سلامت>  تحقیقات- همشهری آنلاین: محققان دانشگاه فلوریدا اعلام کردند استفاده از کره بادام زمینی می تواند به شیوه ای غیرتهاجمی و ارزان برای آزمایش امکان ابتلای بیماران به آلزایمر تبدیل شود.

دانشمندان این دانشگاه بر این باورند، توانایی بوییدن با نخستین عصب جمجمه مرتبط است و این عصب اغلب یکی از اولین اجزایی است که تحت تاثیر زوال شناختی قرار می گیرد.

به گزارش ایسنا، در مورد بیماران آلزایمر ، حس بویایی به شیوه ای خاص تحت تاثیر قرار می گیرد و در آن سوراخ چپ دماغ به طور قابل توجهی بیش از سوراخ سمت راست تاثیر می پذیرد.

آزمایش انجام شده در دانشگاه فلوریدا شامل پوشاندن یک سوراخ و اندازه گیری فاصله ای بود که در آن بیمار می توانست بوی حدود یک قاشق از کره بادام زمینی را شناسایی کند.

در بیماران مبتلا به آلزایمر، سوراخ چپ دارای نارسایی بود و از حدود ۱۰ درصد طیف کمتری در شناسایی بو در مقایسه با روزنه راست برخوردار بود.

این ویژگی خاص بیماران آلزایمر بود و هیچ یک از بیماران تیم کنترل (که از زوال شناختی رنج نمی برند) و همچنین افراد مبتلا به انواع دیگر نارسایی شناختی از قبیل جنون، این تفاوت در بویایی را از خود بروز ندادند.

در این آزمایش از کره بادام زمینی استفاده شد زیرا این ماده «بودار خالص» خوانده می شود.
در حالت کلی، بویایی انسان دو حس مجزا را شامل می شود که عبارت اند از: حس بویایی یا «بو» و همچنین حس trigeminal که مانند حس سوزش فیزیکی یا خارش است.

کره بادام زمینی دارای هیچ عنصر trigeminal نیست و بوی خالص است که این موضوع آن را برای آزمایش مبتلایان به آلزایمر ایده ال می کند.

استفاده از شیوه جدید می تواند روشی ارزان برای هشدارهای اولیه افراد مبتلا به آلزایمر باشد.
شناسایی این بیماری آسان نیست و مستلزم معاینات نورولوژیکی و روحی است و باید توسط افراد حرفه ای انجام شوند.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات