محققان دانشگاه نورث وسترن یک حلقه درون واژنی جدید تولید کرده اند که از یک داروی ضد رتروویروسی پر شده و می تواند در مبارزه با اچ آی وی در زنان مورد استفاده قرار بگیرد.

به گزارش افکارنیوز ، این حلقه از کاربری آسان و ماندگاری بالا برخوردار بوده و اخیرا یک نرخ موفقیت ۱۰۰ درصدی را در حفظ پستانداران اولیه از ویروس نقص ایمنی میمون نمایش داده است.

به گفته محققان، پس از ۱۰ سال کار آنها توانسته اند یک حلقه درون واژنی تولید کنند که می تواند با سطوح پیشگیری مداوم در طول چرخه قاعدگی از مواجهات متعدد با ویروس اچ آی وی در مدت زمان طولانی جلوگیری کند.

پژوهش های قبلی نشان داده که داروهای ضد ویروسی می توانند از عفونت اچ آی وی جلوگیری کنند اما شیوه های موجود برای انتقال دارو راضی کننده نبوده اند. داروهای قرصی باید بصورت روزانه مصرف شده و نیازمند دوزهای بالای دارو است. ژل های واژنی که باید پیش از نزدیکی مورد استفاده قرار بگیرند، ناخوشایند بوده و کمتر مورد استفاده هستند.

حلقه جدید بسادگی اعمال شده و برای ۳۰ روز در محل خود باقی می ماند. از آنجایی که این حلقه موسوم به TDF-IVR در محل سرایت قرار می گیرد، دوز کمتری نسبت به قرصها در بدن وارد می شود.

این دستگاه حاوی تنوفوویر پودری بوده که داروی ضد رتروویروس مورد استفاده ۳.۵ میلیون بیمار مبتلا به اچ آی وی در سراسر جهان است.

قدرت حلقه از ساختار پلیمری منحصربفرد آن نشات می گیرد؛ الاستومر آن در صورت وجود مایعات متورم شده و تا ۱۰۰۰ برابر داروی بیشتری نسبت به فناوری حلقه های درون واژنی کنونی مانند NuvaRing که بیشتر از سیلیکون ساخته شده و مقادیر داروی منتشر شده از آن در طول زمان کاهش می یابد، انتقال می دهند.

این پژوهش در مجله مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات