آرش نهاوندی: تعلل در پذیرش بیماران اورژانسی و خلاف قانون عمل کردن برخی بیمارستان ها و عدم انجام مداوای اولیه بیمار پیش از پذیرش بیمار یا انتقال وی به بیمارستانی دیگر ازجمله معضلات عمده ای هستند که در حوزه درمان وجود دارند و به دلیل شرایط بد اقتصادی نمودی پررنگ تر نیز پیدا کرده اند.

به اعتقاد یکی از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، عدم انجام درمان اولیه روی بیمار اورژانسی ازجمله جرائمی است که در رده بندی جرائم کیفری قرار می گیرد و باید با متخلفان در این زمینه مانند یک مجرم رفتار کرد. برای روشن شدن روند پذیرش در بیمارستان ها و نحوه مداوای بیماران اورژانسی با دکتر سیامک مره صدق عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی و دکتر مسعود مسلمی فرد نایب رئیس انجمن پزشکان عمومی کشور گفت وگویی انجام داده ایم که درپی می آید.

بیمار اورژانسی نیاز به پذیرش ندارد

دکتر سیامک مره صدق، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در توضیح روند پذیرش در بیمارستان ها گفت: از نظر قانونی تمامی بیمارستان ها چه دولتی و چه خصوصی موظف به پذیرش بیماران اورژانسی در هر شرایطی هستند. اگر در بیمارستانی اقدامات درمانی اولیه روی بیمار اورژانسی انجام نشود، تخلف بوده و حتی بالاتر از آنها جرم تلقی می شود؛ چراکه طبق قانون اگر بیمارستانی از ارائه خدمات به بیماران اورژانسی خودداری کند، این مورد تخلف محسوب نمی شود بلکه جرم از نوع قاصربودن است که مجازات کیفری نیز دارد.

روند پذیرش بیماران اورژانسی در بیمارستان های خصوصی به گونه ای است که پس از رفع حالت اضطراری و ثابت شدن وضعیت بیمار، چنانچه بیمار توانایی پرداخت هزینه درمان را نداشته باشد باید نسبت به انتقال او از بیمارستان های خصوصی به بیمارستان های دولتی و اخذ پذیرش اقدام کرد. درصورتی که بیمار اورژانسی بدون حتی یک ریال پول به بیمارستانی در نزدیکی خود مراجعه کند، این بیمارستان چه خصوصی و چه دولتی، موظف است درمان اولیه روی وی را بدون دریافت پول انجام دهد. دکتر مره صدق درباره نحوه برخورد با برخی بیمارستان هایی که حاضر به انجام مداوای اولیه روی بیماران نمی شوند، گفت:

برخوردبا این بیمارستان ها باید موردی انجام شود. البته من هیچ اطلاع دقیقی در این باره ندارم و اگر اطلاعات کاملی در اختیار من گذاشته شود، به عنوان یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان خود را موظف می دانم که این موارد را پیگیری کنم، با این حال تکرار می کنم که تمامی بیمارستان ها طبق قانون موظف به پذیرش بیماران اورژانسی و انجام درمان اولیه روی آنها هستند.

اگر هم بیمارستانی از این کار استنکاف کرده باشد باید گزارشی رسمی در این باره نوشته شود تا بتوان مورد تخلف بیمارستان را پیگیری کرد. دکتر مره صدق در ادامه تأکید کرد: زمانی که بیمار اورژانسی به بیمارستانی مراجعه کرد نیازی به پذیرش ندارد و اقدامات اولیه درمانی روی وی همزمان با پذیرش انجام می گیرد.

در مورد بیمار اورژانسی که دچار خونریزی شده است، چیزی به نام پذیرش نداریم. اقدامات درمانی مانند کنترل خونریزی، آماده کردن بیمار و گرفتن رگ حتی انتقال به اتاق عمل بدون نیاز به پذیرش صورت می گیرد. حتی برخی بیماران امکان دارد همراه پلیس به بیمارستان ها مراجعه کنند و در حالت کما باشند و هیچ همراهی هم نداشته باشند. با وجود اینکه این بیماران بدون عضوی از خانواده خود به بیمارستان مراجعه کرده ‍ اند باید تمامی اقدامات درمانی روی آنان انجام گیرد.

مراکز درمانی تخلف نمی کنند

دکتر مسلمی فرد با بیان اینکه تخلفی در مراکز درمانی صورت نمی گیرد، گفت: بیمار اورژانسی که وارد بیمارستان می شود بدون انجام پروسه خاصی درمان روی وی انجام می گیرد. درواقع پیش از پرسیدن اسم و مشخصات وی کار مداوا آغاز می شود. پس از آغاز درمان اولیه، کار پذیرش بیمار انجام می گیرد. هیچ بیمار اورژانسی نیست که پس از ورود به مراکز اورژانس معطل فرایند پذیرش شود.

وی در مورد وضعیت پذیرش بیمارانی که وضعیت مشکوکی دارند و از قرص های روانگردان یا مواد مخدر استفاده کرده یا در درگیری مجروح شده اند، گفت: هر بیماری با هر شرایطی به بیمارستان ها مراجعه کند مسئولان این مراکز درمانی موظف هستند به کار وی رسیدگی کنند. ما در ابتدای امر به اینکه فرد مراجعه کننده روانگردان مصرف کرده یا در یک درگیری شرکت داشته، کاری نداریم و مهم این است که وی در وهله اول درمان شود. کسانی که در کادر پزشکی و درمانی حضور دارند به اهمیت این موضوع به طور کامل واقفند. در رابطه با بحث پذیرش نیز هیچ بیماری با مشکل مواجه نخواهد شد و کارش را انجام می دهند. او در مورد اخبار عدم پذیرش برخی بیماران سانحه دیده در بیمارستان ها گفت: در زمان انتشار این اخبار به برخی زوایای آن پرداخته نمی شود. دکتر مسلمی فرد ادامه داد:

تمام بیمارستان ها کار درمان اولیه را انجام می دهند اما به عنوان مثال، اگر جراح پیوند عروق در فلان بیمارستان حضور نداشته باشد نمی توان مراحل درمان تکمیلی روی بیمار را در این بیمارستان انجام داد و باید وی را به مرکز درمانی دیگری انتقال داد. در این بین در بیمارستان جلوی خونریزی از رگ را تا زمان رسیدن جراح عروق می گیرند. در همه مراکز درمانی ما همه نوع متخصص حضور ندارد و در برخی موارد باید بیمار را به بیمارستانی انتقال داد که دارای متخصص مورد نیاز برای درمان وی است.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات