زهرا رفیعی: بیماری های واگیردار ناشناخته کابوس جوامع بزرگ است.

این بیماری ها با کوچک ترین بی تدبیری می توانند گسترش یابند. ایدز با وجود اینکه دهه های متمادی از کشف و شناسایی اش می گذرد، بیماری ناشناخته ای است که راه درمان قطعی ندارد. خبرهای امیدبخش درمان ایدز در حد تحقیقات آزمایشگاهی باقی می مانند و به صورت داروی تجاری وارد بازار نمی شوند. داروهای موجود ایدز بیشتر برای کنترل بیماری است. شیوع ایدز در کشورها تنها با داشتن برنامه ریزی و اجرای برنامه های آموزشی می تواند روند روبه کاهشی داشته باشد. خط باریکی بین کنترل این بیماری و تبدیل شدن آن به یک فاجعه انسانی وجود دارد.

براساس آخرین آمارهای رسمی وزارت بهداشت، تعداد مبتلایان به ایدز در ایران تا اول تیر ماه ۲۶هزارو۵۵۶ نفر است. در مقایسه این آمار با موارد مشابه که در سال ۱۳۹۱گزارش شده است، اعتیاد تزریقی۵۲.۲ درصد، رفتارهای پرخطر۳۳.۲درصد و انتقال از مادر مبتلا به کودک ۳/۳درصد تشکیل داده است. در ۱۱.۳درصد از موارد شناسایی شده در این سال راه انتقال نامشخص بوده و هیچ مورد جدید ابتلا از راه خون و فراورده های خونی گزارش نشده است.

علل ابتلا به HIV در بین کل مواردی که از سال۱۳۶۵ تا به حال در کشور به ثبت رسیده است به ترتیب تزریق با وسایل مشترک در مصرف کنندگان مواد مخدر ۶۸.۴درصد، رفتار پرخطر ۱۲.۳درصد، دریافت خون و فراورده های خونی ۰.۹درصد و انتقال از مادر به کودک ۱.۲درصد بوده است. همچنین راه انتقال در۱۷.۱درصد نامشخص بوده است. این در حالی است که رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیردار وزارت بهداشت چندی پیش در گفت وگو با فارس از افزایش ایدز بین زنان ابراز نگرانی کرد و گفت که بروز ایدز جنسی در برخی استان ها به ۲۰ رصد رسیده است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیردار وزارت بهداشت گفت: هنوز الگوی ابتلای ایدز به روش تزریقی در کشور حرف اول را می زند اما همزمان الگوی انتقال جنسی در حال گسترش است به خصوص این مسئله در مورد زنان نگران کننده شده و در برخی استان ها تا ۲۰ درصد موارد جدید از طریق رفتار پرخطر بوده است. الگوی اصلی انتقال ویروس ایدز در کشور ما هنوز الگوی تزریقی و سرنگ مشترک است و به یقین اگر بگوییم به خاطر توزیع سرنگ بین معتادان و کاهش انتقال به روش تزریقی، الگوی جنسی روش اصلی انتقال ایدز شده است، حرف درستی نزده ایم.

دکتر محمدمهدی گویا افزود: طبیعی است که توزیع سرنگ رایگان در بین معتادان و نیز توزیع متادون در بین آنان تا حدی شیوع این بیماری را از طریق اعتیاد تزریقی کم کرده اما به هیچ وجه این روش انتقال قطع نشده است که ۲ دلیل عمده دارد؛ اول اینکه تعداد مراکزی که این خدمات را ارائه می کنند کافی نیستند دوم اینکه کیفیت خدمات این مراکز هنوز ایده آل نیست. اگرچه ایدز فعلا قابل درمان نیست، تجربیات موفق بسیاری، امید به کنترل آن را می دهد. تعداد زیادی از کشورهای پیشرفته با خدمات استاندارد و همه جانبه توانسته اند ایدز را کنترل کنند.

حمایت اجتماعی در ابعاد مختلفی از قبیل حمایت های اطلاعاتی، ابزاری و عاطفی از منابع مختلف حمایتی همچون دوستان و اقوام، همسر و جامعه و دولت می تواند در بهبود کیفیت زندگی این افراد تأثیر داشته باشد. همچنین با توجه به احتمال ابتلا به ایدز توسط مسافران با رفتارهای پرخطر، توجه به این مسئله در مسافرت های خارجی می تواند باعث پیشگیری از ابتلا به این بیماری شود.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات