چراغ قوه ای که بدون باتری کار می کند، ترافیکی که خود را از مقابل آمبولانس کنار می کشد و پزشکی جدید آنفلوآنزا که بر روی رایانه طراحی شده و در برابر گونه های همه گیر نیز مؤثر است، ایده هایی بودند که توانستند جوایز برتر جشنواره علم گوگل ۲۰۱۳ را بدست بیاورند.

به گزارش افکارنیوز ، در میان بیش از ۱۰۰۰ اثر ارسال شده برای این جشنواره توسط نوجوانان ۱۳ تا ۱۸ سال، تنها چهار کارآفرین نوجوان توانستند جوایز این رقابت را بدست بیاورند که در این میان اریک چن ۱۷ ساله از آمریکا بالاترین جایزه را دریافت کرد.

با ترکیب مدلسازی رایانه ای و پژوهشهای زیستی، پروژه چن از گروه ۱۷ تا ۱۸ ساله ها بر نکات راهنمای نوع جدیدی از طب ضد آنفلوانزا برای کمک به مبارزه با گسترش این ویروس تمرکز دارد.

در گروه ۱۳ تا ۱۴ ساله ها، وینی کونار استرالیایی برای یک برنامه هشدار زودهنگام برای خودروهای پیش رونده اورژانس جایزه دریافت کرد. این سیستم به آمبولانسها و دیگر خودروهای اورژانس اجازه می دهد تا از طریق تلفن همراه یک سیگنال جی پی اس را از فاصله ۵۰۰ متری برای خودروهای دیگر در مورد نزدیک شدن خودرو امدادی ارسال کند.

در گروه ۱۵ تا ۱۶ ساله ها، آن ماکوسینسکی کانادایی چراغ قوه ای ابداع کرده که بدون باتری و قطعات متحرک عمل می کند. چراغ قوه «Hollow (توخالی) » تنها با نیروی گرمای دست کار می کند. در این چراغ کاشی های Peltier مورد استفاده قرار گرفته که انرژی را از جریان گرما به سمت مناطق سردتر مانند هوای اطراف جمع آوری می کند.

امسال رای دهندگان از فرصت تاثیرگذاری بر نتایح برخوردار بوده و یک جایزه جدید به الیف بیلگین از استانبول اهدا کردند که نشان داده بود می توان از پوست موز پلاستیک ساخت.

همه برندگان با خود یک جام ساخته شده از لگو و جوایزی از نشنال جئوگرافیک و ساینتیفیک آمریکن به خانه بردند. این در حالیست که چن یک بورسیه ۵۰ هزار دلاری، سفری به جزایر گالاپاگوس دریافت کرد و به مدرسه وی نیز ۱۰ هزار دلار جایزه نقدی و فرصت گفت وگو با دانشمندان مرکز سرن اهدا شد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات