پژوهش های جدید نشان می دهد، ستارگانی که از میزان پایین سدیم در ترکیبات خود برخوردار هستند، عمر طولانی تری نسبت به ستارگان نمکی تر دارند.

  « سیمون کمپبل» از محققان اخترفیزیک دانشگاه موناش با استفاده از نتایج مطالعات منتشر شده در دهه ۱۹۸۰ میلادی، تحقیقاتی را آغاز کرد که ۹ سال بطول انجامید.

مطالعات قبلی که از داده های با کیفیت پایین استفاده کرده بودند، تفاوتهای احتمالی بین جمعیت ستارگان را در خوشه ستاره ای NGC۶۷۵۲ در فاصله ۱۳ هزار سال نوری توصیف می کردند؛ این مطالعات نظریه ای در خصوص خوشه های کروی مطرح می کنند که نشان می دهد، بسیاری از ستارگان در گروه های ستاره ای دارای تاریخچه تکاملی مشابه هستند.

یک گروه محققان چند ملیتی از کشورهای استرالیا، آلمان و دانمارک به رهبری « کمپبل» ، مطالعه ای انجام دادند که مشاهده سدیم با استفاده از تلسکوپ بسیار بزرگ (VLT) شیلی را تأیید می کند و اکنون محققان بدنبال یافتن اهداف نجومی بیشتر برای کشف علت این پدیده هستند.

« کمپل» تأکید می کند: تست سدیم یک ردیاب ایده آل محسوب می شود، چراکه این ستارگان کم جرم از گرمای کافی برای تحت تأثیر قرار دادن فراوانی سدیم خود برخوردار نیستند.

خوشه ستاره ای NGC۶۷۵۲ سومین خوشه درخشان است که از زمین و با چشم غیر مسلح قابل مشاهده بوده و بارها مورد مطالعه قرار گرفته است؛ این خوشه جنوبی نخستین بار در سال ۱۸۲۶ توسط « جیمز دانلوپ» فهرست بندی شد.

با توجه به نزدیک بودن و وجود گرد و غبار در اطراف این خوشه ستاره ای، محققان این خوشه را برای بررسی سدیم مورد مطالعه قرار دادند.

نمونه ای از ۱۰۰ ستاره این خوشه که احتمالا دارای یک میلیون ستاره در مرزهای خود است، مورد بررسی قرار گرفت که نتایج رصدهای قبلی را تأیید می کند؛ بر این اساس ۳۰ درصد از ستارگان در هر مرحله از حیات دارای مقادیر کم سدیم هستند.

محققان بدنبال انجام رصدهای بیشتر در خوشه هایی مانند M۲ و M۵ با استفاده از داده های تلسکوپ بسیار بزرگ (VLT) برای یافتن نشانه های بیشتر سدیم هستند؛ خورشید نیز بدلیل دارا بودن مقادیر کم سدیم در ترکیبات خود، احتمالا عمر طولانی خواهد داشت.

نتایج مطالعه کشف سدیم در این خوشه ستاره ای در مجله Nature منتشر شده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات