میرسد با برنامه هایی که در طول این ۳۷ سال مسوولان ما پیاده کرده اند لرستان هرگز از مشکلات فراوانش رهایی نمی یابد و این رشته سر دراز دارد.

متاسفانه تا گرایش به رابطه ها و این سیاسی کاری ها در لرستان وجود دارد مردم رنگ توسعه و پیشرفت، اشتغال برای جوانان را نخواهند دید و این محرومیت دیرباز سایه از سر این سرزمین غنی و کهن بر نخواهد داشت.

لرستان در کشور رتبه بیکاری و از لحاظ صنعتی و اقتصادی رتبه آخر را به خود اختصاص داده است، این در حالیست که هیچ کدام از مسوولان استان مسئولیت این فاجعه را به عهده نمی گیرند.

 به راستی کدام یک از نمایندگان تاکنون به وعده های عمل کرده اند؟ مگر نمایندگان و مسوولان ما نیز در این خاک متولد و به منصب ریاست نرسیده اند، چرا برای این دیار دل آنچنان که باید نمی سوزانند و برای رفع مشکلات تلاش نمی کنند؟

استان همجوارمان کرمانشاه، که روزگاری از نظر اقتصادی و فرهنگی قابل مقایسه با ما بود حالا قطب صنعتی کشور بحساب می آید و دلیلی جز توانایی، کارآمدی و خدمت دلسوزانه مدیرانش ندارد.

آنها بر خلاف برخی مدیران ما که تنها به فکر آباد کردن خود هستند تنها دغدغه شان توسعه و پیشرفت استانشان است، چون میخواهند در کشور نمونه باشند، جوانانشان که آینده سازان دیارشان هستند به کار مشغول باشند و از بهترین امکانات بهره مند شوند ولی بعضا مسئولان ما بدنبال منافع شخصی و اقتصادی خودشان هستند و برای تثبیت جایگاهی بهتر حاضرند مردم یک استان را قربانی کنند.

آیا این ناکارآمدی و بی لیاقتی مسوولان ما نیست که کارخانجات کوچکی که از گذشته در استان وجود داشته است یکی پس از دیگری بخاطر عدم تامین بودجه و حمایت از تولیدکنندگان تعطیل می شوند؟

 در سفر وزیر کار به لرستان نرخ بیکاری در این استان به بالای ۴۰ درصد رسیده است این در حالی است که زنان دلفان برای تامین اولین مایحتاج زندگی به میادین کارگری روی آورده اند، در شهرهای ما جوانان بخاطر بیکاری به اعتیاد و سپس به ناهنجاری های اجتماعی روی می آورند و جوانان دیگر شهرها که در پایتخت برای کارگری در میادین پرسه میزنند. بهبود معیشتی مردم کلاف سردرگمی است که همچنان مردم را در تنگنا قرار داده است.

آقای نماینده و مسئول عزیز اگر  میخواهید لرستان در مسیر تحقق توسعه متوازن قرار گیرد باید ایجاد اشتغال، مبارزه جدی با فقر و محرومیت و بحران بیکاری در اولویت قرار گیرد، عزل و نصب مدیران بر حسب رابطه گرایی و سیاسی کاری جزء مطالبات مردم نیست، مردم از شما کسب بوجه از مجلس و دولت میخواهند، پیشرفت، توسعه و آبادانی میخواهند، کار و ایجاد اشتغال برای هزاران جوان تحصیل کرده میخواهند، فراهم کردن شرایط ازدواج و تشکیل خانواده میخواهند، تاسیس کارخانجات صنعتی و تولیدی از انتظارات مردم است و در پایان از شما وجدان کاری و تلاش برای ساختن لرستان را طلب دارند.

✍مهدی زکی پور- نویسنده و جامعه شناس

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید
 • محمود

  برادران و خواهران عزیز هر چقدر از بی کفایتی و ناکارآمدی مدیران کلیدی استان که نقش به سزایی در اشتغالزایی استان را دارند و در این سه سال دولت تدبیر و امید راس کار هستند و استان را به نابودی کشانده اند بنویسیم و فریاد بزنیم هیچ فایده ای ندارد مدیرانی مانند کشاورزی و جهاد ومدیریت آب و مدیرشهرکهای صنعتی نقش اصلی در نابودی استان به دلیل عملکرد ضعیف خود دارند ولی افسوس که یا هم طایفه ای مدیریت ارشد استان هستند و یا ......خدا داند و بس.....خدا به مردم کمک کند.

 • بی نام و نشان

  خدا می داند که فقط برای رضای او این چند خط را تایپ می کنم

  به عنوان یک اصول گرا، اگر خدا قبول کند و اگر حقیر را هم الله انسان حساب کند باید گفت که غرور و کینه را باید کنار گذاشت و جز حقیقت و رضای او چیزی نگفت بنده معتقدم لرستان استانداری بهتر از باروند در طول 40 سال گذشته نداشته و شاید هم نخواهد داشت
  اصلا این مدیر شیوه کارش با دولت تدبیر و امید و یا اصلاح طلبان یکی نیست این بنده خدا در هر کش و قوس به دنبال منفعت مردم محروم استان است
  خدا لعنت کند من را اگر کلیت پیامم دروغ باشد و یا به جایی وصل باشم
  موفق باشید

  • ناشناس

   حضرت عالی یقینا تحت تاثیر تبلیغات ایشان قرار گرفته اید ایشان با توجه به همراه بودن صدا وسیمای استان با ایشان فقط شعار خوب میدهند استانداران قبلی مانند دهمرده خیلی بهتر عمل کردند ولی توی بوق وکرنا نمیشد

  • ناشناس

   در این سه سال کار فابل توجهی در استان انجام نشده، در مقابل باند بازی، شعار و وعده، روحیه تجملگرایی و سیاسی کاری صد برابر شده است، به هر حال ایشان مدیر ارشد استان است و به حساب او گذاشته میشود، مردم واقعیتها را لمس میکنند.

 • خادم ملت

  مریضی لاعلاج نیست که درمان نداشته باشه
  مدیر ارشد استان لطف کنه و یه لیست از مدیران کل و مدیران شهرستان تهیه کنه ؛ اونایی که بالای 30 سال سابقه دارن رو طی یک مراسم خاص بازنشسته کنه چرا که بندگان خدا زحماتشون رو کشیدن و هر چی در چنته داشتن رو کردن و دیگه بیشتر از این کاری از دستشون بر نمیاد. اونایی که زیر 30 سال سابقه دارن و فاقد تخصص هستن رو از سیستم مدیریتی خارج کنه و به کارمند مبدل کنه .آنگاه با اشرافیت کامل بر رزومه ی مدیران کاندید شده و با حفظ فاکتور جوانی و تخصص و تعهد ؛ مدیر شایسته رو انتخاب کنه . سپس از مدیر جدید برنامه های کاریش رو با تایم بندی مناسب بخواد .
  درمان درد مشکلات لرستان تو چند خط بالاست.

نظرات