خبر درگذشت چند تن از عمره گذاران خارجی در خرداد و تیر سال جاری در عربستان به دلیل ابتلا به یک ویروس تنفسی و ابتلای حدود ۰۶ نفر از زائران خانه خدا به این بیماری تنفسی، نگرانی های زیادی برای زائران و خانواده های آنها به همراه داشت.


مجله سیب سبز:  خبر درگذشت چند تن از عمره گذاران خارجی در خرداد و تیر سال جاری در عربستان به دلیل ابتلا به یک ویروس تنفسی و ابتلای حدود ۰۶ نفر از زائران خانه خدا به این بیماری تنفسی، نگرانی های زیادی برای زائران و خانواده های آنها به همراه داشت. این ویروس که با نام ویروس کرونا شناخته می شود موجب شیوع بیماری ای شبیه سارس شده و به طور مستقیم ریه ها و کلیه ها را تحت تاثیر قرار می دهد و بیمار در مدتی کوتاه با ضایعات کلیوی و التهاب شدید ریه رو به رو می شود که در موارد حاد با خطر مرگ همراه است. در این مطلب علاوه بر آنکه با ویروس کرونا و علائم آن آشنا می شوید توصیه های کارشناسان و متخصصان پزشکی حج را درباره این ویروس و توصیه های بهداشتی حج می خوانید.

اگر به حاشیه خلیج فارس سفر می کنید

مراقب این ویروس باشید

دکتر امین رضا طباطبایی، معاون آموزش و پژوهش مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر در این باره به سیب سبز می گوید: «ویروس کرونا از جمله ویروس های تنفسی است که شیوع آن در کشورهای حاشیه خلیج فارس به خصوص در عربستان زیاد است و عمده علت شیوع این ویروس در عربستان موضوع تجمع تعداد زیادی از مردم از سراسر جهان و کشورهای مختلف با سطوح بهداشتی و ایمنی متفاوت در این کشور است و همین مسئله شرایطی را به وجود می آورد که این شرایط را برای انتشار انواع و اقسام بیماری ها و ویروس ها فراهم و تسهیل می کند. » معاون آموزش و پژوهش مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر در ادامه صحبت هایش با اشاره به اینکه بعضی از این ویروس ها با قرار گرفتن در شرایطی خاص با جهش های ژنتیک مواجه می شوند، گفت: «علاوه بر تجمع افراد مختلف با سطح بهداشتی متفاوت در یک مکان جهش ژنتیک ویروس ها نیز موجب بروز بیماری هایی مانند همین بیماری تنفسی می شود که سلامت زائران خانه خدا را به خطر می اندازد. اگر چه با رعایت نکات بهداشتی به راحتی می توان ابتلا به این ویروس را کنترل و مهار کرد. »اگر می خواهید پیشگیری کنید

دکتر طباطبایی با اشاره به این مطلب که در صورت رعایت نکات بهداشتی و ایمنی جای نگرانی وجود ندارد، به سیب سبز می گوید: «در صورتی که فردی به دلیل رعایت نکردن نکات بهداشتی به این ویروس مبتلا شود  و در شرایطی که ویروس کرونا در فاز بحرانی و حاد قرار گیرد خطرات زیادی برای سلامت زائران خانه خدا به همراه دارد. بنابراین توصیه ما این است که زائران حتما به توصیه ها و هشدارهای بهداشتی که پزشک کاروان به آنها می گوید، توجه کنند. حتما دست ها و صورت را بعد از هر بار بیرون رفتن و جابه جایی بشویند. مراقب باشند که با دست نشسته به مخاط بدن شان، چشم و بینی دست نزنند چون به راحتی از طریق دست آلوده می توانند ویروس را به خود منتقل کنند. زائران مراقب باشند تا وسایل شخصی شان را تنها خودشان استفاده کنند و در این زمینه مراقبت های ویژه داشته باشند. یکی دیگر از نکته هایی که زائران نباید فراموش کنند این است که در مواجهه با افرادی که دچار بیماری های تنفسی و ویروسی هستند مراقب باشند و از آنها فاصله بگیرند. بنابراین در مواجهه با افراد بیمار  از ماسک استفاده کرده و از لیوان و قاشق شخصی شان حتما مراقبت کنند. »

اگر بیماری قلبی دارید

بیشتر در معرض خطرید

ویروس کرونا ویروسی است که سیستم تنفسی را نشانه می رود و به مرور موجب بروز اختلال در عملکرد ریه ها شده به گونه ای که در صورت رسیدگی نامناسب می تواند فعالیت دستگاه تنفسی بدن را متوقف کند. سرفه، تب، التهاب ریه و نارسایی کلیه ها از جمله علائم ابتلا به این ویروس است که دستگاه و شبکه تنفسی فوقانی را در بر می گیرد و ابتلا به آن در افراد مسن، کودکان، افراد مبتلا به بیماری های قلبی یا بیمارانی که سیستم ایمنی ضعیف دارند، در مقایسه با افراد دیگر بیشتر است. از آنجا که هنوز واکسنی برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری شناسایی نشده رعایت توصیه های بهداشتی و نکات ایمنی فردی می تواند مانع از ابتلا به این ویروس شود. خوشبختانه براساس گزارش های مطرح شده اکثر افرادی که به ویروس کرونا مبتلا می شوند در صورتی که بیماری زمینه ای دیگری نداشته باشند و سیستم ایمنی بدنی آنها قوی باشد به مرور زمان با مصرف دارو و مراقبت بهبود می یابند. و تنها در شرایط بحرانی است که بیماران مبتلا به این بیماری تنفسی با موقعیت های خطرناک و مرگ آور روبه رو می شوند.

از مراوده با این افراد پرهیز کنید

دکتر حسین پور، رئیس مرکز بهداشت استان هرمزگان در این باره می گوید: «از آنجا که ویروس کرونا در بعضی کشورهای حاشیه خلیج فارس دیده شده علائم ابتلا به این بیماری به مسافران و همین طور خانواده های زائران توضیح داده می شود تا در صورتی که مسافرشان علائمی شبیه به بیماری سرماخوردگی داشت خیلی سریع با پزشک مشورت کنند. او یکی از نشانه های ابتلا به این ویروس را ابتلا به سرفه های مکرر در مدت ۱۰ روز دانست و گفت: در صورتی که با این افراد در مسافرت ها به کشورهای حاشیه خلیج فارس و عربستان مواجه شدید سعی کنید برای گفت وگو با آنها در فاصله کمتر از یک متر صحبت نکنند. حتما از ظروف مجزا برای نوشیدن مایعات و خوراکی ها استفاده کنند. دست آلوده شان را به سمت چشم، بینی و دهان نبرند و حتما در مواجهه با این افراد از ماسک استفاده کنند. »
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات