اجتماع>  امنیت- همشهری آنلاین: رئیس انجمن حمایت از بیماران کلیوی با بیان اینکه داروهای رایگان شده بیماران کلیوی کیفیت و تاثیر لازم را ندارد، گفت: هم اکنون بسیاری از داروهای ضروری بیماران به صورت آزاد در اختیار بیماران قرار می گیرد.

مصطفی قاسمی در گفت وگو با ایسنا، عنوان کرد: داروهای بیماران کلیوی بدون در نظر گرفتن کیفیت و تاثیر گذاری داروی موردنظر رایگان شده است. این داروها ارزان ترین داروی ایران است که وارد بازار می شود.

وی ادامه داد: نوع دارویی که بیمه تحت پوشش قرار می دهد دارویی است که بدون توجه به روند صنفی و بهداشتی داروها وارد بازار شده و به مصرف بیماران می رسد این در حالی است که ممکن است مصرف این دارو برای بسیاری از بیماران مشکل ساز شود.

رئیس انجمن حمایت از بیماران کلیوی با بیان اینکه سازمان های بیمه گر باید در تهیه و انتخاب نوع دارو توجه بیشتری داشته باشند، گفت: پوشش بیمه ای کامل تر برای داروها از نظر اقتصادی نیز سودمندتر است چرا که این دارو در بیماران پیوندی ممکن است باعث پس زدن کلیه شود که هزینه های بالای دیالیز را به دنبال خواهد داشت.

رئیس انجمن حمایت از بیماران کلیوی با اشاره به اینکه بسیاری از بیماران کلیوی سال ها از داروهای خاص خود استفاده کردند، عنوان کرد: بیولوژیک بدن این بیماران به آن داروی خاص عادت کرده است و تغییر داروها می تواند مشکلات جدی را به دنبال داشته باشد.

وی افزود: رایگان شدن داروهای بیماران کلیوی شرایط بیماران را بهبود داده است اما اکنون نیز مشکلات زیادی برای مبتلایان به بیماری های کلیوی و دیالیزی وجود دارد.

قاسمی با اشاره به داروی رناژل اظهار کرد: این دارو که بیش از ۹۵ درصد بیماران دیالیزی به آن احتیاج دارند تحت پوشش بیمه نیست و بیمار باید بابت هر دانه رناژل ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان پرداخت کند.

وی در ادامه تصریح کرد: سازمان های بیمه گر برای گزینش داروهای تحت پوشش بیمه باید کار دقیق کارشناسی انجام دهند چرا که در صورت بی توجهی به نوع داروی مصرفی و عدم مطابقت با بدن، مشکلات جدی بیماران را تهدید می کند.

قاسمی افزود: در صورتی که بیمار داروی مصرفی خود را قطع کند و یا بدون کار کارشناسی مجبور به تغییر داروی خود باشد، احتمال پس زدگی کلیه وجود دارد که هزینه بیشتری نیز به دنبال خواهد داشت.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات