وعده ای که محقق شد

سلامت>  عمومی- گروه اجتماعی - مینا شهنی: قرار بود از یکشنبه سی و یک شهریور داروهای بیماران خاص با قیمت های سال گذشته در اختیار بیماران قرار بگیرد.

همچنین بیماران خاص تحت پوشش تأمین اجتماعی دارویشان را رایگان دریافت کنند؛ اتفاقی که بخش عمده آن محقق شد؛ هرچند بخش هایی از اجرایی شدن آن باقی مانده است. مدیرکل سلامت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این باره گفت: نخستین گامی که برای حل بخشی از مشکلات بیماران خاص برداشته شد، کاهش قیمت داروی این بیماران بود که این کار از دیروز (اول مهر) اجرا شده و ادامه خواهد داشت.

محمدباقر هوشنگی افزود: در نخستین روز اجرا هیچ گزارشی از تخلف های احتمالی دریافت نشده است اما درصورت دریافت این گزارش ها برای برطرف شدن مشکلات پیگیری خواهیم کرد. به گفته وی، یارانه داروی بیماران خاص نزد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بوده که برای سهولت در انجام کارهای بیماران این یارانه با انعقاد یک تفاهمنامه به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منتقل شد و از این طریق در اختیار سازمان ها و صندوق های بیمه ای قرار گرفت.

او در پاسخ به اینکه سهم بیمه ها در پرداخت هزینه دارو چقدر افزایش پیدا کرده؟ گفت: تمامی نوسانات افزایش قیمت دارو را نسبت به سال گذشته، دولت متحمل خواهد شد و این کار از طریق افزایش سهم بیمه ها برای پرداخت دارو انجام شده است ولی از آنجا که قیمت داروها مقدار ثابتی نبوده بنابراین افزایش سهم بیمه ها هم ثابت نخواهد بود، ممکن است قیمت یک دارو ۶۰درصد افزایش پیدا کرده باشد بنابراین بیمه باید این بخش را بپردازد اما در مورد داروی دیگر ممکن است ما با ۸۰درصد افزایش روبه رو باشیم که این افزایش هم ازجمله تعهدات بیمه ها محسوب می شود و در مورد سایر اعداد و ارقام هم به همین شکل محاسبه و پرداخت خواهد شد. مدیرکل سلامت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره اخباری که از رایگان شدن دارو منتشر شده است، افزود: این نخستین فاز وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای حمایت از بیماران بود و در مراحل بعدی نیز اطلاع رسانی درباره خدمات درنظر گرفته شده انجام خواهد شد.

او درباره بودجه درنظر گرفته شده برای پرداخت افزایش قیمت داروی بیماران خاص گفت: وقتی بودجه این کار در اختیار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار گرفت در فاز نخست ۲روز پیش مبلغ ۴۰۰میلیارد تومان به حساب بیمه ها واریز شد و سازمان ها و صندوق های بیمه گر نیز مسئولیت پرداخت هزینه هایی را که برعهده شان گذاشته شده بود، برعهده گرفتند. در فازهای بعدی نیز اعتبار مورد نیاز به بیمه ها تزریق خواهد شد تا بیماران از افزایش قیمت دارو آسیب نبینند.

هوشنگی توضیح داد: افزایش نرخ ارز طی ماه های گذشته سبب شد تا قیمت دارو در کشور با افزایش روبه رو شود. این افزایش قیمت برای داروهای خارجی و ایرانی رخ داد، از این رهگذر بیماران با مشکلات زیادی برای پرداخت بهای دارو روبه رو شدند، اما دولت تصمیم گرفت تا از وارد آمدن فشار بیشتر بر بیماران جلوگیری کند، به این ترتیب تصمیم گرفته شد تا مسئولیت جبران تورم و افزایش قیمت دارو را دولت بر عهده بگیرد که با اجرای یک برنامه از سوی وزارتخانه های مربوطه و همکاری سازمان ها و صندوق های بیمه ای این کار از اول مهر در سراسر کشور انجام شده است.

رایگان شدن دارو برای بیمه شدگان

از سوی دیگر مدیرعامل تأمین اجتماعی اعلام کرده بود که از اول مهر داروی بیماران خاص تحت پوشش این سازمان رایگان می شود اما عضو مجمع عمومی کانون هموفیلی ایران گفته که برخلاف وعده های داده شده، تمامی دارو های بیماران خاص رایگان نشده است. احمد قویدل افزود: متأسفانه برخلاف وعده های داده شده از سوی مسئولان مبنی بر اینکه داروهای بیماران خاص رایگان می شود و بیمه تمام آنها را پوشش می دهد، از بیماران هموفیلی بابت تحویل برخی دارو ها، پول دریافت شده است.

او در توضیح بیشتر گفت: مطلع شدیم که در داروخانه مرکز درمان جامع هموفیلی متعلق به کانون هموفیلی، داروی فاکتور ۸ و ۹ در سیستم بیمه ای رایگان شده است و متأسفانه سایر داروهای انعقادی مشمول بیمه نشده اند.

بنابراین از بیماران هموفیلی بابت هر ویال داروی فایبا ۸ هزار تومان و بابت هر ویال هیومیت ۴۰ هزار تومان وجه مطالبه شده و برای خرید داروی فاکتور ۱۳ نیز بیمار باید سهم خود را بپردازد. قویدل افزود: ازجمله کمبود فاکتورهای ۱۳گانه خون (شامل فاکتور ۸ و ۹) ، اختلال پلاکتی (۲ نوع گلازمند وبرنارد) و بیماری ون ویل براند تحت حمایت دولت با عنوان عمومی هموفیلی قرار دارد که به علت عدم شفافیت در انعکاس بخشنامه ها، عملاً سازمان های بیمه گر به خصوص در استان های به غیر از تهران نسبت به آن شناخت لازم را ندارند.

یک کارشناس امور بیمه ای در توضیح بیماری های گلازمند و برنارد (مورد اشاره قویدل) در گفت وگو با همشهری توضیح داد: این بیماری ها خونریزی دهنده و به بیماری شبه هموفیلی معروف هستند، اگر چه تلاش های زیادی تا کنون صورت گرفته که در گروه بیماری های خاص قرار بگیرند، هنوز در این دسته قرار نگرفته اند و بنابراین داروهای مورد نیازشان نیز جزو داروهای بیماران خاص معرفی نشده اند.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات