سلامت>  عمومی- گروه دانش و سلامت - آرش نهاوندی: بازگشایی مدارس و تجمع دانش آموزان در یک محیط نسبتا کوچک باعث انتقال بیشتر عفونت های ویروسی و سرماخوردگی بین آنها می شود که یکی از عوامل تحریک کننده سرماخوردگی شدید و آسم است.

دانش آموزانی که از بیماری آسم رنج می برند لازم است تا در کنترل شرایط بیماری خود دقت داشته باشند و در پیگیری های درمانی خود کوتاهی نکنند. در این زمینه دکتر محمدحسین اسلامیان، فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی با بیان اینکه شیوع بیماری آسم و درگیری های ناشی از آن با شروع مدارس شدت بیشتری پیدا می کند، به همشهری گفت: لازم است دانش آموزان مراقبت های لازم را برای پیشگیری از ورود ویروس به جسم خود انجام دهند. به منظور پی بردن به دلایل بروز بیماری در دانش آموزان و نحوه پیشگیری از آن، گفت وگویی با دکتر اصغر فرشاد، مدیرکل سابق دفتر سلامت محیط و کار وزارت بهداشت انجام داده ایم.

این متخصص بهداشت محیط به عوامل ابتلای دانش آموزان به بیماری های واگیردار در مدارس اشاره کرد و گفت: در مدارس افرادی از خانواده های مختلف با فرهنگ ها و شرایط سلامت متفاوت در یک محیط جمع می شوند. اجتماع دانش آموزان در فضای محدود کلاس انتقال برخی بیماری های واگیردار را که امکان دارد سایرین به آن مبتلا باشند، میسر می کند.

بنابراین اگر دانش آموزانی دچار سرماخوردگی شده باشند بهتر است به مدرسه نروند تا بیماری آنها به سایرین انتقال نیابد. اما در این فصل که هنوز سرما آغاز نشده؛ مهم ترین نکته رعایت بهداشت مواد غذایی است. مراقبین بهداشت باید توجه ویژه ای به نوع غذایی که در مدارس ارائه می شود، داشته باشند. البته شاید بهتر باشد خانواده ها خود غذایی را که فسادناپذیر باشد در خانه آماده کنند، این به معنای آن است که اگر دانش آموز خواست غذای خود را در زنگ تفریح آخر مصرف کند این غذا بر اثر ماندن در فضای بیرون از یخچال فاسد نشود. آلو و کشمش و گردو سالم ترین نوع تنقلات هستند که در طول روز نیز فاسد نمی شوند. این تنقلات به نوعی نیز باعث تقویت فیزیک بدنی دانش آموزان می شود.

دکتر فرشاد با بیان اینکه باید به سالم بودن آب آشامیدنی دانش آموز در مدارس توجه داشت، گفت: امروزه همه مدارس ما به آب آشامیدنی لوله کشی و سالم دسترسی دارند، البته در برخی مناطق روستایی امکان دارد آب لوله کشی وجود نداشته باشد و از چاه، آب آشامیدنی دانش آموزان را تأمین کنند، در این صورت باید بهورزها و ناظران بهداشت بر کلرزنی آب چاه مدارس در روستاها نظارت داشته باشند. در شهرها اما استفاده از یک شیر آب آشامیدنی برای تمامی دانش آموزان بسیار خطرناک است. خانواده ها باید حتما برای کودکان خود یک لیوان اختصاصی درنظر بگیرند که آنها از همین لیوان آب بنوشند و از نوشیدن آب از شیرها خودداری کنند.

او درباره حمل بار سنگین توسط دانش آموزان در فصل مدارس گفت: برخی دانش آموزان تصور می کنند که باید همه کتاب های خود را در کیف یا کوله خود بگذارند و به مدرسه ببرند و از آنجا به خانه بیاورند. باید این نکته را مدنظر قرار داد که امکان دارد به تمامی آن کتاب ها و دفترها برای یک روز نیازی نباشد. از همین رو آموزگاران و والدین باید به کودکان توصیه کنند که تنها لوازم مورد نیاز روز خود را در کوله بگذارند. باید تا می توانند سنگینی بار کوله پشتی خود را کم کنند و اگر هم از کوله پشتی استفاده می کنند، تلاش داشته باشند بندهای کوله خود را روی هر دو شانه خود بگذارند و نه روی یک شانه. حمل بار روی یک شانه امکان دارد باعث درد گردن و ناراحتی ستون فقرات در بچه ها شود.

دکتر فرشاد درباره ایمنی سرویس مدارس گفت: راننده های سرویس مدارس باید بسیار باحوصله باشند، به طور کامل باید مقررات راهنمایی و رانندگی را رعایت کنند، در زمان پیاده و سوارکردن کودکان نیز باید دقت کنند که محل خروج دانش آموزان در سمت پیاده رو باشد و شرایط کاملا ایمن باشد.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات