آنچه در جلسه ستاد بحران خرم آباد گذشت؛

جلسه ستاد بحران خرم آباد تشکیل و بر ضرورت لایروبی و ساماندهی رودخانه «کرگانه شرقی» این شهر قبل از شروع بارندگی ها تاکید شد.

به گزارش لرستان خبر، جلسه ستاد بحران شهرستان خرم آباد ظهر امروز یکشنبه در فرمانداری خرم آباد برگزار و در آن بر ضرورت لایروبی و ساماندهی رودخانه فصلی «کرگاه شرقی» که از روستاهای «سالی»، «کاکاشرف»، «دیناروند» و «ده باقر» و مسیر نیروگاه خرم آباد عبور می کند و در نهایت به روستاهای «دارایی»، «سهیل بیگی»، «بدرآباد» و  فرودگاه خرم آباد می ریزد، تاکید شد.

ساخت و سازهای غیر مجاز در مسیر رودخانه

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان خرم آباد در این جلسه گفت: برخی از روستاهای این منطقه حتی ۱۵۰ سال قدمت دارند ولی به علت ساخت و سازهای غیر مجاز و بارندگی های سیل آسای سال گذشته، در جریان اصلی هدایت این آبها مشکلاتی ایجاد شده است.

مراد بیرانوند افزود: در گذشته هر کدام از این روستاها دارای مسیل هایی بوده ولی ساخت و سازهای صورت گرفته مسیر طبیعی عبور جریان های آب را از حالت طبیعی خارج کرده به طوری که اگر سال گذشته حتی نیم ساعت بیشتر بارندگی، ادامه می یافت، اتفاقات جدی در منطقه رخ می داد.

وی ادامه داد: متاسفانه سال گذشته خسارت هایی به اراضی کشاورزی منطقه وارد شد و با توجه به پیش بینی های سازمان هواشناسی باز هم امکان دارد، سیلاب و خسارت در این منطقه ایجاد شود.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان خرم آباد اضافه کرد: انتظار می رود که امسال بیشترین خسارت ها به کشاورزی مناطق «دارایی»، «دیناروند»، «ده باقر» و ... وارد شود که این مسئه، ضرورت ساماندهی مسیل این رودخانه فصلی را بیشتر می کند.

بیرانوند خاطر نشان کرد: همچنین انتظار می رود که دستگاه های همکار در این بخش از جمله آب منطقه ای، راه و شهرسازی، بنیاد مسکن و ... تجهیزات و دستگاه های لازم مانند بیل مکانیکی و ... را برای جلوگیری از این مشکل در اختیار دستگاه های مجری قرار دهند.

افزایش بارندگی ها و بالا آمدن سطح آب رودخانه

مدیر امور آب شهرستان خرم آباد نیز در این جلسه گفت: حجم بارندگی های شهرستان خرم آباد در سال های گذشته ۵۰۰ تا ۵۵۰ میلی متر بود که این مقدار سال گذشته به ۷۳۰ میلی متر رسید و خسارت هایی برای اراضی کشاورزی و حتی منازل مردم منطقه ایجاد کرد.

بهزاد جوادی افزود: به علت توپوگرافی خاص شیب این مسیر به رودخانه «کاکاشرف» منتهی می شود و در نهایت با عبور از روستاها و مسیرهای مختلف به «بدرآباد» و رودخانه «ماسور» می ریزد و در در طول مسیر مشکلاتی برای کشاورزان و ساکنان منطقه ایجاد می کند.

وی ادامه داد: ساخت و سازهای صورت گرفته در برخی مناطق از جمله «دارایی» سبب شد که سال گذشته مشکلات زیادی ایجاد شود که در این زمینه تا کنون بیش از ۲۲ اخطار برای کسانی که اقدام به ساخت و ساز غیر مجاز کرده اند، بدهیم.

مدیر امور آب شهرستان خرم آباد خاطر نشان کرد: متاسفانه برخی از مردم در این مسیر لوله گذاری کرده اند که این خود باعث بروز مشکل می شود و البته نیاز است که دهیاری ها هم مجوز ها و همکاری های لازم برای عقب نشینی این ساختمان ها را صادر کنند.

جوادی گفت: در صورت تامین تجهیزات لازم از طریق دستگاه های همکار، امور آب شهرستان می تواند در این مسیر اقدامات لازم را انجام بدهد.

احتمال خسارت سیلاب به اراضی کشاورزی و خانه های مسیر رودخانه

مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خرم آباد نیز در این جلسه گفت: دخالت عوامل انسانی سبب شده که آب رودخانه در مناطقی از مسیر اصلی عبور نکند و در ابتدا باید سرشاخه های این حوزه آبخیزداری شناسایی شوند.

داریوش آریان افزود: باید دبی های آب وارد شده به رودخانه و همچنین حجم رواناب های این منطقه بررسی شود تا بتوانیم طرح مناسبی برای ساماندهی این مسیل، ارائه کنیم.

وی ادامه داد: علاوه بر این باید توجه ویژه ای به نوع ابرها و حجم بارندگی های آنها داشته باشیم تا به خاطر وجود مشکلاتی مانند شستشوی خاک و نازک شدن آن در مناطق بالادست این رودخانه که جنگلی هستند، راهکار مناسبی در مدت باقی مانده به بارش ها، طراحی و اجرا کنیم.

آریان عنوان کرد: در برخی مناطق  روستایی هم که مسیر حرکت مسدود شده باید کانال ایجاد شود تا این نوع جریان آب که فرسایشی است و باعث خسارت به اراضی کشاورزی و منازل منطقه می شود، به درستی هدایت شود.

پیش بینی بارندگی های شدیدتر نسبت به سال گذشته

بخشدار مرکزی خرم آباد نیز در این جلسه گفت: متاسفانه از زمان وقوع سیلاب سال گذشته تا کنون رودخانه فصلی «کرگاه شرقی» لایروبی نشده است.

سیروس بیرانوند افزود: به علت لایروبی نشدن کف مسیر رودخانه قابل مشاهده نیست که در این صورت اگر سیلاب مانند سال گذشته ایجاد شود، خسارت های اولین بارندگی بیشتر از سال گذشته خواهد بود.

وی ادامه داد: برخی از روستاهای مسیر رودخانه فصلی «کرگانه» از جمله روستای «ده باقر» از هر دو طرف، رودخانه به داخل آن وارد می شود که مشکلاتی سال گذشته برای کشاورزان منطقه ایجاد کرد و لازم است که لایروبی و ساماندهی این مسیر با جدیت دنبال شود.

بخشدار مرکزی خرم آباد خاطر نشان کرد: روستای «سهیل بیگی» هم با چنین مشکلاتی مواجه است که متاسفانه امکان تردد بیل مکانیکی و ... در برخی قسمتهای این روستا وجود ندارد و این امر ضرورت لایروبی به موقع این منطقه را هم بیشتر می کند.

بیرانوند افزود: روستای «میانگلال» هم با توجه به تجربه سیلاب سال گذشته در خطر جدی قرار می گیرد چرا که به خاطر سیلاب سال قبل، حتی آسفالت  برخی قسمت ها از بین رفت.

وی ادامه داد: بر اساس اظهارات هواشناسی بارندگی های امسال کمتر اما شدیدتر هستند که این امر ضرورت توجه ویژه برای ساماندهی و لایروبی این مسیل و توجه به روستاها و اراضی کشاورزی در معرض خطر را بیشتر می کند.

رودخانه خرم آباد قبل از بارندگی ها باید لایروبی شود

معاون فرماندار خرم آباد نیز در این جلسه گفت: در ابتدا باید به صورت میدانی از این مسیر بازدید شود و مشکلات موجود در مسیر شناسایی شود.

ابوالفضل خورشیدوند افزود: مشکلات زیادی بر اثر سیلاب سال گذشته در این مسیر ایجاد شد، که امسال باید از وقوع آن جلوگیری کنیم.

وی ادامه داد: بعد از کار کارشناسی و بررسی مسیر باید برای لایروبی این مسیر، قبل از بارندگی ها اقدام کرد.منبع: مهر

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات