سلامت>  عمومی- گروه دانش و سلامت- زهرا رفیعی: ورزش، متابولیسم یا سوخت وساز بدن را بالا می برد بنابراین می تواند یکی از بهترین روش های کاهش وزن به حساب آید.

بسیاری از متخصصان بر این عقیده اند که لاغری بدون ورزش عوارض زیادی دارد برخی نیز معتقدند می توان با روش هایی خاص بدن را به لاغری وادار کرد.

لاغری بدون میانبر

دکترمسعود کیمیاگر متخصص تغذیه نظر متفاوتی دارد او معتقد است که بدون ورزش هم می توان لاغر شد اما باید این کار را زیرنظر پزشک انجام داد. وی در گفت وگو با همشهری گفت: رژیم غذایی توأم با ورزش خیلی بهتر است چون ورزش نه تنها مصرف انرژی دارد بلکه سوخت وساز بدن را تا چند ساعت بالا نگه می دارد و یک اثر مضاعف دارد. اما این بدان معنا نیست که افرادی که به دلایل واقعی نمی توانند ورزش کنند نمی توانند لاغر شوند.

این افراد برای لاغری مدت بیشتری باید تلاش کنند. ورزش ۲۵-۲۰درصد در برنامه کاهش وزن نقش دارد. خیلی ها فکر می کنند که ورزش کار بسیار دشواری است درحالی که پیاده روی معمولی را نیز ورزش تلقی می کنیم. این پیاده روی باید کمی تند تر از حد معمول باشد به طوری که به اصطلاح نه آنقدر آهسته باشد که بتوانید آواز بخوانید و نه آنقدر تند که نتوانید با بغل دستی تان حرف بزنید. اگر بیرون از خانه هم نمی توانید پیاده روی کنید می توانید در منزل به شکل ۸ (انگلیسی) مسیری را تعیین کنید و در خانه به همین سرعت که گفته شد راه بروید. وقتی مثل ۸ (انگلیسی) راه می روید سرتان گیج نمی رود و مسیر بیشتری را طی می کنید.

وی تأکید کرد: کسی که بد، تند و بیش از اندازه لاغر شود عوارض زیادی را متحمل می شود. سرعت مناسب برای لاغری بسته به بدن افراد ۳تا ۴کیلو در ماه است. کسانی که سرعت بیشتر را دنبال می کنند به خود آسیب می رسانند. لاغر شدن راه میانبر ندارد و افراد باید شکیبایی داشته باشند. راه لاغری از داروخانه و عطاری و ماهواره نمی گذرد.

عوارض لاغری بدون ورزش

دکتر رامین امیر ساسان عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز و پزشک تغذیه تیم های ورزشی در گفت وگو با همشهری در مورد لاغری بدون ورزش گفت: لاغر شدن مستلزم منفی شدن تعادل کالری در بدن است. راه حل اول برای این کار، محدودیت دریافت کالری است، راه حل دوم فعالیت فیزیکی مثل ورزش است راه حل سوم ترکیبی از این دو راه است. نسبت ترکیب این دو راه حل بسته به جنسیت و میزان چربی دارد. هیچ روشی نمی تواند به اندازه روش سوم اثرگذار؛ سالم و مفید باشد.

نخستین اشکال محدود کردن ورود کالری به بدن این است که فرد به دلیل نرسیدن انرژی کافی به بدن، سرحال نیست، زود خسته می شود، عصبی است، حوصله کمی دارد و در طول زمان درصورتی که به جزئیات دقت نکند می تواند دچار کمبود ریزمغذی ها و ویتامین ها شود. محدود کردن کالری زمانی ارزشمند است که فرد راه حل دیگری ندارد، خیلی پیر است و یا ناراحتی شدید مفاصل دارد.

وی گفت: هر ۷هزار کیلو کالری حدودا معادل یک کیلو است. توصیه می شود برای لاغر شدن هفته ای نیم کیلو تا ۷۵۰گرم لاغر شوید. بر همین مبنا، برای کاهش وزن به میزان نیم کیلو فرد باید ۳۵۰۰کیلو کالری در هفته (حدود روزی ۵۰۰کالری) کمتر مصرف کند. من معمولا توصیه می کنم برای این اندازه، ۲۰۰کیلو کالری کمتر بخورید (یعنی ۲ عدد آبمیوه کوچک یا ۱۰عدد خرما) و مابقی را با ورزش بسوزانید (یعنی ۴۵دقیقه تا یک ساعت فعالیت فیزیکی) .

دکتر رامین امیر ساسان در مورد نوع فعالیت فیزیکی گفت: پیاده روی بخشی از مسیر محل کار تا خانه، دورتر پارک کردن خودرو از محل مورد نظر و استفاده از پله به جای آسانسور می تواند جزو فعالیت های بدنی به حساب بیاید. وی به کسانی که بدون ورزش و با رژیم های سخت وزن کم می کنند هشدار داد که این کار باعث آسیب وارد شدن به چشم، پوست و سایر اعضای داخلی بدن می شود. این افراد خود را در معرض عصبی شدن، ریزش مو و تغییرات هورمونی قرار می دهند.

حذف ریموت کنترل

دکتر مازیار مقدادی متخصص تربیت بدنی در گفت وگو با همشهری درباره ارتباط رژیم غذایی و ورزش برای لاغری گفت: به طور کلی این دو مکمل یکدیگر هستند. اگر رژیم با ورزش همراه شود، متابولیسم پایه بالاتر می رود و باعث لاغری می شود. به طور کلی رژیم غذایی یا ورزش صرف کارایی چندانی ندارند. این دو باید تحت نظر متخصصین برنامه ریزی شود. افراد نباید به صورت خودسرانه برای خود رژیم غذایی و یا کارهای ورزشی تجویز کنند.

وی به افرادی که به دلیل زانو و یا کمر درد نمی توانند ورزش کنند توصیه کرد: اکثر افراد تصور می کنند که فعالیت ورزشی محدود به دویدن می شود درحالی که فعالیت هوازی مانند شنا دوچرخه سواری نیز می تواند با کاهش فشار از روی زانو، مفاصل و یا کمر باعث کاهش وزن شود. دکتر مازیار مقدادی در مورد کسانی که تمایلی به ورزش ندارند نیز گفت: این افراد می توانند فعالیت بدنی خود را با انجام کارهای روزمره افزایش بدهند.

با این رویکرد، جنبش هایی در دنیا به وجود آمده است که در آن افراد با حذف ریموت کنترل تلویزیون فعالیت بدنی خود را افزایش می دهند. تحقیقات ثابت کرده است که همین بلند شدن از جا برای تغییر کانال تلویزیون می تواند در افزایش فعالیت بدنی مؤثر باشد. افراد برای لاغری باید سبک زندگی خود را تغییر دهند؛ به طور مثال یا از خودرو استفاده نکنند یا آن را در جایی دورتر از محل مورد نظر پارک کنند تا بیشتر راه بروند. پیش از این فعالیت های ورزشی طاقت فرسا و یک شکل بودند اما امروزه ورزش های جدید تری ایجاد شده است که تنوع بیشتری دارد و افراد اقبال بیشتری به آن نشان می دهند.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات