با آغاز فصل پاییز

آژیر قرمز سیلاب برای لرستان بازهم به صدا درآمده و به دستگاه‌ها آماده‌باش داده‌شده است تا از تکرار حوادث تلخ سال ۹۴ شاید این بار جلوگیری شود؛ لرستانی‌ها منتظر خشکسالی و سیل باشند.

به گزارش لرستان خبر، سیل یکی از حوادث طبیعی است که سالانه خسارات زیادی به زیرساخت‌های کشور وارد می‌کند به‌طوری‌که این پدیده ازنظر تعداد وقوع و گستردگی حوزه عمل، نسبت به سایر بلایای طبیعی در مرتبه بالاتری قرار دارد.

جاری شدن سیلاب در میان غفلت مسئولان

مطابق اظهارنظر کارشناسان یافته‌های آماری نشان می‌دهد در پنج دهه گذشته بیش از نیمی از خسارات ناشی از بلایای طبیعی در دنیا مربوط به سیل بوده است.

این در حالی است که لرستان نیز به‌عنوان سرزمینی کوهستانی با شیب متوسط حدود ۱۱ درصد به لحاظ شرایط آب و هوایی و وجود بارش‌های شدید و سیل آسا، گسترش سازنده‌های زمین‌شناسی ریزدانه و نفوذناپذیر، ویژگی‌های خاکشناسی و همچنین دخل و تصرف‌های انسانی در حوضه‌های آبخیز آن به‌صورت تغییر کاربری‌های غیراصولی در بستر و حریم رودخانه‌ها، برداشت‌های بی‌رویه مصالح رودخانه‌ای و تخریب پوشش گیاهی، یکی از نقاط سیل‌خیز کشور با پتانسیل بالاست.

بااین‌حال به دلیل خشکسالی‌ از بهمن‌ماه سال ۸۴ سیل بزرگ و مخربی در استان نداشتیم و همین امر موجب غفلت متولیان امر در استان شد تا در ۲۸ مهرماه سال ۹۳ به دنبال بارندگی‌های ۲۴ ساعته در لرستان و همچنین آبان ماه سال ۹۴ خسارات مالی سیلاب تبدیل به خسارات جانی شود.

در جریان این سیلاب‌ها علاوه بر قربانی شدن ۸ نفر، سیل به زیرساخت‌های استان خسارات جدی وارد کرد که این امر لزوم توجه مسئولان به‌احتمال وقوع حوادث مشابه را روشن‌تر می‌سازد.

«لانینو» درراه است

رضا آریایی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در سخنانی بابیان اینکه بر اساس پیش‌بینی‌های اعلام‌شده بخش وسیعی از کشور ایران و همچنین به‌تبع استان لرستان در سال آبی جاری تحت تاثیر پدیده جهانی «لانینو» قرار خواهد گرفت اظهار داشت: این پدیده همراه باکم بارشی و خشکی خواهد بود.

وی بابیان اینکه بارندگی‌ها در سال آبی جاری از آخرین روزهای مهرماه شروع می‌شود عنوان کرد: تجربه چند سال گذشته نشانگر این بوده که اولین بارندگی‌ها تند، ناگهانی و رگباری خواهد بود.

مدیرکل مدیریت بحران لرستان با تأکید بر اینکه به‌طور حتم این نوع بارندگی‌ها در استان منجر به وقوع سیلاب‌های مخرب و پر خسارت خواهد شد، گفت: در شرایط فعلی که آب رودخانه‌ها، آبراهه‌ها، مسیل‌ها در کمترین مقدار خود قرار دارد شهرداری‌ها باید نسبت به انجام لایروبی رودخانه‌های اصلی و محدوده شهرها اقدام کنند.

آریایی با اشاره به اعلام اطلاعیه مدیریت بحران استان به فرمانداران که روسای شورای مدیریت بحران شهرستان‌ها هستند گفت: در این راستا باید فرمانداران هرچه سریع‌تر اقدام به تشکیل جلسه مدیریت بحران شهرستان کنند.

رودخانه‌ها لایروبی شود

وی با تأکید بر اینکه فرمانداران باید دستگاه‌های اجرایی و مرتبط را موظف به انجام اقدامات پیشگیرانه کنند گفت: باید کار هرس درختان خشک‌شده و پوسیده که در مجاورت خطوط انتقال برق هستند صورت گیرد.

مدیرکل مدیریت بحران لرستان بر لزوم لایروبی رودخانه‌ها، مسیل‌ها و انهار در داخل شهرهای استان توسط شهرداری‌ها و همچنین دهانه پل‌ها توسط اداره کل راه و شهرسازی و راهداری استان تأکید کرد و گفت: این در حالی است که طی هفته‌های گذشته نیز توسط معاونت عمرانی استانداری لرستان به شهرداران استان تأکیدات لازم در این زمینه شده است که با حساسیت ویژه‌ای کار لایروبی رودخانه‌ها را در دستور کار خود قرار دهند.

آریایی در ادامه سخنان خود بابیان اینکه طی سال گذشته ما در استان شاهد بارش‌های بی‌سابقه‌ای بودیم گفت: ما بیشترین بارش‌ها ر ا در استان طی سال گذشته داشته‌ایم و متوسط بارندگی‌های استان حدود ۷۵۰ میلی‌متر بود.

وی با تأکید بر اینکه به‌طور حتم دیگر این حجم از بارندگی در استان تکرار نخواهد شد افزود: طی ۱۰ سال گذشته استان لرستان در ردیف استان‌های خشک و دارای پدیده خشکسالی قرارگرفته است.

بارش‌هایی که لرستان را سیراب نکرد

مدیرکل مدیریت بحران لرستان بابیان اینکه اخیرا نیز بر اساس اعلام مرکز خشکسالی ایران و همچنین سازمان مدیریت بحران کشور لرستان در ردیف استان‌های دارای پدیده خشکسالی قرار گرفت گفت: لرستان طی ۱۰ سال گذشته به‌شدت از خشکسالی آسیب‌دیده است.

آریایی گفت: اگرچه متوسط بارندگی لرستان طی سال گذشته حدود ۷۵۰ میلی‌متر بوده و در برخی نقاط استان این میزان به هزار و ۴۰۰ میلی‌متر رسید اما بازهم لرستان در ردیف استان‌های خشک و مواجه با پدیده خشکسالی قرار دارد.

وی با تأکید بر اینکه ثبت بارش هزار و ۴۰۰ میلی‌متر در ایستگاه‌های هواشناسی مانند «شول‌آباد» و یا سپیددشت بوده است گفت: این در حالی است که با توجه به موقعیت قرارگیری این ایستگاه‌ها در حاشیه استان لرستان این میزان بارندگی‌ها کوچک‌ترین تأثیری در اقتصاد و همچنین تغذیه آب‌های زیرزمینی لرستان نداشته و به‌صورت آب‌های سطحی به رودخانه و سد دز واردشده است.

مدیرکل مدیریت بحران لرستان با تأکید بر اینکه بارندگی‌های سال گذشته هیچ‌گونه منفعتی برای لرستان نداشته است گفت: این امر نیز موجب شده که لرستان همچنان در ردیف استان‌های مواجه با پدیده خشکسالی قرار گیرد.

نگذاریم حادثه تلخ دیگری رقم بخورد

آریایی با تأکید بر اینکه لرستان ۱۰ سال بوده که با پدیده کم‌بارشی و خشکسالی دست در گریبان است گفت: در این راستا لرستان طی سال آبی جاری به‌طور حتم با پدیده «لانینو» یا کم‌بارشی و خشکسالی مواجه خواهد بود.

وی با تأکید بر اینکه در پی وقوع این پدیده به‌طور حتم شاهد به راه افتادن سیلاب در استان خواهیم بود و در این راستا باید دستگاه‌های متولی مانند شهرداری‌ها، فرمانداری‌ها و ... در آماده‌باش کامل قرار گیرند گفت: ما تجربه تلخ سیلاب مهرماه سال۹۳ که در پی آن پنج نفر کشته و همچنین تجربه سیلاب آبان ماه سال ۹۴ که منجر به کشته شدن سه نفر شد را در استان داریم.

مدیرکل مدیریت بحران لرستان با تأکید بر اینکه وقوع این سیلاب‌ها با اولین بارندگی در استان ر خ داد گفت: در این راستا امسال نیز احتمال وقوع سیلاب در استان با اولین بارندگی‌ها که از اواخر مهرماه آغاز می‌شود وجود دارد.

آریایی تصریح کرد: در این راستا شهرداری‌ها باید نسبت به لایروبی رودخانه‌های استان که هم‌اکنون تقریباً آب خیلی کمی در آن‌ها جاری است باید اقدام کنند چراکه رسوب  سیلاب‌های گذشته نیز در این رودخانه‌ها وجود دارد و احتمال طغیان و وقوع سیلاب دوباره در این رودخانه‌ها طی امسال هم وجود دارد.

منبع: مهر

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید
  • محمود

    مدیران محترم استانی جانشان به سلامت باد. ...هفته های فرهنگی و شادی و طرب را دریابید سیل و خشکسالی کیلو چند باشه ؟؟؟الان اولویت اصلی روی هفته های فرهنگی پر رقص و آواز است برای تهران نشینان بی غم.....خدا هدایتتان کند فقط همین

نظرات