مطالعات دانشمندان اقتصاد سلامت اروپا نشان می دهد، زوال عقل، بیماری های قلبی و عروقی و سرطان پرهزینه ترین بیماری های اتحادیه اروپا هستند.

به گزارش افکارنیوز ، نخستین تحقیقات از تاثیرات اقتصادی سرطان بر اتحادیه اروپا نشان می دهد، این بیماری ها سالانه ۱۲۶ میلیارد یورو هزینه روی دست کشورهای عضو این اتحادیه می گذارد.

مرکز خیریه تحقیقات سرطان انگلیس، این هزینه را" بار عظیم" توصیف کرده است.

این نتایج که در نشریه سرطان شناسی لنست منتشر شده است، شامل هزینه دارو، مراقبت های سلامتی و همچنین کاهش درآمد ناشی از بیماری یا هزینه هایی است که خانواده ها برای مراقبت از بیمار متقبل می شوند.

گروهی از دانشمندان دانشگاه آکسفورد و کینگز کالج لندن، داده های ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۹ را بررسی کردند.

این بررسی نشان داد هزینه کلی برای سرطان ۱۲۶ میلیارد یورو است که ۵۱ میلیارد یوروی آن صرف هزینه های مراقبت از سلامت از جمله وقت پزشک و هزینه های دارو می شود.

کاهش بازدهی به دلیل عدم حضور کارمند سر کار خود و یا مرگ بیمار جوان، حدود ۵۲ میلیارد یورو هزینه بر می دارد در حالی که این هزینه ها برای خانواده هایی که نگهداری از بیمار را بر عهده دارند ۲۳ میلیارد یوروست.

در حالت کلی، هر چه کشورها ثروتمند تر باشند مانند آلمان و لوکزامبورگ، بیشتر از کشورهای شرق اروپا مانند بلغارستان و لیتوانی، برای درمان سرطان هزینه می کنند.

در این بین، سرطان ریه، هزینه برترین سرطان است. هزینه سرطان ریه یک دهم تمامی سرطانها در اروپاست. این سرطان مهلک و کشنده مردم را در سنین پایین تری نسبت به سایر سرطان ها تحت تاثیر قرار می دهد از این رو بازدهی این افراد کم شده و مرگ آنها عامل مهمی در افزایش هزینه هاست.

به هر حال، بار اقتصادی کلی سرطان کمتر از هزینه های زوال عقل و بیماری های قلبی و عروقی است.

یک بررسی سراسری در اتحادیه اروپا توسط همین گروه از محققان نشان داد بیماری های قلبی و عروقی از جمله فشار خون بالا و سکته مغزی حدود ۱۶۹ میلیارد یورو در سال هزینه بر می دارد در حالی که زوال عقل ۱۸۹ میلیارد یورو فقط در ۱۵ کشور غرب اروپا ایجاد می کند.

زوال عقل به خاطر مراقبت های طولانی مدت هزینه بسیار بالایی دارد، در حالی که بیماری های قلبی و عروقی به گستردگی تنوع بیماری هایی که ایجاد می کند افراد بیشتری را نسبت به سرطان درگیر می کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات