سلامت>  عمومی- گروه دانش و سلامت - آرش نهاوندی: با وجود خطرناک بودن آثار باقیمانده از سموم و آفت کش های شیمیایی در محصولات کشاورزی و سرطان زا بودن آنها، گزارش ها نشان می دهد استفاده نادرست از این روش ها در ایران همچنان ادامه دارد.

در همین زمینه معاون وزارت بهداشت نسبت به استفاده غیراستاندارد از سموم در محصولات کشاورزی هشدار داد. دکتر رسول دیناروند گفت: عمده ترین نقاط ضعفی که در کیفیت مواد غذایی و فرآورده های تولیدی مشاهده شده بهره گیری از سمومی است که توسط کشاورزان در مزارع استفاده می شود.

به انگیزه بررسی خطراتی که باقیمانده سموم کودها و آفت کش ها در محصولات گیاهی برای سلامت دارد گفت وگویی با دکتر سیدمرتضی صفوی مدیر گروه تغذیه دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و مدیر سابق دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت و دکتر هدایت حسینی مدیرکل سابق نظارت بر مواد غذایی انجام داده ایم که در پی می آید.

دکتر صفوی با انتقاد از عدم رعایت مصرف کود و سموم در محصولات کشاورزی به این مسئله اشاره کرد که نظارت دقیقی بر مصرف کود و سموم در زمین های زراعی اعمال نمی شود، او افزود: متأسفانه استانداردهای مصرف کود و سم در ایران رعایت نمی شود. در واقع افرادی که در مزارع کار می کنند اغلب از این استانداردها یا آگاهی ندارند یا تصور می کنند با استفاده از هرنوع سم یا کود و مصرف آنها به هر میزان می توان بهتر آفت ها را از بین برد و محصولات مطلوب تر و با کیفیت بالاتری نیز ارائه داد که البته این تصوری کاملا اشتباه است. یکی از اشکالاتی که وجود دارد این است که نظارت دقیقی بر میزان استفاده از سموم برای از بین بردن آفات در مزارع وجود ندارد.

به همین دلیل زمانی که مصرف کود و سموم بیش از حد استاندارد باشد باقیمانده این کودها و سموم می تواند باعث بروز مشکلاتی شود، به عنوان مثال استفاده از کود فسفاته بالاتر از میزان استاندارد باعث می شود که نیترات و نیتریت باقیمانده ناشی از مصرف این کود در مواد گیاهی ازجمله صیفی جات و سبزیجات زیاد شود و به همین دلیل نیز بدن ما نیترات و نیتریت بیشتری دریافت خواهد کرد.

در واقع زمانی که سبزی ای مانند اسفناج را گرم می کنیم درصورتی که دوره عدم مصرف این محصول در زمان برداشت رعایت نشده باشد این گیاه حاوی میزان بسیار زیادی از نیترات خواهد بود. این متخصص تغذیه اکیدا توصیه کرد که کشاورزان نباید بیش از حد نیاز از کودهای شیمیایی استفاده کنند، چرا که حتی درصورت رعایت دوره عدم مصرف، میزان سموم باقیمانده در کود به راحتی به گیاه منتقل می شود و از بین نمی رود.

بنابراین کشاورزان باید به استاندارد درج شده روی کیسه کودها توجه کنند و بیش از آن برای گیاهان کود مصرف نکنند.
او موادی که از طریق کودها و سموم به بدن منتقل می شوند بسیار خطرناک دانست و گفت: نیترات و نیتریت با حرارت دیدن تبدیل به نیتروزامین می شوند. نیتروزامین یک ماده سرطان زاست. اصطلاحا به آن ماده کارسینوژن یا سرطان زا می گویند. نیترات و نیتریت نه تنها از طریق سبزیجات که توسط کالباس و سوسیس نیز وارد بدن ما می شوند. در واقع نیترات و نیتریت به صورت دستی به سوسیس و کالباس نیز اضافه می شود. نیترات به خاطر رنگ قرمز و زیبایی دادن به سوسیس و کالباس و همچنین افزایش ماندگاری این فرآورده های گوشتی به کار گرفته می شود.

دکتر حسینی نیز درباره دلایل استفاده از کودهای شیمیایی و آفت کش ها در زمان کاشت گیاهان مصرفی گفت: ماده اولیه تأمین غذا امکان دارد دارای منشا حیوانی باشد مانند شیر و گوشت یا اینکه منشا گیاهی داشته باشد مانند انواع سبزیجاتی که ما به عنوان ماده غذایی به مصرف می رسانیم. در فرایند کشت و برداشت مواد غذایی گیاهی امکان دارد از مواد شیمیایی برای بهبود تولید استفاده شود. برخی از کودها در واقع باعث رشد بیشتر گیاهان می شود. از سوی دیگر برای از بین نرفتن این گیاهان نیز از ترکیبات آفت کش استفاده می شود.
او ضمن اشاره به فواید آفت کش در از بین بردن آفت ها گفت:

بعد از استفاده از آفت کش ها گیاهان باید یک دوره عدم مصرف را طی کنند؛ یعنی در واقع اگر آفت کشی برای گیاهانی مانند کاهو، خیار و اسفناج استفاده شود یک دوره نباید از این گیاهان مصرف کرد که در طی این دوره مواد شیمیایی آفت کش خود تجزیه شده و از بین می رود و میزان باقیمانده آن نیز به پایین تر از حد مجاز یعنی بی خطر می رسد. به عنوان مثال روی ماده آفت کشی که برای کاهو مورد استفاده قرار می گیرد نوشته شده است که این محصول گیاهی تا ۵روز به بازار عرضه نشود.

باید این مسئله را درنظر داشت که نمی توان هر سمی را برای هر گیاهی استفاده کرد، هر سم مخصوص یک گیاه است این مسئله به ویژه درباره گیاهانی که منشا مواد غذایی محسوب می شود باید رعایت شود. اگر سمی مخصوص گندم است باید فقط برای گندم استفاده شود و اگر سمی مختص خیار است باید آن را در مزارع خیار به کار برد. دکتر حسینی درباره استفاده از کودهای شیمیایی نیز توضیح داد: یکی از موضوعات مهم در استفاده از کود و کودهای شیمیایی این است که کود را باید بر حسب نیاز زمین و نوع محصول استفاده کرد.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات